Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

najwyższej jakości dziurkacz biurowy do użytku profesjonalnego NOVUS B 220

Polecamy

NOŻYCZKI SZKOLNE 13,5 CM DISPLAY 30 SZT.

SubskrypcjaOcena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowy rok, nowe wyzwania. Tym razem ustawodawca obsypał nas podatników nowymi obowiązkami, obostrzeniami, limitami i karami za każde przewinienie jak prezentami pod choinkę. A konstrukcja samych przepisów również pozostawia wiele do życzenia. W naszym artykule wypunktowujemy najważniejsze zmiany, doradzając jednak skorzystanie z obsługi zewnętrznego biura, które przejmie odpowiedzialność prawną za błędy.

Biała lista

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:

 1. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
 2. została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
 3. pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy.


Tak obecnie brzmi art. 22p ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (odpowiednik tego przepisu znalazł się też w ustawie o CIT).

Ważne! Art. 19 ustawy prawo przedsiębiorców odnosi się do transakcji zawieranych pomiędzy firmami, których wartość przekracza 15.000 zł

Zamieszanie występuje w przypadku transakcji zawieranych z podatnikami korzystającymi ze zwolnienia z VAT. Ci często z jednej strony nie mają kont firmowych z drugiej zaś mogą też nie pojawić się na ministerialnym wykazie, co jak najbardziej jest zgodne z prawem. Na białej liście znajdują się wprawdzie podatnicy VAT zarówno czynni jak i zwolnieni, ale w przypadku tych ostatnich dane są wykazywane jedynie wówczas, gdy taki podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne (ze zwolnieniem). 

Transakcje powyżej 15 tys. zł wyłącznie na  rachunek z białej listy

Mechanizm podzielonej płatności wymagany jest w przypadku transakcji dotyczących towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (przede wszystkim czynności objęte w starym stanie prawnym odwrotnym obciążeniem), udokumentowanych fakturą, której wartość razem z podatkiem przekracza 15.000 zł.

Jedynie w takich sytuacjach obowiązkowe jest podanie na fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” oraz jej zapłata w takiej formie. W pozostałych przypadkach, tj. gdy wartość faktury nie przekracza 15.000 zł bądź gdy transakcja dotyczy towarów bądź usług spoza załącznika nr 15 do ustawy o VAT, stosowanie MPP jest dobrowolne.

W przypadku faktury dokumentującej sprzedaż większej liczby towarów czy usług, o wartości przekraczającej 15.000 zł, na której jedynie część towarów/usług objętych jest MPP, w ten sposób trzeba uregulować przynajmniej tę część należności, która odnosi się do takich towarów/usług. W praktyce na ogół jednak przedsiębiorcy w mechanizmie podzielonej płatności regulują całą fakturę.

Paragon z NIP a f-ra

Sporo zamieszania wprowadził też nowy obowiązek podawania na paragonach fiskalnych NIP nabywcy. Jedynie bowiem taki dokument pozwoli na późniejsze wystawienie do niego faktury.

W czym zatem jest problem? Otóż taki paragon do kwoty 450 zł (bądź 100 euro) zawiera wszystkie niezbędne elementy do uznania go za fakturę uproszczoną. I tak też uznało Ministerstwo Finansów twierdząc, że na jego podstawie można odliczyć VAT jak też rozliczyć koszty podatkowe.

Inny pogląd jednak do tej pory wyrażały sądy administracyjne, czego przykładem jest chociażby wyrok NSA z dnia 27.10.2016 r., sygn. akt I FSK 431/15, w którym czytamy: „stanowisko skarżącej (…) opiera się zaś na błędnym przekonaniu, że paragon zawierający NIP nabywcy jest w istocie fakturą VAT uproszczoną, które to rozumowanie (…) należy uznać za nieuprawnione”

 

Dalszy ciąg działań uszczelniających, ale też kilka zmian pozytywnych dla przedsiębiorców: jeden numer konta do rozliczeń z fiskusem, likwidacja deklaracji VAT w zamian za plik JPK_VAT, Nowa matryca stawek VAT, Ulga na złe długi w PIT i CIT, mały ZUS. Zapowiadane zmiany należy oceniać pozytywnie jako pewien pakiet ułatwień skierowanych do polskiego biznesu. Nie można jednak zapominać o tym, że w ramach zapowiedzianych zmian wejdą w życie również liczne sankcje za nieprawidłowe stosowanie przepisów między innymi w zakresie Białej listy podatników VAT czy też Split-paymentu.
Podsumowując zapowiedzi roku 2020 należałoby rzecz, że polscy przedsiębiorcy muszą przygotować się zarówno na pewne ułatwienia jak i na dalsze obciążenia. 


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Urządzenia wielofunkcyjne marki United Bright, fab ...
Kolorowe nożyczki do szkoły marki Penmate.
Sprzedam firmę produkcyjną.
Podręczny zestaw notesów i zakładek marki d.rect. ...
Urządzenie refabrykowane – fabrycznie nowe.
Urządzenia wielofunkcyjne marki United Bright, fab ...
Nowa oferta w marce KMP.
Oryginalna lampka biurkowa w kształcie baranka.
Pastelowa plastelina od JOVI.
Zespół Rafcom zaprasza do współpracy.
Niszczarka Automatyczna P-1 (paski 7.2 mm).
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • 300 za 300

  9 stycznia 2017 roku ruszyła kolejna akcja z marką Uni-Max organizowana przez firmę Panta Plast z Łodzi. Tym razem skierowana ona jest do klientów hurtowych z możliwością jej przełożenia na klientów detalicznych.

  Więcej…  
 • Pierwszy w historii raport nt. zdrowia pracowników biurowych w Polsce w latach 2017-2018

  Wyniki badań HealthDesk dotyczące zdrowia pracowników biurowych pokazują, że ten typ pracy niesie za sobą istotne, wcześniej nie mierzone konsekwencje w obszarze zdrowia fizycznego i psychicznego. Aż 79,1 proc. pracowników biurowych odczuwa ból bezpośrednio związany z wykonywaną pracą biurową. 80,9 proc. osób w biurach pracuje pod wpływem stresu, z czego dla co czwartego zatrudnionego jego poziom jest uporczywy. Dodatkowo aż 72,9 proc. pracowników biurowych odczuwa skutki niedoboru światła słonecznego w okresie zimowym. Prawie dla czterech na pięciu z nich, brak słońca objawia się poczuciem zmęczenia i spadkami energii.

  Więcej…