Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O wielu rzeczach pisaliśmy. Ostatnio jednak nasza ciekawość poszła w kierunku produktu nie tak znanego wszystkim. Produkt na co dzień wykorzystywany przez profesjonalistów okazuje się być praktyczny także w biurze i szkole. Zanim jednak zdefiniujemy go, zobaczmy skąd się wywodzi. A historia jest jak zawsze przypadkowa.

Kalka techniczna - zwana czasem kalką kreślarską lub kopiującą, to produkt chyba doceniony przez jego użytkowników. W wielu miejscach pracy, w których rysunek techniczny jest podstawą wykonywanych obowiązków zawodowych, kalki są niezastąpionym przedmiotem.

To także szkolny artykuł, którego nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać.

Zanim jednak wdrożymy się w jej sposób wykorzystania, zobaczcie jaka była jej historia powstania.

Otóż kalka kreślarska wynaleziona została około w 1806 roku. Według wstępnych szacowań za wynalazcę kalki uznaje się anglika Ralpha Wedgewooda, który opracował urządzenie do pisania dla niewidomych, w którym wykorzystywany był właśnie papier węglowy.

Pierwotnie kalka, znana była jako nasączony atramentem arkusz papieru, co spowodowało, że tego rodzaju wersja pozostawiała odbitki na obu stronach. To być może z tego względu przez kolejne pół wieku kalki były mało popularnym artykułem papierniczym, aż do czasu popularyzacji maszyn do pisania. To właśnie w 1871 roku Lebbeus H. Rogers całkowicie przypadkowo zauważył kalkę w topowym amerykańskim biurze i to tam zaobserwował przydatność kalek do tworzenia odbitek. Chwilę później założył w Nowym Jorku firmę, zajmującą się produkcją kalek na masową skalę. W swojej innowacyjnej metodzie tworzenia kalek technicznych Rogers, jako pierwszy zamiast wosku wykorzystał naftę do wiązania atramentu z papierowym podłożem kalki, dzięki czemu wykorzystywana przez niego kalka nie brudziła się tak, jak pierwotna wersja. 



Kalka przezroczysta obecnie jest wykorzystywana nie tylko przez dzieci szkolne, przez pracowników biur. Jej użytkownicy to również wszelkiego rodzaju projektanci i architekci. Dzięki użyciu kalki mogą stworzyć kilka kopii projektu na raz i na bieżąco we wszystkich wprowadzać nowe elementy. Różne grupy zawodowe maja swój ulubiony rodzaj kalki w zależności od potrzeb. Innej kalki będą używać projektanci ogrodu a innej na przykład tatuażyści.

 

Kreatywne zabawy z kalką kreślarską

Papier do kalkowania umieszcza się pomiędzy uniwersalną kartką (na górze) a dolną kopią (umieszczoną na dole). Nacisk wytwarzamy w trakcie pisania, sprawia, że na kalce kopiującej pojawia się zjawisko zwane trwałym osadzeniem atramentu. Kalka kopiująca potrzebuje optymalnej siły nacisku, aby odbitka była wystarczająco trwała i widoczna.

Jeśli Twoje dziecko lubi artystyczne zabawy, to z pewnością przypadną mu do gustu te z wykorzystaniem właśnie  kalki technicznej. Przy okazji rozwinie swoją kreatywności i wyobraźnię. A można ją wykorzystywać do naprawdę wielu rzeczy. Poniżej kilka naszych inspiracji zaciągniętych z internetu:

Kalkowanie jesiennych liści

Inną zabawą z podobnym schematem postępowania jest tworzenie jasnych odbić na ciemnym tle. Wtedy zamiast liści, pod kalkę wkładamy wcześniej wycięty szablon np. ćmy lub innego nocnego stwora. Do kalki przykładamy białą kartkę i prasujemy. Obrazek na białej kartce powinien być cały biały, zaś wokół niego powinniśmy mieć ciemnogranatowe tło. To świetny pomysł do przemycenia dziecku wiedzy na temat nocnych zwierząt albo do opanowania strachu przed nimi. Urocze nietoperze na kartce będą znacznie mniej przerażające niż w rzeczywistości.


W ofercie firmy TYPOGRAF pojawiły się kalki techniczne w formatach A4 oraz A3. W celu zapoznania się z ofertą zapraszamy na stronę: Katalog produktów TYPOGRAF

Kategoria: Nowe produkty - branża papiernicza
Odsłony: 1008