Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Przyjęty w dniu 15 marca 2016 roku przez rząd projekt nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych ułatwia małym i średnim firmom dostęp do zamówień publicznych, zwiększa możliwość stosowania pozacenowych kryteriów oceny, premiuje przedsiębiorców zatrudniających na umowę o pracę oraz przewiduje, że od 2018 r. zamawiający i wykonawcy będą obowiązkowo komunikować się drogą elektroniczną.

Dlaczego nowelizujemy Prawo Zamówień Publicznych

Przyjęte przez rząd rozwiązania zwiększają przejrzystość prawa, uproszczają procedury przetargowe oraz wdrażają zapisy dyrektyw unijnych. To pierwszy etap przekształcania systemu zamówień publicznych w silny instrument realizacji polityki gospodarczej i społecznej państwa.

- O wprowadzenie czytelnych reguł w zamówieniach publicznych mówiła w expose premier Beata Szydło. Budowę systemu inteligentnych zamówień publicznych zapowiedzieliśmy też w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Teraz realizujemy te zapowiedzi proponując konkretne rozwiązania, które będą sprzyjać rozwojowi gospodarki i rynku pracy ? powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Łatwiej dla małych i średnich firm

Rządowy projekt przewiduje uproszczenie i uelastycznienie procedur w zamówieniach publicznych. Skorzystają na tym zamawiający i wykonawcy, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Z myślą o nich wprowadzono m.in. możliwość łatwiejszego udzielania zamówień w częściach. Zamawiający nie będzie mógł tez żądać od przedsiębiorcy dokumentów, którymi dysponuje lub które może pobrać z ogólnie dostępnych i bezpłatnych baz danych. Zmniejszy się także ilość obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia.

Najtaniej to nie zawsze najkorzystniej

W projekcie ograniczono również możliwość korzystania z kryterium najniższej ceny. Wybór najkorzystniejszej oferty powinien opierać się na korzystnym bilansie ceny, jakości i kosztów eksploatacji.

Nowelizacja wprowadza także nowy tryb udzielania zamówień ? partnerstwo innowacyjne ? którego celem jest promowanie innowacyjności w systemie zamówień publicznych. Partnerstwo innowacyjne umożliwi zamawianie nieistniejących jeszcze technologii i łączenie w ramach jednej procedury różnych etapów prac B+R, a nawet wdrożeń.

Preferencje za umowy o pracę i zatrudnianie osób zagrożonych wykluczeniem

Nowe przepisy wiążą system zamówień publicznych z prawem pracy. Zamawiający będą musieli wskazać te czynności wykonawcy, których wykonanie wymaga zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Prawo zamówień publicznych będzie preferować wykonawców, którzy zatrudniają pracowników na umowy o pracę. Pozwoli to większej liczbie osób otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie oraz zapewni objęcie ich systemem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Przewidziano również wspieranie firm, które dbają o stosowanie klauzul społecznych. Oznacza, że w przetargach będą preferowane zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy zatrudniający niepełnosprawnych i osoby w trudniejszej sytuacji na rynku pracy (np. po 50 roku życia i samotnie wychowujące dzieci).

Elektronizacja zamówień

Projekt nowelizacji ustawy zakłada także elektronizację udzielania zamówień publicznych. Od 2018 r. komunikacja pomiędzy wykonawcą a zamawiającym w odniesieniu do najważniejszych dokumentów w postępowaniu będzie odbywać się drogą elektroniczną.

# # #

Wprowadzenie inteligentnych zamówień publicznych zapowiada Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, który w połowie lutego przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki. Kluczowe zasady budowania nowej polityki zakupowej to odejście od kryterium najniższej ceny, uwzględnienie na etapie zakupu kosztów eksploatacji, ułatwienia dla małych i średnich firm, punkty za innowacyjność oraz klauzule społeczne i promujące stabilne miejsca pracy.

Wybrane ogłoszenia

Najlepsza licencja tego roku!
Piórnik z kolekcji Coca-Cola do zadań specjalnych ...
Poszukiwani pracownicy
Fluo marki Main Paper
Genialna książka dla dziewczynek.
Nowość w ofercie Rafcom.
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Kredki ołówkowe ścieralne 12 kol.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Jakie pędzelki nadają się do malowania artystycznego?

    Pędzle jako narzędzia malarskie służące do nanoszenia farby na papier mają wiele zastosowań. Sprawdzają się zarówno w amatorskich malunkach, jak i malarstwie artystycznym. W przypadku drugiej opcji duże znaczenie ma właściwe dobranie pędzla do techniki, a także efektu, który chce się uzyskać. Satysfakcja z powstałego obrazu wynika bowiem nie tylko z umiejętności, ale z posiadania odpowiednich narzędzi.

    Więcej…  
  • Podsumowanie kwietnia'20 w ofercie Amex Stationery

    Kwiecień to dla wielu firm z naszej branży czas przestoju. Nie dotyczy to jednak firmy Amex Stationery, która może pochwalić się serią nowości produktowych, które właśnie trafiają do sklepów. Artykuły do szkoły i biura na pewno znajdą swoich odbiorców.

    Więcej…