Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Z dniem 1 lipca 2015 r. katalog towarów objętych mechanizmem odpowiedzialności solidarnej na gruncie podatku VAT został rozszerzony m.in. o następujące towary (nazwane ?towarami wrażliwymi?): materiały eksploatacyjne do drukarek (tonery bez głowicy drukującej do drukarek i do maszyn do automatycznego przetwarzania danych, kasety z tuszem bez głowicy do drukarek i do maszyn do automatycznego przetwarzania danych, kasety z tuszem i głowicą drukującą do drukarek i do maszyn do automatycznego przetwarzania danych, tonery z głowicą drukującą do drukarek i do maszyn do automatycznego przetwarzania danych)... Z czym to się wiąże w naszej branży?

Otóż ustawa, która swoje początki ma od 1 października 2013, mówi że podatnik VAT na rzecz którego dokonano dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę dokonaną na rzecz tego podatnika, jeżeli:

1) wartość towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, nabywanych od jednego podmiotu dokonującego ich dostawy, bez kwoty podatku przekroczyła w danym miesiącu kwotę 50 000 zł, oraz

2)   w momencie dokonania dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę tych towarów lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego. Wcześniej kaucję gwarancyjną czyli nadpłacony podatek Vat dotyczył handlu paliwami, stalą oraz złotem. Teraz dotknął on także sektora materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących.

Jednocześnie wprowadzone zostają przepisy (art. 105b i art. 105c), przewidujące dla podmiotów dokonujących dostaw towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, nieposiadających zaległości podatkowych, możliwość składania w urzędzie skarbowym kaucji gwarancyjnej, stanowiącej zabezpieczenie zapłaty podatku w związku z dokonywaniem dostaw tych towarów.

Warunek nieposiadania zaległości podatkowych ocenia się według stanu na dzień składania kaucji gwarancyjnej. Wysokość kaucji gwarancyjnej powinna odpowiadać co najmniej jednej piątej kwoty podatku należnego od przewidywanej przez dany podmiot (podatnika) w danym miesiącu wartości sprzedaży towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, z tym że nie może być niższa niż 200 000 zł. 

Jak już wspomnieliśmy - w stanie prawnym do 30 czerwca 2015 r. odpowiedzialność solidarna obejmowała następujące towary:

  • niektóre wyroby stalowe (nieobjęte mechanizmem odwrotnego obciążenia),
  • benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych, oleje opałowe oraz oleje smarowe ? w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, zwane dalej ?paliwami?,
  • złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku (PKWiU ex 24.41.20.0).

Od 1 lipca br. zmienił się katalog towarów objętych mechanizmem podatkowej odpowiedzialności solidarnej. Został on poszerzony o towary wrażliwe, do których zakwalifikowano m.in. materiały eksploatacyjne do drukarek oraz cyfrowe aparaty fotograficzne. W przypadku tych towarów kupujący ponosi solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za niezapłacony VAT od ich dostawy. Jednym ze sposobów zwolnienia kupującego z tej odpowiedzialności jest złożenie kaucji gwarancyjnej przez sprzedawcę. Po ostatecznym ukształtowaniu się treści ustawy o VAT transparentność biznesowa dostawcy (dystrybutora) jest łatwa do zweryfikowania na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Wśród firm z naszej branży, które mają ważną kaucję gwarancyjną jest między innymi firma Action, ABC Data oraz Praxis.  

Należy pamiętać, że sprzedawcy towarów wrażliwych powyżej limitów ustawowych nie mają generalnie możliwości kwartalnego rozliczania podatku VAT, co oznacza że są oni zobowiązani do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne. 


 

 

 

Wybrane ogłoszenia

Idealne dla domowych artystów.
Najlepsza licencja tego roku!
Książeczka idealna dla małych i dużych modniś. ...
Super miękki notes/pamiętnik Squishy - Jednorożec ...
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Planery roczne, miesięczne, tygodniowe...
Dostępny w 7 kolorach.
Pudełka tekturowe na prezenty od zajączka :) albo ...
Fluo marki Main Paper
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Piórnik z najmodniejszej ostatnio kolekcji BESTIES ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Podsumowujemy rok z firmą NM Revolution

    Kontynuując nasze spotkania z osobami z branży w celu podsumowania 2019 roku, swoje pytania tym razem kierujemy do Dyrektor Handlowej w firmie NM Revolution - Anety Kosteckiej. Reprezentantka firmy zajmującej się dystrybucją materiałów eksploatacyjnych marki INQPrint Supplies w naszej rozmowie skonstatowała minione 12 miesięcy.

    Więcej…  
  • Dom z papieru...

    Ośmioro przestępców barykaduje się z zakładnikami w hiszpańskiej mennicy. W międzyczasie geniusz wśród złodziei manipuluje policją, by zrealizować swój plan. Ten fascynujący serial kryminalny zdobył międzynarodową nagrodę Emmy, nagrodę Fénix i nagrodę Iris (siedmiokrotnie).

    Więcej…