Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Oszczytko, temperówka, strugaczka, ostrzałka, ostrzynka, zastróżka - to zaledwie kilka nazw mechanicznego gadżetu do ostrzenia ołówków. Produktu, bez którego chyba nie wyobrażamy sobie dziś życia. W szkole, w domu, w biurze, gdy nasze ołówki bądź kredki tracą swoją ostrość, urządzenie to może przywrócić je do należytego użytku. Skąd jednak wywodzi się ten przedmiot? Jakie kryły się pobudki do jego stworzenia?

Zanim pojawiły się temperówki, ołówki ostrzono małymi nożami lub papierem ściernym. Niektóre ołówki (np. ołówek stolarski) nadal wykorzystują ten stary model ostrzenia, a to dlatego, że muszą one być płaskie, więc ruchem obrotowym byłoby niemożliwe uzyskanie takie efektu.


NASZA REKOMENDACJA: Maped, Croc Croc Universal, temperówka, 2 otwory
 

Maped Croc Croc UniversalMaped, Croc Croc Universal, temperówka, 2 otwory

Temperówka Croc Croc Universal w kształcie pszczółki.

  • Unikalny i wyjątkowy pomysł marki Maped.
  • Dwuotworowa temperówka z pojemnikiem, dzięki nasadkom w czułkach może temperować kredki lub ołówki aż w czterech średnicach: 8, 11, 13 i 16 mm.
  • Przyjazny wygląd sprawia, że doskonale sprawuje się jako maskotka na domowym biurku i szkolnej ławce.
Maped - Photos | Facebook

 


Jak to się zaczęło? 

W 1828 r. francuski matematyk Bernard Lassimonne opatentował pierwszą temperówkę. Wówczas wynalazek ten posiadał małe metalowe nożyki ustawione pod kątem 90 stopni umieszczone w bloku z drewna i ich działanie polegało na tym, że szlifowały krawędzie końcówki ołówka. Ta metoda nie była jednak ani szybsza ani łatwiejsza niż ówczesne ostrzenie nożem, więc nie stała się zbyt popularna. Thierry des Estivaux, także z Francji, ulepszył ten projekt i zrobił ostrzałkę, która miała jedno ostrze w stożkowej obudowie, którego używamy do dzisiaj i nazywamy "temperówką pryzmatyczną". 

Około 10 lat później, w 1837 roku Brytyjczycy przyjrzeli się bliżej modzie na temperówki. Jednak kolejna poprawa działania strugaczki nastąpiła dopiero po drugiej stronie Atlantyku w 1851 roku. Wówczas mężczyzna o nazwisku Walter K. Foster poprawił projekt Estivaux'a, dzięki czemu można go było produkować masowo.

Niestety, wszystkie wspomniane wynalazki miały jedną wadę. Użytkownicy temperówek domagali się tego, aby móc trzymać je stabilnie i jedynie obracać ołówek. Niestety to powodowało często jego łamanie. W roku 1884 pojawiła się pierwsza skuteczna ostrzałka (przeznaczona głównie dla szkół), która bazowała nie na nożu, ale na pasku papieru ściernego który przesuwał się w jednym kierunku, natomiast ołówek kręcił się w kierunku przeciwnym. Jej konstruktorem był Willard E. Sibley

W następnych latach pojawiały się różne konstrukcje, coraz bardziej doskonałe, jedno lub wieloostrzowe, na korbkę, czy wykorzystujące nacisk dłoni. Niektóre z nich wyglądały na bardzo skomplikowane, co pozwala stwierdzić, że pomysłowość ludzka bywa nieograniczona. 

W 1897 roku John Lee Love z Fall River w stanie Massachusetts wynajduje w końcu małą kieszonkową temperówkę, która wymagała ręcznego obracania ołówka i była wyposażona w mały pojemniczek na wióry, które można było potem wyrzucić. I to był początek tego, co mamy dziś na rynku. 


NASZA REKOMENDACJA: Temperówka Connect Pastel z gumką

Temperówka z gumka CONNECT PASTEL. Gumka biała, nie zawiera PVC. Po zużyciu możliwość wymiany gumki na nową - Essentials Medium (indeks 049411). Temperówka z dwoma otworami. Plastikowa klapka zamykająca otwór zapobiega wysypywaniu się trocin i pyłu grafitowego do piórnika i tornistra. Dostępna w trzech kolorach pastelowych: turkusowy, różowy i fioletowy.

Maped - Photos | Facebook


Co ciekawe pierwsza ostrzałka elektryczna, powstała w 1910 roku i wykorzystywana była do ostrzenia w fabryce ołówków. Jej konstruktorem był Samuel Forrester. Podobne urządzenie - napędzane niewielkim silniczkiem elektrycznym - do użytku domowego powstało w roku 1917.

Rodzaje temperówek

Dziś mamy różne rodzaje temperówek. Temperówki "pryzmatyczne", "ręczne" lub "kieszonkowe" są najprostszym i najstarszym wariantem. Mają stożkową dziurę, która prowadzi do ostrza, którego ostra krawędź wchodzi właśnie w stożek kształtujący. Stępiony koniec ołówka lub kredki umieszcza się w otworze, a następnie obraca się, tak aby ostrze przecinało punkt ołówka i goliło kawałki drewna i grafitu. 


Mechaniczna temperówka

 


Istnieją również specjalistyczne temperówki do ostrzenia niestandardowych rozmiarów ołówków. Cylindryczne (planetarne) ostrzałki są montowane na biurku lub ścianie, która pozwala im być zasilanym za pomocą korby. Niektóre zaawansowane modele mają sprężynowy uchwyt do ołówka i regulator ostrości ołówka. Ostrzałki elektryczne działają tak samo jak cylindryczne, ale są napędzane silnikiem elektrycznym i są łatwiejsze w użyciu. Niektóre inne temperówki mają obrotowe tarcze tnące z krawędziami tnącymi lub materiałami ściernymi, takimi jak papier ścierny. 

A Ty, jaką temperówkę, ostrzałkę preferujesz?


Czy wiesz, że...

A Ty jak ją nazywasz?


NASZA REKOMENDACJA: Temperówka elektryczna Turbo Twist 2.0 1 otwór niebieska MAPED

Temperówka elektryczna 1 otwór niebieska MAPED

Elektryczna temperówka z jednym otworem przeznaczona do szybkiego i łatwego temperowania standardowych ołówków lub kredek. Średnica otworu 8 mm. Obszerny, transparentny pojemnik na ścinki. Na 4 baterie AA LR6 (opakowanie nie zawiera baterii).

Maped - Photos | Facebook

 


NASZA REKOMENDACJA: Temperówka Vivo Monster
Vivo Monster

Temperówka VIVO MONSTER w kształcie uwielbianych przez dzieci potworków. 5 ekspresyjnych wzorów w 3 kolorach: niebieski, zielony i fioletowy. Jeden klasyczny otwór o średnicy 8 mm. Produkt dostępny w display'u po 65 sztuk.

Zamów ten produkt na wirtualnych targach 

 

 

 

 

 

 


Po sanacji wiemy jak działać w sytuacjach kryzysowych

Nie daj się koronowirusowi!!

WIOSENNE DIY – PODKŁADKI POD KUBEK Z WIELKANOCNYM MOTYWEM.

Zestawy kreatywne do zabawy Maped Creativ 

 

 

Kategoria: Aktualności - branża szkolna
Odsłony: 2756