Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Każdy na co dzień korzysta z drukarki laserowej lub atramentowej, dzięki której może drukować zdjęcia i utrwalać swoje wspomnienia. Mając drukarkę w domu możemy to zrobić w prosty sposób. A jak? O tym w artykule opracowanym przez sklep toner-drukarki.pl 

Wybór odpowiedniej drukarki

Obecne czasy, w których smartfony stały się poręcznym i powszechnym gadżetem do wykonywania zdjęć spowodowały, że dyski wielu komputerów są nimi przeładowane. Aby nie zapomnieć o naszych zdjęciach i mieć je zawsze pod ręką warto wydrukować te najważniejsze i najlepsze z naszych fotografii. Jest to proces niezwykle szybki i intuicyjny. Zdjęcia drukowane na drukarce atramentowej przy użyciu odpowiedniego papieru nie odbiegają niczym od tych drukowanych w specjalistycznych punktach photoLAB!

 •  Drukarka laserowa monochromatyczna – zdjęcia czarno – białe

Drukarki monochromatyczne są niezwykle popularne i charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. To niewątpliwa korzyść dla naszego budżetu. Niemniej drukarki te służą głównie do druku tekstu, prostych grafik i nie są odpowiednie do wydruku zdjęć. Nawet jeżeli zdecydujemy się na wydruk zdjęcia czarno – białego, nie będziemy zadowoleni z efektu. Zdjęcia takie powstają bowiem przy użyciu większej ilości kolorów, niż tylko czarny.

 •  Drukarka atramentowa – najlepszy wybór do zdjęć!

Drukarki atramentowe najczęściej są już sprzedawane wraz ze skanerem i nazywane urządzeniami wielofunkcyjnymi. To uniwersalne urządzenie skanuje, kopiuje i oczywiście drukuje. Obecnie drukarki posiadają już bardzo rozbudowane funkcje zarządzania drukiem co daje nam możliwości otrzymania wysokiej jakości zdjęć. Warto pamiętać iż współczesne nowoczesne drukarki oferuję wysoką rozdzielczość druku nawet do 9600 dpi.Wśród polecanych i przystępnych cenowo drukarek fotograficznych znajdują się m.in. modele takie jak: Canon Pixma TS9150 z maksymalną rozdzielczość druku 4800 x 1200 dpi  lub HP Deskjet Ink Advantage 3785 (lub w wariantach kolorystycznych  3788 oraz 3790) z maksymalną rozdzielczością druku 4800 x 1200 dpi. Do obu modeli których posiadamy oryginalne tusze oraz ich zamienniki.  

Rodzaj tuszu

Drukarki atramentowe można podzielić na dwie grupy – te bazujące na tuszach barwnikowych i te bazujące na tuszach pigmentowych. Czasami można spotkać modele wyposażone w kolorowe tusze barwnikowe i czarny tusz pigmentowy. Jedne i drugie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Tusze barwnikowe są bardziej powszechne i tańsze w produkcji. Ich trwałość jest gorsza, za to wydruki szczycą się żywszymi barwami. Tusze pigmentowe natomiast są najczęściej spotykanym rozwiązaniem w drukarkach fotograficznych. Obowiązuje tu zasada – im więcej tuszy, tym lepiej. Niektóre z drukarek fotograficznych korzystają aż z 12 kolorów jednocześnie, co pozwala na płynniejsze przejścia i ładniejsze kolory. Jednak już drukarka atramentowa z 4 kolorami tonerów pozwala na uzyskanie wydruku o dobrej jakości.

Papier do drukowania zdjęć

Aby nasze zdjęcia były wyraźnie, żywe należy wybrać specjalny dedykowany papier fotograficzny do drukarek atramentowych lub jeśli mamy drukarkę laserową to przeznaczony do tej technologii. Rodzaj i jakość tego papieru decyduje bezpośrednio o jakości naszego wydruku. Rynek oferuje wiele rodzajów papierów fotograficznych, które mają następujące cechy:

 • Rodzaj papieru fotograficznego:  błyszczący, matowy, satynowy, perłowy.
 • Format czyli wielkość od 10×15 cm do A2+.
 • Gramatura czyli grubość od około 90 gsm do ponad 320 gsm.

Dla bardziej wymagających powstały papiery bawełniane, matowe i bez kwasowe, które charakteryzuje wysokie nasycenie kolorów i trwałość. Istnieją też papiery barytowe, które niczym nie odbiegają od tradycyjnych odbitek z ciemni fotograficznej, oraz papiery stworzone z myślą o wydrukach czarno – białych. Wybór papieru zależy więc od naszych wymagań, gustu oraz od specyfikacji naszej drukarki.

 Obecnie najpopularniejsze w druku domowy na drukarkach atramentowych są papiery matowe lub papiery błyszczące. Papiery matowe stosowane są częściej do dużych druków wielkoformatowych, natomiast papiery błyszczące do mniejszych odbitek. Oczywiście finalny wybór należy już do nas i naszego gustu.

 •  Gramatura papieru

Przed rozpoczęciem drukowania warto zapoznać się ze specyfikacją swojej drukarki. Gdzie znajdują się podajniki papieru, jakiego są kształtu? Jeżeli drukarka posiada tylko jeden podajnik z przodu, przebieg papieru przypomina literę U, a to utrudnia korzystanie z papieru o stosunkowo dużej gramaturze (280 – 300gsm i więcej). Taki papier jest bowiem zbyt sztywny i mechanizm drukarki może mieć problem z jego przewinięciem. Podajnik z tyłu gwarantuje przebieg papieru w formie litery L, co umożliwia korzystanie z grubszego papieru. W najlepszej sytuacji są posiadacze drukarek, w których można zdemontować tylną ściankę i papier jest podawany całkowicie na płasko. W specyfikacji każdej drukarki powinna się znajdować informacja o maksymalnej gramaturze papieru.

Druk bezprzewodowy

Druk bezprzewodowy nie wpływa na jakość naszych wydruków, nie mniej warto o nim pamiętać. Możliwość druku zdjęć bezpośrednio z naszego smartfona daje wiele przyjemności, wygody i często dobrej zabawy. Przy wyborze drukarki warto zwrócić uwagę czy nasze urządzenie dysponuje tą opcją.

Tusze oryginalne czy tańsze zamienniki

Druk zdjęć zawsze powoduje intensywne zużywanie atramentu w naszej drukarce, dlatego warto rozważyć nasze wydruki na zdecydowanie tańszych kartridżach – zamiennikach. Są nawet kilkukrotnie tańsze w zakupie, najczęściej zadecydowanie wydajniejsze, a w przypadku sprawdzonych producentów ich jakość nie odbiega od tuszów oryginalnych. To doskonałe rozwiązanie dla naszych domowych wydruków typu fotolab.

Podsumowanie

Drukując zdjęcia powinniśmy świadomie wybierać tusze, papier oraz drukarkę. Warto też zwrócić uwagę aby nasze zdjęcia były maksymalnej rozdzielczości. Unikniemy wówczas wielu nieprzyjemnych sytuacji czy rozczarowań, a wręcz przeciwnie – efekt może bardzo pozytywnie nas zaskoczyć. Czasem jednak, mimo starannych przygotowań możemy nie być zadowoleni z efektu pierwszych zdjęć. Dlatego warto wypróbować różne rodzaje tuszów oraz papierów, by znaleźć ten najlepiej nam odpowiadający.


Wybrane ogłoszenia

Rodzinna zabawa na każdy weekend.
Cienkopis do szkiców, pisania i kreślenia
Nowa oferta marki JOVI.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Idealna do domowego biura.
Idealna dla dzieci i dorosłych.
ŚCIERECZKI NAWILŻONE DO PLASTIKU [100SZT]
Hurtownia LUKA poszukuje pracownika.
Polska marka artykułów czyszczących.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Nowy produkt marki Cleverton już w ofercie!

  Linia produktów Cleverton przeznaczona jest do czyszczenia sprzętu elektronicznego. Wśród nich znajdują się płyny i pianki do ekranów LCD, preparaty do czyszczenia obudów wszystkich urządzeń biurowych oraz sprężone powietrze, które pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w każdym urządzeniu. Kompleksowa pielęgnacja i czyszczenie sprzętu elektronicznego to hasło przewodnie dla wszystkich produktów Cleverton. Zatem czym jest nowy produkt? Do czego jest przeznaczony?

  Więcej…  
 • Paperworld 2018 - sprawdź jak wygodnie odwiedzić targi

  Na targi Paperworld, które odbywają się równocześnie z targami Creativeworld, nasza redakcja jeździ od kilkunastu lat. O tym czy warto odwiedzić tę największą w Europie imprezę, przekonywać już dziś nie musimy. Wiemy jednak, że gro branżystów już w grudniu zastanawia się jak najlepiej zorganizować swój wyjazd do Frankfurtu.

  Więcej…