Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Mocny klej do wielu zastosowań.

Polecamy

Nowe produkty w ofercie Tadeo Trading.

SubskrypcjaOcena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jeszcze tylko do 8 stycznia 2019 r. mali przedsiębiorcy zamierzający skorzystać z nowego - małego ZUS-u, muszą dokonać odpowiednich zgłoszeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Kto powinien w powyższym terminie się zmieścić? Jak będzie liczona składka na nowych zasadach, jakie formularze złożyć? O tym w dzisiejszym artykule.

Na co najbardziej narzekają dziś przedsiębiorcy? Oczywiście na podatki i składki. O tym, że prawo ma właśnie dla nich zmienić swoją treść słyszeliśmy od dłuższego czasu. Dziś już wszystko jest jasne - nowe preferencyjne składki ZUS właśnie weszły w życie. Aby przedsiębiorca mógł jednak z nich skorzystać w danym roku, musi spełniać następujące warunki:

 • musi prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG lub innych przepisów szczególnych,
 • jego przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym nie może przekraczać 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim roku. Obecnie jest to wartość 63 000 zł za rok,
 • musi dokonać odpowiedniego zgłoszenia tytułu do ubezpieczeń w ZUS. Czas ma do 8 stycznia 2019 roku!

Są oczywiście w tej kwestii wykluczenia - prawa do małego ZUS nie mają podatnicy, którzy:

 • prowadzili w poprzednim roku działalność gospodarczą (czyli podlegali ubezpieczeniu w ZUS z tytułu prowadzenia firmy) krócej niż 60 dni
 • rozliczali podatek w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT (w przypadku tych podatników bowiem podstawę naliczenia składek ustala się na podstawie sprzedaży zadeklarowanej do podatku VAT
 • podlegali ubezpieczeniom społecznym lub tylko zdrowotnemu także z tytułu innej działalności
 • spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek ZUS (czyli tzw. ulgi na start czy składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% wynagrodzenia minimalnego)
 • wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy te same czynności, co wynikające z łączącego ich stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Przedsiębiorca zamierzający skorzystać z nowego małego ZUSu powinien wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia (formularz ZUS ZWUA) i zarejestrować się (formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA, gdy przedsiębiorca podlega wyłączeniu ubezpieczeniu zdrowotnemu) z nowym kodem przewidzianym dla nowego rozwiązania. 
Kody dla „małego ZUS" to:

 • 05 90 – w przypadku przedsiębiorców nie mających ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy
 • 05 92 – w przypadku przedsiębiorców mających ustalone prawo do renty.


Dokumenty zgłoszeniowe należy przekazać w terminie 7 dni liczonych od:

 • 1 stycznia (a więc do 8 stycznia) 2019 r. – w przypadku przedsiębiorców kontynuujących prowadzenie działalności gospodarczej bądź którzy z końcem grudnia 2018 zakończyli okres ulgi preferencyjnych składek ZUS liczonych od podstawy wynoszącej 30% wynagrodzenia minimalnego,
 • pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej,
 • pierwszego dnia, w którym przedsiębiorca spełnia warunki do korzystania z nowego małego ZUSu, czyli np. po upływie ulgi preferencyjnych składek ZUS liczonych od podstawy wynoszącej 30% wynagrodzenia minimalnego w trakcie roku.

Źródło: egospodarka.pl 

Wybrane ogłoszenia

Nowe wkłady atramentowe.
Kolejny hit wśród długopisów wymazywalnych.
Plecak smart na laptop shellPlecak smart na laptop shell
HityCena z VAT - 400,49 PLN
Nowa oferta do Kyocery, Canon'a i HP.
Uniwersalne chusteczki do czyszczenia w opakowaniu ...
Nowy produkt Flexi Abra - ścieralny.
Szeroka oferta różnej wielkości toreb z dużym dnem ...
Nowość w ofercie firmy Leviatan-Poligrafia.
Koperty A5 w 7 żywych kolorach.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Polcan rozszerza ofertę

  Do szerokiego portfolio akcesoriów biurowych oferowanych przez firmę Polcan dołączyły klawiatury firmy Art.

  Więcej…  
 • GK ACTION S.A. kolejny rok bardzo dobrych wyników

  Grupa Kapitałowa ACTION S.A. kolejny rok z rzędu zanotowała wzrost przychodów i zysku netto, które osiągnęły rekordową wysokość. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 5 445 189 tys. zł, a zysk netto wyniósł 69 922 tys. zł. W porównaniu do poprzedniego roku oznacza to dwucyfrowy wzrost na każdej z powyższych pozycji. Przychody ze sprzedaży wzrosły w stosunku do 2013 roku o 14,7%, a zysk netto o 13,5%. Bardzo dobre wyniki to efekt rozwoju wszystkich kanałów sprzedaży w Polsce oraz ekspansji zagranicznej. 

  Więcej…