Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pamiętasz dzień, gdy pierwszy raz złapałeś za pędzel? To chyba już było w przedszkolu, gdy razem z innymi dziećmi malowałeś piękne malunki. Farbki, które wtedy nam towarzyszyły, towarzyszą dziś naszym dzieciom, będą wnukom, a potem kto wie komu jeszcze.

Akwarele to chyba pierwsze farbki zaprzyjaźniające nas ze sztuką. Wygodne - zazwyczaj umieszczone w płaskim opakowaniu, które ma kilka kolorów, łatwo zmywalne z rączek, gdyż są mieszaniną wody i pigmentu. 

A wiecie, że malarstwo akwarelowe jest niezwykle stare, prawdopodobnie pochodzi z malowideł jaskiniowych z paleolitu Europy i było używane do ilustracji rękopisów co najmniej od czasów egipskich, ale szczególnie w europejskim średniowieczu. Jednak jego ciągła historia jako medium sztuki zaczyna się od renesansu. Wtedy to niemiecki artysta północnego renesansu Albrecht Dürer (1471–1528) wykorzystał je przy stworzeniu kilku wspaniałych akwareli botanicznych, przyrodniczych i krajobrazowych. To właśnie on jest powszechnie uważany za jednego z najwcześniejszych przedstawicieli akwareli.

Dziś farbki akwarelowe nie robią chyba na nas większego wrażenia. Są ich zwolennicy i przeciwnicy. 


Farby akwarelowe na paletce - 12 szt.

Dobrze kryjące, żywe kolory, W zestawie pędzelek. Kapsuła ma 28 mm. W ofercie marki Alpino dostępne są także większe opakowania z 21 kolorami.

Dystrybutor: Tierra Group.


Najprostsza ich definicja to połączenie wody, pigmentu, gumy arabskiej jako spoiwa utrzymującego pigment w zawiesinie.

Technika malowania akwarelami polega więc na malowaniu wodną zawiesiną pigmentów na podobraziu – zwyczajowo na celulozowym lub bawełnianym papierze. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Z tego względu na efekt bardzo duży wpływ ma barwa i faktura samego papieru.

Młody malarz :) nabierając farbę zmoczonym pędzlem rozpuszcza klej i pobiera na pędzel pigmenty w wodnej zawiesinie. Pociągnięcia pędzla na chłonnym podkładzie pozostawiają cienką warstwę pigmentu, który uzyskuje przyczepność głównie poprzez siłę adhezji, a nie jak dzieje się to najczęściej w innych technikach malarskich, dzięki wiązaniu spoiwa. Z powodu bardzo niewielkiej ilości spoiwa zawartej w akwareli, warstwa pigmentu nie wykazuje mocnego krycia, przez co malarz najczęściej wykonuje obraz poprzez sukcesywne przyciemnianie plam aż do pożądanego rezultatu. Obrazy malowane tą techniką mają zwykle delikatną kolorystykę w pastelowych barwach.

Akwarela nie daje prawie żadnej możliwości dokonywania poprawek i retuszy. W szczególności, nie można usunąć namalowanego fragmentu, a jedynie modyfikować go w niewielkim stopniu, poprzez pokrywanie kolejnymi warstwami lub usuwanie części pigmentu przez szorowanie lub wymywanie papieru. W akwareli właściwie nie używa się białej farby, gdyż cienka warstwa pigmentu właściwa dla techniki akwarelowej nie jest w stanie całkowicie pokryć zamalowanego papieru. Malarz stosujący technikę akwareli pozostawia plamy jasne dzięki nakładaniu małej ilości pigmentów i ekspozycję jasnego koloru podobrazia.

Tyle z teorii :)

W praktyce farbki te wykorzystuje każdy przynajmniej raz w życiu. Można więc zaryzykować stwierdzeniem, że to najbardziej uniwersalne farbki dostępne na rynku. Zobacz jak sprawdzają się w życiu. Poniżej wrzucamy filmik, który potwierdzi powszechną opinię o nich.

A Ty lubisz nimi malować?

 

 


 

Polecamy zapoznać się z szeroką ofertą marki ALPINO, dostępnej w katalogu poniżej. Oferta farb zaprezentowana została na stronach 106 oraz 107. 

 

Kategoria: Nowe produkty - branża szkolna
Odsłony: 2109