Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest obecność roślin w miejscu naszej pracy i codziennego życia. Nie są one tylko ozdobą pomieszczenia, lecz mają także wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak w niebanalny sposób wprowadzić zieleń w naszą przestrzeń życiową aby poprawić sobie nastrój? O tym w niniejszym artykule.


Zapewne większość z Was dotknęły informacje o poważnych zagrożeniach smogowych w największych miastach w Polsce. Niestety nie jest to problem tylko teraźniejszości. W wielu polskich miastach brakuje parków czy innych miejsc zielonych, dzięki których tak naprawdę mamy czym oddychać. Dziś wyjście na spacer wiąże się dość często z wszechobecną szarością, brakiem naturalnych terenów a co za tym idzie gorszym naszym samopoczuciem.

Oczywiście każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym przebywa. Jeśli więc nie dane Ci było żyć tuż przy lesie, tudzież jedyny widok z Twojego okna to billboard reklamowy, spróbuj stworzyć swoją zieloną enklawę. Z pomocą specjalistów w tematyce zieleni, Twoje otoczenie może nabrać naprawdę więcej życia.

- Ekodesign to trend w pomieszczeniach przywracający naturalną zieleń w biurach czy też w domu – informuje nas Kinga Dzwonnik, właścicielka firmy Kwiaty Dla Biura. - I nie mówię tu tylko o standardowych doniczkach z kwiatami. Moda na bycie eco sprzyja naprawdę niepowtarzalnym kompozycjom kwiatowym, które stwarzają idealny klimat do bycia szczęśliwym, zdrowym i w otoczeniu samej natury – dodaje.

Obecność roślin we wnętrzach domów czy miejsc pracy to nie tylko wyraz tęsknoty za naturą w otoczeniu człowieka. To także chęć otaczania się naprawdę pięknymi rzeczami.

Natura jest w stanie dostarczyć nam niepowtarzalnych kolorów dając dodatkowo to, co nam jest najbardziej potrzebne – czyli tlen. Co raz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach. Co raz częściej zwracamy uwagę na zdrowe warunki otoczenia. A co, jak nie właśnie rośliny, zapewnią nam poprawę jakości środowiska pracy i życia?

Coraz częściej mówi się bowiem o „syndromie chorego budynku”, a nieprawidłowo zbilansowane środowisko pracy ma niezaprzeczalnie negatywny wpływ na pracowników. Osoby, które mają dość miejskiego betonu i tęsknią za kontaktem z naturą, wprowadzają więc różne rośliny do wnętrz swoich domów czy miejsc pracy. Dziś mogą to robić w wyjątkowy sposób.

 

Ogród jak obraz na ścianie

Wprowadzanie zieleni w środowisko życia człowieka to cel działań pracowni Florabo, która została założona przez projektantkę i architekta krajobrazu Halinę Kamińską. Obecnie firma na stałe współpracuje z firmą Kwiaty dla Biura, dzięki której wnętrza polskich biur nabierają zupełnie nowego klimatu.

- W branży działamy od wielu lat i widzimy jak duże znaczenie ma wystrój wnętrz w strategii każdej z firm – mówi w rozmowie Kinga Dzwonnik. - Nasi klienci szczególnie cenią realizacje, które daleko wychodzą poza standardy. Miniogrody na ścianach to obecnie hit w każdym biurze. - dodaje właścicielka firmy Kwiaty dla Biura.

To o jednym z produktów pracowni Florabo, jakim jest miniogród Florama opowiada nam nasza rozmówczyni. Stanowi on niezwykłą dekorację, która cieszy oczy, wprowadza zieleń w codzienność pracowników, pobudza do działania, ale przede wszystkim zapewnia mierzalną poprawę jakości środowiska.

Florama to estetyczna i samodzielna zielona mini-ściana, którą można dowolnie skalować i aranżować. Jest ona nawadniana w obiegu zamkniętym i dzięki temu nie wymaga podłączenia do wody lub kanalizacji. Każda z ram jest wyposażona w pompę i zbiornik wodny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w miejscu pracy. Co ważne, nie wymaga podlewania i skomplikowanej pielęgnacji.

 

Roślinne remedium

Jak wynika z badań, rośliny potrafią usuwać lotne związki organiczne, a co za tym idzie zmniejszyć występowanie dolegliwości zdrowotnych wynikających z niezdrowego środowiska pracy. Odpowiednio zbilansowany skład powietrza we wnętrzach łagodzi Syndrom Chorego Budynku, obniża poziom stresu i zwiększa poziom koncentracji. Co więcej, zielone otoczenie ma wpływ na wzrost produktywności i efektywności pracowników. Rośliny w biurze wpływają także na postrzeganie firmy. Poprawiają one estetykę wnętrza, tworzą lepszy klimat marketingowy, a także wzmacniają poczucie zadowolenia z warunków pracy.

 

Chory budynek = chory pracownik

Wiele osób cierpi na różne dolegliwości spowodowane złą jakością powietrza w pomieszczeniu. Źródła zanieczyszczeń są różne. Grzyby, bieżąca działalność ludzi, systemy wentylacji i klimatyzacji, napływ powietrza z zewnątrz oraz niektóre z materiałów wykończeniowych emitujących LZO pogarszają jakość powietrza.

- Syndrom Chorego Budynku (z ang. SBS) sprawia, że użytkownicy obiektu narzekają m.in. na: bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, suchy kaszel, przesuszenie i łuszczenie skóry, zawroty głowy i mdłości czy trudności z koncentracją. - ostrzega właścicielka firmy Kwiaty dla Biura. - A jak wiemy te i inne dolegliwości zmniejszają wydajność pracy, a czasem nawet skutkują nieobecnością pracownika.

Czy rzeczywiście cel, jakim jest zapewnienie zdrowych warunków pracy we wnętrzach można osiągnąć dzięki roślinom? Twórcy zielonych mini-ścian twierdzą, że przy wykorzystaniu naturalnej zdolności niektórych gatunków do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji jest to jak najbardziej możliwe i oferują przeprowadzenie badań jakościowych powietrza we wnętrzu – zarówno chemicznych jak i biologicznych. Dla potwierdzenia swoich tez, badania te przeprowadzone są przed umieszczeniem roślinności oraz po. Możliwe jest też stałe monitorowanie zmian.

 

Pielęgnacja prostsza niż myślisz

Któż nie chciałby być otoczony pięknymi donicami wypełnionymi kwiatami. Któż z nas nie chciałby tuż za swoimi plecami mieć żywej, zielonej ściany?

Często jednak obawiamy się zbyt dużej odpowiedzialności za „życie” naszych roślin. Wiele osób rezygnuje nawet z nich w miejscu pracy, tłumacząc, że rośliny wymagają pielęgnacji i podlewania. Oczywiście rozumiemy, że nie każdy ma „rękę” i czas do dbania o kwiaty. Właśnie dlatego, szczególnie w biurowcach, utrzymanie roślin powinno być nieskomplikowane. Idealnym rozwiązaniem są więc rzeczone zielone mini-ściany, które cechują się prostą i naprawdę niewymagającą dużego udziału człowieka obsługą.

Zaproponowane przez Florabo roślinne mini-ściany posiadają system zaprojektowany tak, by wszystkie rośliny rosły same bez podsychania czy grzybów. Jedyne, o czym należy pamiętać to uzupełnienie specjalnie zamontowanego zbiornika na wodę raz w miesiącu.

 

Nie rezygnujmy więc z natury, której nie zastąpią żadne wentylatory ani nawet oczyszczacze powietrza. To właśnie rośliny posiadają naturalne zdolności do oczyszczania otoczenia z toksyn. Nic lepiej, niż zielone otoczenie, nie będzie miało wpływu na nasze samopoczucie i zdrowie, a co za tym idzie również na wydajność naszej pracy.

Zielone mini-ściany Florama wydają się więc nie tylko ciekawą ozdobą wnętrza, ale przede wszystkim sposobem na zapewnienie zdrowych warunków naszego codziennego życia.  

Wybrane ogłoszenia

Piasek kinetyczny do zabawy oraz modelowania.
Uniwersalna taśma do zaklejania kartonów.
Już dostępna saszetka z motywem kolorowych dłoni. ...
Wzorzyste taśmy tesapack® to wysokiej jakości taś ...
Nowa oferta do Kyocery, Canon'a i HP.
Nowość w ofercie firmy Leviatan-Poligrafia.
IGEPA Polska poszukuje doświadczonej osoby.
EV-CORP - poszukuje przedstawicieli handlowych.
Firma o ugruntowanej pozycji rynkowej w branży biu ...
Nowe długopisy ścieralne Flexi Abra.
Papierowy Dizajn poszukuje pracownika!!
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Polski rynek nasyca się MPS

    W przypadku grup klientów, które decydują się na rozwiązania MPS, z pewnością najważniejszym kryterium jest wielkość, a nie branża, w jakiej działają. Mowa o firmach, które posiadają większą liczbę urządzeń w jednej lokalizacji i jednocześnie większą liczbę grup użytkowników korzystających wspólnie z tych urządzeń. Jedno jest pewne – rynek nasyca się coraz bardziej i inwestowanie w takie systemy stanie się niedługo standardem.

    Więcej…  
  • Sukcesja indywidualnej działalności gospodarczej

    W rodzinie wszyscy wiedzą, że syn prowadzi firmę ze mną i jakby co, to ją przejmie. Nikt nie będzie robił problemu. Zresztą jak nasz sąsiad zmarł kilka lat temu, to jego córka przejęła firmę i do tej pory ją prowadzi. Po prostu zarejestrowała sklep na siebie i po dwóch dniach go otworzyła. Do tej pory nie zrobili postępowania spadkowego i jakoś żyją. Dlaczego pan straszy, że są jakieś komplikacje?

    Więcej…