Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Według danych GUS inflacja cen konsumpcyjnych w Polsce wyniosła w sierpniu 16,1 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt był wyższy, niż w lipcu, kiedy to inflacja wyniosła 15,6 proc. To najwyżej od marca 1997 roku, kiedy inflacja wyniosła 16,6 procent.

Powiecie dramat? A ja zdradzę, że od kilku miesięcy osobiście nie wydaję tyle co kiedyś. Oczywiście nie jest tak, że żyję za darmo, ale to, co zaoszczędzę, a właściwie nie wydam bezsensownie na coś, czego tak naprawdę nie potrzebuję, wydam na coś, co w moich życiu wchodzi w kategorię "zabawa". 

Całe dorosłe życie człowiek pracuje po to, by wydawać. Tak, jasne - znam gro osób, w tym siebie, którzy pracują dla przyjemności, jednak pracować - czy chcesz czy nie - musisz. Kwestia rozbija się ile potrzebujesz kasy na życie :) Ja zawsze myślałam, że dużo i tyle też zgarniałam w swoim zawodzie. 

Kiedy po zmianie sposobu życia okazało się, że moje stałe koszty życia znacznie spadły, zapewne wiecie, co się stało - tak, pracuję po prostu mniej. A jak to się stało, że też wydaję mniej? Zdradzę Wam kilka zasad.

To, co teraz napiszę to oczywiście żadna tajemnica. Co więcej nie jest to także skąpstwo. To zwyczajny szacunek do swojej pracy, do zasobów ziemi, do ekologii i do naszych przyszłych pokoleń. 

Powiem więcej - od kilku lat zaraziłam tą metodą życia tak wiele osób, ze boję się, czy nie zostanę posądzona o bankructwo kilku branż. Jednak jestem pewna, że to, co robię nie zagraża żadnemu sektorowi, a jedynie pokazuje mu, że warto zmienić myślenie. 

Jak rozsądnie żyć podczas inflacji - kilka ważnych zasad.

1. Nie marnuj żywności.

2. Wybieraj rower zamiast auta.

3. Wymieniaj się na lokalnych "śmieciarkach".

4. Sprzedaj zanim kupisz.

5. Kupuj świadomie.

6. Korzystaj z okazji zanim będzie drożej.

7. Kup więcej i zapłać mniej. 

8. Wyłączaj urządzenia.

9. Prysznic zamiast kąpieli. 

10. Pracuj bardziej on-line.

 


Jedzenie - kupujemy ogromne jego ilości. Niestety rocznie wyrzucamy aż 5 mln ton tego, czego nie spożyjemy. Obecna inflacja na szczęście niektórym przemówiła do rozumu, bo fakt, ze Cię "stać" na pełen stół, nie robi z Ciebie lepszego człowieka. 

Od ponad 2 lat nasza redaktor naczelna mocno działa w tym zakresie, ratując produkty przed wyrzuceniem zarówno ze sklepów jak i domów prywatnych. I wiecie co? Od ponad 5 miesięcy, tylko raz zrobiła świadomie zakupy w sklepie tylko dlatego, że miała u siebie gości, którzy jeszcze (jeszcze bo to i tak się zmieni) taki styl życia negują.  

Od 5 miesięcy nasza redakcyjna lodówka jest pełna! Ba, wielokrotnie to także my rozdajemy jedzenie dalej. A jak to robimy?

Razem z Foodsharing Polska ratujemy jedzenie ze sklepów i restauracji. Świeżo przygotowane, lecz nie wykorzystane, z krótkim terminem przydatności trafia do domów, gdzie jogurt z wczorajszą datą nie jest problemem, gdzie lekko obite jabłka trafiają do szarlotki, gdzie chleb sprzed 2 dni idealnie nada się na zapiekanki. Goodie, TogoodTogo... obecnie jest mnóstwo aplikacji, które pomagają nam ratować to, co według niektórych jest śmieciem. 

Pamiętacie pandemię, gdy tysiące osób robiło zapasy? Mąki, kasze, konserwy...wszystko znikało z półek sklepowych i trafiało do prywatnych domów "na wszelki wypadek". Już wtedy wiedzieliśmy, że za rok te rzeczy trafią do nas i społeczności, która je uratuje przed wyrzuceniem :) 

No i stało się. Oni kupili za niezłą kasę, a my to skonsumowaliśmy za darmo. Można? Można! I żeby była jasność - nie chodzi o fakt niepłacenia za te rzeczy. Chodzi o fakt, że o tyle jedzenia mniej trafi na wysypiska. 

My dziś z tych produktów przygotowujemy pyszne obiady dla naszych rodzin. Mężowie mają obiad domowy w pracy, a dzieciaki pyszne ciasta w przerwie śniadaniowej w szkole. 


Warto swojej rodzinie szykować napoje i jedzenie na wynos. Jest zdrowe i tanie.


Napoje - ile ich dziennie wypijasz na mieście? Średnia cena kawy dziś to około 12 zł. Ok, można wytłumaczyć spotkaniem biznesowym, ale przecież możesz z klientem spotkać się w swoim biurze. Pyszna kawa świeżo przygotowana dla gościa w wielorazowym kubku np od ROZETTE na pewno sprawi większą przyjemność i Tobie i jemu. 


Ubrania - Według London Sustainability Exchange ? brytyjskiej organizacji non-profit, każdego roku na świecie produkowanych jest ok. 80 mld sztuk ubrań, co oznacza 11 nowych ubrań w szafie każdego mieszkańca Ziemi rocznie. Jednocześnie na wysypiskach ląduje połowa z nich. Większość w ciągu zaledwie roku od chwili zakupu. Ich rozkład może trwać nawet kilkaset lat, w zależności od materiału, z którego powstały. Jak przerwać to błędne koło? Znamy co najmniej 2 sposoby!


Okazje - naprawdę dziś jest ich mnóstwo. My chyba najbardziej rekomendujemy te w sklepach internetowych, bo te mogą pozwolić sobie na więcej. W naszej branży jest masa sklepów B2C oraz B2B, w których rejestracja upoważnia naprawdę do niezłych bonusów. Poniżej kilka z nich:


Jak widzicie możliwości do oszczędzania jest wiele. I pamiętajcie - to nie jest sknerstwo - to szacunek do tego, co nie marnujemy: prądu, gazu, jedzenia i wielu innych produktów. 

A Ty napisz, jak oszczędzasz o jak chronisz się przed inflacją?

 


Kubek szklany 350 ml

Umożliwia zabranie ze sobą ulubionej kawy z domu. To oszczędność przynajmniej 10 zł :) Kubek dostępny jest w 2 wersjach kolorystycznych wskazujących na jego ekologiczne przeznaczenie. Pojemność 350 ml.


Termosy/ bidony i składane kubki

Idealny produkt na rodzinne wyjście z domu. Bierzesz herbatę, kanapki i inflacja Ci niegroźna.

 


Markery i farby do tkanin

Can You Use Acrylic Paint On Fabric?

Pozwolą na odnowienie nawet bardzo starych i już dawno niemodnych ubrań. Idealne do różnych powierzchni. 

 

 

 

Kategoria: Ze świata
Odsłony: 2757