Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nigdy nie sądziłam, że kiedykolwiek stworzę artykuł o nożu. Rozumiem, gdybym pracowała w wydawnictwie kryminalistycznym, to tak. Gdybym zajmowała się wyposażeniem wnętrz, to też być może i noże stały by się bohaterem mojego tekstu. Okazuje się jednak, że nasza branża także nadal korzysta, i to w biurze, z tego artykułu.

Najpierw była koperta, potem nóż do papieru. A może najpierw nóż do papieru, a potem przecinał zamknięte koperty?

Na pewno pamiętam czasy gdy służył on do przecinania świeżo zakupionych gazet lub książek. Przedmiot wówczas praktyczny, niegdyś był obowiązkowy na każdym biurku. Teraz listów piszemy coraz mniej, a i gazety nie trzeba ciąć. Nie oznacza to jednak faktu, że nożyki na szczęście nadal funkcjonują w obiegu.

Trudno dociec, kto i kiedy zrobił pomocnik do otwierania listów. W muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku, w gabinecie ojca poety, na biurku oprócz kilku listów znajdziemy nóż, datowany w przewodniku jako XVIII-wieczny. Jednak większość przedmiotów tego typu pochodzi z XIX i XX wieku. 

Jak już wspominałam w dawnych czasach gazety nie były rozcinane, często zdarzały się książki z niedociętymi kartkami, a ludzie pisali dużo listów. Nic dziwnego, że chcieli ułatwić sobie życie za pomocą sprytnego urządzenia. O jego przydatności i rozpowszechnionym użyciu niech świadczy krótki cytat: „[Anna] poleciła Annuszce wyjąć latarkę i przymocowała ją do poręczy siedzenia, po czym wydobyła nożyk do przecinania kartek oraz powieść angielską”. Tyle pisał o nich Tołstoj w „Annie Kareninie”.

My dziś nie będziemy rozprawiać o ich przydatności. Z nożem do kopert/ papieru jest tak jak z podkładką pod fotel biurowy. Ma się ją bo się chce, lub kompletnie nie potrzebuje się takiego produktu. 

Skoro jednak na rynku nadal pojawia się tego typu asortyment świadczy to o podaży na niego. 

 W ostatnim czasie noże do kopert pojawiły się w ofercie firmy Leviatan Poligrafia, która oferuje obecnie 2 modele: z drewnianą i plastikową rączką. 

NÓŻ D.RECT DO KOPERT DREWNIANA RĄCZKANÓŻ D.RECT DO KOPERT PLASTIKOWA RĄCZKA 195mm

Skoro więc taki asortyment trafia do sprzedaży, to nie będziemy debatować nad tym, czy nadal są na niego chętni. 

A Ty korzystasz jeszcze z noży do kopert?


REKLAMA

Second Slide 

Wybrane ogłoszenia

Zakładki indeksujące smart pet fresh 12x45mm 5x25s ...
Przepiękna seria artykułów szkolnych.
Najszersza na rynku oferta breloków.
Urządzenie refabrykowane – fabrycznie nowe.
Nowe kolory obudów długopisów marki d-rect.
Wysokiej jakości kredki w promocyjnej cenie.
Nowy produkt Flexi Abra - ścieralny.
Kolorowe nożyczki do szkoły marki Penmate.
Segregatory A4 w pastelowych kolorach.
Uniwersalna taśma do zaklejania kartonów.
Kolorowe korektory w taśmie.
Sprzedam firmę produkcyjną.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Wykorzystaj wiedzę specjalistów!

    Cykl krótkich porad "Asarto radzi" ruszył na dobre. Za pośrednictwem mediów społecznościowych na bieżąco nasi czytelnicy będą informowani o kolejnych ważnych poradach, istotnych w życiu każdego biura. 

    Więcej…  
  • Gala 20-lecia Biuro Plus - videoreportaż

    20-lecie Biuro Plus za nami. Okazuje się, że hotel Wodnik w Bełchatowie, w którym spotkali się wszyscy goście, to szczęśliwe miejsce sieci. Dokładnie 10 lat temu to tu także świętowaliśmy jej urodziny. Jak było tym razem? Zapraszamy do videorelacji. 

    Więcej…