Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kto z Was używa na co dzień kalkulatora? My bardzo często spotykamy takie osoby. Jeżeli liczenie "zysków i strat" to Twoja domena, to elektroniczne urządzenie liczące zapewne jest Ci niezbędne do pracy. 

Czy jednak aby na pewno wykorzystujesz maksymalną moc i możliwość swojego kalkulatora? Czy może ograniczasz się do kilku podstawowych klawiszy? 

Być może dla własnej wiedzy, być może i Tobie poniższe informacje się przydadzą. Funkcjonalność wszystkich klawiszy na kalkulatorze to temat, który poważnie przeanalizowaliśmy w naszej redakcji. 

Do czego to służy?

Dodawać i odejmować wszyscy potrafią, szczególnie gdy kalkulator jest pod ręką. czy jednak jesteśmy świadomi dużo większych możliwości, jakie dają nam poszczególne klawisze? Poniżej przedstawiamy najważniejsze ich funkcjonalności. Z których najczęściej korzystasz?

+?×÷ 
cztery podstawowe działania; wykonanie testu 1 + 2 × 3 = da odpowiedź na pytanie, czy dany kalkulator wykonuje działania zgodnie z regułami matematycznymi (1+(2?3)=7), czy nie ((1+2)?3=9)
+/?/CHS/(?) 
change sign, zmiana znaku liczby, znak zmienia się po, a nie przed wprowadzeniem tej liczby
*/T/TL 
total, obliczenie wyniku i wyzerowanie sumatora w kalkulatorach z logiką arytmetyczną
? (romb) 
subtotal, suma pośrednia, obliczenie wyniku bez zerowania sumatora w kalkulatorach z logiką arytmetyczną
# 
funkcja przeniesienia zawartości wyświetlacza na drukarkę bez wykonywania jakichkolwiek operacji arytmetycznych, tzw. funkcja nieliczenia, przy wyłączonej drukarce nie powoduje żadnych skutków
% 
obliczanie procentów:
 ? obliczanie P% z liczby L (L?P/100): L×P% lub L×P%=
 ? dodanie do liczby L P% tej liczby (L+L?P/100): L+P% lub L+P%=, lub L×P%+, lub L×P%+=
x?y 
zmiana kolejności argumentów działania; wykonanie działania 6 ÷ 3 = da wynik 2, natomiast 6 ÷ 3 x?y = da wynik 0,5 ? zamiast 6/3 zostało wykonane dzielenie 3/6
GT 
grand total, klawisz odczytu (pierwsze naciśnięcie) i kasowania (drugie naciśnięcie) sumatora wszystkich wyników; w momencie naciśnięcia klawisza = przy dowolnym obliczeniu otrzymany wynik jest dodawany do tegoż sumatora. Może być to pomocne w sumowaniu iloczynów/ilorazów bez angażowania pamięci, a niepusta zawartość tego rejestru sygnalizowana jest zazwyczaj obecnością symbolu ?GT? na wyświetlaczu. Przykład:
     0.  
        4 × 5 =    20.  GT
        2 × 3 =    6.  GT
        GT    26.  GT
        GT    26.  
Niektóre modele wyposażone są w przełącznik uaktywniający tę funkcję, w innych jest aktywna cały czas ? może to niekiedy doprowadzić do przepełnienia rejestru GT, co skutkuje nieoczekiwanym błędem podczas obliczeń
ACON/AC 
all clear, klawisz całkowitego kasowania rejestrów i pamięci kalkulatora, czasami jednak ma działanie takie jak C; czasem połączony z funkcją włączania
C/CE/CE/C 
clear entry/clear, pierwsze naciśnięcie tego klawisza kasuje liczbę na wskaźniku i umożliwia wprowadzenie innej bez zakłócania toku obliczeń, natomiast dwukrotne naciśnięcie zeruje wszystkie rejestry kalkulatora (bez pamięci); klawisz często oznaczany CON/C(gdy dodatkowo ma funkcję włączania urządzenia)
CE 
clear entry, zerowanie tylko ostatniej wprowadzonej liczby, nawet po wielokrotnym naciśnięciu
?/00?0/? 
działanie podobne, jak CE, lecz kasowana jest tylko ostatnia cyfra
OFF 
wyłączenie kalkulatora; pamięć może być zachowywana lub nie, istnieją modele, w których włączenie klawiszem AC wymazuje pamięć, a klawiszem C ? nie; czasem tego klawisza nie ma ? wyłączenie następuje automatycznie po upływie pewnego czasu od naciśnięcia ostatniego klawisza ? lub jest wyłącznik (w starszych modelach)
?/? 
włączenie lub wyłączenie dźwięku generowanego przy naciśnięciu klawisza
TAB/FIX 
ustawienie liczby miejsc dziesiętnych w rezultatach ? kolejne naciśnięcie tego klawisza powoduje ustawienie kolejnego trybu dokładności ? np. 2, 3, 4 miejsca po przecinku lub wymagane jest naciśnięcia klawisza cyfrowego; czasem występuje w postaci przełącznika; tryb oznaczany jako F oznacza tryb domyślny ? tyle miejsc, ile potrzeba; tryb oznaczony jako A powoduje automatyczne podzielenie wprowadzanej liczby przez 100 (używane np. do wprowadzania cen w groszach, centach), niektóre kalkulatory nie wykonują tej funkcji na jednym czynniku przy mnożeniu i dzieleniu, co jest bardziej sensowne
EXP/×/EE 
exponententer exponent ? przejście do wprowadzania cechy w kalkulatorach wyświetlających liczby w postaci półlogarytmicznej; przykładowo wprowadzenie sekwencji klawiszy 2 EE 3 oznacza wpisanie 2?10?, czyli 2000
F/2nd/SHIFT 
function ? w rozbudowanych kalkulatorach klawisze mają najczęściej 2, a nawet więcej funkcji oprócz działania głównego; wciśnięcie klawisza F oznacza, że następny klawisz będzie użyty do funkcji dodatkowej
G/3rd/ALPHA 
jw. ? prefix drugiej funkcji dodatkowej
MU 
?mark up? ? pozwala na szybkie liczenie według schematów:
a + b MU ? 100?(a/b+1)
a ? b MU ? 100?(a/b?1)
a × b MU ? a?(1+b/100)
a ÷ b MU ? a/(1?b/100)
MODE 
przełączanie trybu pracy kalkulatora ? np. włączanie trybu obliczeń statystycznych, trybu pracy w innym niż dziesiętny układ liczenia itp.
= 
wyświetlenie wyniku działania; zwykle dokonywanie jest wtedy zaokrąglenie zgodne z ustawieniami lub zaokrąglenie do ostatniej cyfry widocznej na wyświetlaczu i taka liczba zostanie użyta do dalszych obliczeń
Zaokrąglanie

W wielu kalkulatorach istnieje możliwość ustawienia sposobu zaokrąglania przy ustawionej liczbie miejsc dziesiętnych, ale nawet przy obliczeniach z maksymalną dokładnością obliczenia są wykonywane z dokładnością większą niż możliwa do pokazania na wyświetlaczu (nie dotyczy to kalkulatorów najniższej klasy). Najczęściej zaokrąglenie dokonuje się w momencie naciśnięcia klawisza = i do ewentualnych dalszych obliczeń użyta będzie już wartość z mniejszą liczbą miejsc dziesiętnych.

? 
zaokrąglenie w górę
5/4 
zaokrąglanie zgodnie z regułami zaokrąglania
?/CUT 
zaokrąglanie w dół czyli obcięcie

Nowe kalkulatory w marce d.rect. Posiadają ujednoliconą kolorystykę. Elementem charakterystycznym są niebieskie klawisze.

KALKULATOR D.RECT 2230/1630

KALKULATOR D.RECT 2230/1630

- 12-pozycyjny wyświetlacz
- obliczenia podatkowe
- obliczanie procentów
- klawisz cofania ostatniego wpisu
- obliczanie pierwiastkow
- suma całkowita
- przywołanie kroków operacyjnych
- edycja obliczeń
- zmiana znaku +/-
- podwójne zasilanie
- plastikowe klawisze
- wymiary: 188 x 139,5 x 34 mm
- waga: 192 g


 

KALKULATOR D.RECT 2220

 KALKULATOR D.RECT 2220

- 12-pozycyjny wyświetlacz
- podwójna pamięć
- obliczanie procentów
- klawisz cofania ostatniego wpisu
- obliczanie pierwiastków
- zmiana znaku +/-
- podwójne zasilanie
- plastikowe klawisze
- wymiary: 156 x 152 x 28 mm
- waga: 175 g


 

KALKULATOR D.RECT 2215

 KALKULATOR D.RECT 2215

 

- 12-pozycyjny, ruchomy wyświetlacz
- obudowa klawiatury wykonana z metalu
- obliczanie procentów
- klawisz cofania ostatniego wpisu
- obliczanie pierwiastków
- suma całkowita
- zmiana znaku +/-
- możliwość wyznaczania ilości miejsc po przecinku
- podwójne zasilanie
- wymiary: 175 x 108 x 22 mm
- waga: 145 g

Kategoria: Aktualności - branża biurowa
Odsłony: 8308