Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nigdy nie sądziłam, że kiedykolwiek stworzę artykuł o nożu. Rozumiem, gdybym pracowała w wydawnictwie kryminalistycznym, to tak. Gdybym zajmowała się wyposażeniem wnętrz, to też być może i noże stały by się bohaterem mojego tekstu. Okazuje się jednak, że nasza branża także nadal korzysta, i to w biurze, z tego artykułu.

Najpierw była koperta, potem nóż do papieru. A może najpierw nóż do papieru, a potem przecinał zamknięte koperty?

Na pewno pamiętam czasy gdy służył on do przecinania świeżo zakupionych gazet lub książek. Przedmiot wówczas praktyczny, niegdyś był obowiązkowy na każdym biurku. Teraz listów piszemy coraz mniej, a i gazety nie trzeba ciąć. Nie oznacza to jednak faktu, że nożyki na szczęście nadal funkcjonują w obiegu.

Trudno dociec, kto i kiedy zrobił pomocnik do otwierania listów. W muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku, w gabinecie ojca poety, na biurku oprócz kilku listów znajdziemy nóż, datowany w przewodniku jako XVIII-wieczny. Jednak większość przedmiotów tego typu pochodzi z XIX i XX wieku. 

Jak już wspominałam w dawnych czasach gazety nie były rozcinane, często zdarzały się książki z niedociętymi kartkami, a ludzie pisali dużo listów. Nic dziwnego, że chcieli ułatwić sobie życie za pomocą sprytnego urządzenia. O jego przydatności i rozpowszechnionym użyciu niech świadczy krótki cytat: „[Anna] poleciła Annuszce wyjąć latarkę i przymocowała ją do poręczy siedzenia, po czym wydobyła nożyk do przecinania kartek oraz powieść angielską”. Tyle pisał o nich Tołstoj w „Annie Kareninie”.

My dziś nie będziemy rozprawiać o ich przydatności. Z nożem do kopert/ papieru jest tak jak z podkładką pod fotel biurowy. Ma się ją bo się chce, lub kompletnie nie potrzebuje się takiego produktu. 

Skoro jednak na rynku nadal pojawia się tego typu asortyment świadczy to o podaży na niego. 

 W ostatnim czasie noże do kopert pojawiły się w ofercie firmy Leviatan Poligrafia, która oferuje obecnie 2 modele: z drewnianą i plastikową rączką. 

NÓŻ D.RECT DO KOPERT DREWNIANA RĄCZKANÓŻ D.RECT DO KOPERT PLASTIKOWA RĄCZKA 195mm

Skoro więc taki asortyment trafia do sprzedaży, to nie będziemy debatować nad tym, czy nadal są na niego chętni. 

A Ty korzystasz jeszcze z noży do kopert?


REKLAMA

Second Slide 

Wybrane ogłoszenia

Poszukujemy osoby chętnej dołączyć do naszego zesp ...
Idealny dla kobiety.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Kolejna nowość w ofercie firmy SADPEX.
Ręcznie malowane torebki okolicznościowe.
EDYCJA CHILDREN OF THE WORLD.
Poszukiwani handlowcy!
OBROTOWA GUMKA SZKOLNA ZENOA MAPED
NOŻYCZKI SZKOLNE 13,5 CM DISPLAY 30 SZT.
Kredki Colorpeps Monster trójkątne 24 kol MAPED

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Paperworld 2018 - sprawdź jak wygodnie odwiedzić targi

    Na targi Paperworld, które odbywają się równocześnie z targami Creativeworld, nasza redakcja jeździ od kilkunastu lat. O tym czy warto odwiedzić tę największą w Europie imprezę, przekonywać już dziś nie musimy. Wiemy jednak, że gro branżystów już w grudniu zastanawia się jak najlepiej zorganizować swój wyjazd do Frankfurtu.

    Więcej…  
  • W nowoczesnym świecie, globalna obsługa jest priorytetem

    10 września 2018 roku to ważna data w historii firm Panta Plast i Inahon. Jak zapowiadają właściciele obu przedsiębiorstw to nie pierwsza taka wspólna akcja biznesowa. Obie firmy i szefowie znają się bardzo dobrze od 20 lat, a wzajemna sympatia i uznanie już były sprawdzone również w biznesie - a było to w roku 2003. Teraz historia zatacza krąg, jednak tym razem to Inahon wspiera firmę Panta Plast.

    Więcej…