Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Wesołe, miłosne o wersja "zrobione".

Polecamy

Różne kształty, żywe kolory.

SubskrypcjaOcena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pisanie to nie tylko sposób na wyrażenie myśli i pomysłów – Twój charakter pisma może stanowić ważne narzędzie graficzne. Zastanawiasz się, jak stworzyć ekspresyjne, oryginalne dzieło pisakiem na papierze? Jeżeli tak, to właśnie tu znajdziesz odpowiedź! Zobacz, jak nadać odręcznemu pismu więcej wyrazu. Poniżej zapoznasz się z podstawami sztuki kaligrafii – teoretycznymi i praktycznymi – z użyciem markerów do kaligrafii edding. Miłego pisania!

Poznaj swoje narzędzia pracy

Przede wszystkim, aby zająć się kaligrafią, nie możesz swojej nauki zaczynać od wyboru byle jakiego długopisu. Kaligrafia to gra linii, nie tylko ze względu na kształt, ale przede wszystkim na jej grubość. Dlatego zanim zaczniesz naukę zainwestuj albo w bardzo dobre pióro wieczne albo w markery, które dodatkowo umożliwią Ci pisanie nie tylko na papierze.

Nasz wybór padł na markery o różnych końcówkach marki edding.


Końcówka ścięta i okrągła


Jaka jest różnica w pisaniu. Spójrzcie na poniższe przykłady:

 

Przykład pisania końcówką ściętą

Końcówka ścięta nadaje się do tworzenia naprawdę eleganckiego, efektownego pisma odręcznego. Jest w kształcie dłuta, co oznacza, że ma jedną szerszą i jedną bardzo wąską krawędź. W zależności od sposobu trzymania pisaka można pisać szeroką lub wąską linią.


Przykład pisania końcówką okrągłą

Końcówka okrągła z zaokrąglonym czubkiem należy do najpopularniejszych. Większość przyborów do pisania: pióra kulkowe, cienkopisy, ołówki lub pisaki, ma okrągłą końcówkę o różnych szerokościach linii. Dzięki zaokrąglonej końcówce sposób trzymania pisaka nie ma znaczenia – linie zawsze mają taką samą szerokość, a pisanie długich tekstów nie sprawia żadnych trudności.

 


Używanie końcówki ściętej

Kąt nachylenia końcówki ściętej

Przykładanie końcówki pod odpowiednim kątem przez cały czas pozwala osiągnąć wyrazisty styl. Ścięta końcówka powinna być zawsze nachylona pod kątem 45°, np. względem linii wiodącej, bez względu na to, czy rysowane linie są poziome czy pionowe. W trakcie pisania nie należy zmieniać kąta początkowego.

„Trzeba jakby przykleić sobie pisak do dłoni we właściwej pozycji” – dodaje nasz ekspert od kaligrafii.

Proporcjonalność liter

Podczas pisania końcówką ściętą należy zwrócić uwagę na stosunek szerokości linii do wysokości liter. Aby osiągnąć odpowiednio proporcjonalny wygląd, można narysować nad sobą cztery lub pięć krótkich linii o szerokości końcówki. Małe litery (minuskuły), takie jak na przykład „x” nie powinny przekraczać wyznaczonej w ten sposób wysokości. Dlatego używając szerokiej końcówki ściętej najlepiej pisać stosunkowo duże litery. Węższa końcówka pozwoli pisać mniejsze znaki.

Pismo i jego różne style

 

Pismo antyczne: uncjalne

Uncjała to pełne, zaokrąglone pismo z dość pogrubionymi literami używane od trzeciego wieku przed naszą erą. Było to oficjalne pismo kościoła chrześcijańskiego w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Nazwa „Uncjała” pochodzi od słowa „Uncia”, które oznacza „cal” lub „wysoka na cal litera” i odnosi się do wysokości liter. Jest to pismo wyłącznie majuskułowe (tylko wielkie litery).


 

Pismo antyczne: Kapitała chłopska (Capitalis Rustica)

Kapitała chłopska była stosowana w czasach Cesarstwa Rzymskiego do pisania ważnych rękopisów od I do V wieku. Do XII wieku stosowano ją jako ozdobne pismo do nagłówków. Jest to także pismo wyłącznie majuskułowe. Jego charakterystyczny styl wymaga nachylenia końcówki pisaka pod kątem 60°.

Oceń własny charakter pisma

Przyjrzyjmy się swobodnym stylom pisma ręcznego, czyli na przykład swojemu charakterowi pisma. Poniżej znajdziesz wskazówki i sugestie, które pomogą Ci pisać w sposób nieco bardziej kaligraficzny. W kolejnej części zamieściliśmy informacje, które umożliwiają klasyfikację charakteru pisma. Zdanie pokazane jako przykład to dobrze znane powiedzenie angielskie, które zawiera każdą literę alfabetu: „The quick brown fox jumps over the lazy dog”.

Co należy zrobić: podaliśmy kilka przykładów różnych charakterów pisma odręcznego. Zdecyduj, do której kategorii należy Twoje pismo lub wybierz styl, który najbardziej Ci odpowiada. Następnie postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, aby poprawić wygląd własnego charakteru pisma.

Efektowna kaligrafia – kilka rad

 

Różne style liternictwa

Używając różnych stylów liternictwa, nauczysz się nowych, ciekawych efektów graficznych, a efekt będzie zaiste widowiskowy. Możesz na przykład wybrać pisanie tylko małymi literami drukowanymi. Albo zdecydować się na styl z dużą ilością zawijasów – decyzja należy do Ciebie.


Odstępy między literami dla dodania efektu

Zmieniając odstępy między litrami, możesz stworzyć interesujące style dekoracyjne bazujące na Twoim własnym charakterze pisma, które można łączyć w cudowny, kreatywny sposób. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy łączyć poszczególne litery odpowiednio szeroką linią.


Efekty związane z wysokością liter

Specjalne efekty można również osiągnąć wybierając bardzo dużą lub bardzo małą wysokość x.

Litery z dużą wysokością x powinny – i mogą – być węższe i położone bliżej siebie. W przeciwnym razie pismo będzie wyglądać na niezbyt staranne. W ten sposób powstanie nowy, charakterystyczny styl pisma. Używanie nowych, wodoodpornych markerów do kaligrafii pozwala pisać na naczyniach i przedmiotach dekoracyjnych wykonanych z terakoty, metalu lub kamienia i osiągać wspaniałe efekty.

U bardzo małej wysokości x, litery i odległości między znakami muszą być szerokie, aby pismo było czytelne. To może dać początek oryginalnemu stylowi liternictwa.

 Życzymy Ci miłej zabawy w kaligrafię.

Wybrane ogłoszenia

Kolejna nowość w ofercie firmy SADPEX.
Szeroka oferta torebek na Boże Narodzenie.
Idealny dla kobiety.
Kreatywna zabawa dla każdego.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Ogromna paczka kredek
5 kolorów zabawy.
Rozmiar: 25x34x12cm
Elegancki prezent dla Niej i dla Niego.
Wesołe, miłosne o wersja "zrobione".
ŚCIERECZKI NAWILŻONE DO PLASTIKU [100SZT]
Idealne dla najmłodszych

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Marka Noster sprzedana!!

    Niemalże na każdych targach organizowanych przez hurtownie w całej Polsce nasza redakcja miała przyjemność spotykać zespół handlowców z łódzkiej firmy A7, która na rynku oferowała od wielu lat między innymi markę Noster. Specjalizująca się w imporcie firma od listopada 2016 roku nie jest już dystrybutorem artykułów szkolnych logowanych tą marka. Od 4 listopada to  firma Interdruk SA jest jej właścicielem.

    Więcej…  
  • INQ ubiera dzieciaki razem z marką ZARA

    Branża eksploatacji ma się bardzo dobrze. To jeden z tych sektorów handlu, który chyba skorzystał na koronawirusie. Nic dziwnego więc, że producenci/ dystrybutorzy tak mocno rozpieszczają swoich klientów. Stało się o tym razem - odbiorcy marki INQPRINT będą mile zaskoczeni.

    Więcej…