Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zip, zipka, opaska kablowa, krawatka kablowa, raps, ziperek, trytka, trytytka, tytyrytka, a pierwotnie zwana Ty-Rap, to produkt wynaleziony przez przedsiębiorstwo Thomas & Betts w 1958. Głównym pomysłodawcą był inżynier Maurus C. Logan, który postanowił rozwiązać problem zabezpieczania wiązek kabli przed przetarciem lub splątaniem (w tym czasie wiązki kabli łączono sznurami pokrytymi woskiem). Wynalazek opatentowano 24 czerwca 1958. Początkowo wykonany był z metalu, a dopiero później materiał zmieniono na nylon.

To produkt, który powinien wzbudzić nasz szacunek. Gdy ostatnio w redakcji chcieliśmy wykonać kilka czynności okazało się, że to właśnie trytytka rozwiąże niemal każdy nasz problem.



Ta nylonowa taśma, będąca jednocześnie obejmą i zębatką, z jednej strony zakończona jest zwężeniem (szpiczasta końcówka) ułatwiającym jej przewlekanie, a z drugiej główką służącą do jej zapinania. Taśmę przewleka się przez otwór w główce, a umieszczona w niej zapadka blokuje się na kolejnych zębach wsuwanej taśmy. Zazwyczaj zęby mają takie pochylenie, że wsuwanie odbywa się bez trudu, a wysuwanie jest niemożliwe bez uszkodzenia opaski (samoistne rozpięcie się opaski jest niemożliwe). Powstała pętla może być jedynie bardziej zaciskana. Oczywiście na rynku dostępne są także trytki wielokrotnego użytku. Takie właśnie oferuje firma Allper, która w swoim asortymencie posiada opaski z uchwytem montażowym, wielokrotnego użytku, w różnych długościach i z różnym zastosowaniem.

Wykorzystywane głównie do spinania wiązek kabli, mogą służyć także do innych zastosowań: do mocowania kołpaków w samochodach (niektóre produkowane specjalnie w tym celu), do spięcia kabli, do przypięcia bannerów na płot a nawet do zaciskania ich na nadgarstkach jako zaimprowizowanych kajdanek używanych przez policję oraz wojsko. 

Do montażu opasek można stosować specjalne narzędzia pozwalające na zaciśnięcie z pożądaną siłą oraz odcięcie nadmiaru taśmy. Do zastosowań w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne stosuje się czarne opaski ze względu na wpływ promieniowania UV na tworzywo sztuczne.

A Ty do czego wykorzystujesz ten produkt?

Kategoria: Nowe produkty - branża biurowa
Odsłony: 3901