Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kupiłeś coś w sklepie internetowym, zapłaciłeś i nie otrzymałeś produktu? Dałeś się złapać w pułapkę. Twoje środki znalazły się już zapewne na koncie fikcyjnego sklepu czy w portfelu walutowym nieznanego oszusta. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak odzyskać pieniądze, a na przyszłość ? jak uniknąć takich nieprzyjemności.



- Uważajmy, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe. Zanim podamy swoje dane i zapłacimy, dokładnie sprawdźmy sprzedawcę i warunki umowy. We współpracy z Fundacją ProPublika przygotowaliśmy narzędzie kreowania bezpiecznych zachowań i nawyków konsumenckich w sieci ? portal konsument.edu.pl. Symulator pokazuje nam, jakie triki stosują oszuści czy nieuczciwi sprzedawcy, przechodzimy przez procedury zakupu, rozmawiamy z chatbotem i poznajemy konsekwencje naszych działań. A wszystko to dzieje się w bezpiecznej przestrzeni, bo dajemy się złapać w różnego rodzaju pułapki jedynie w fikcyjnym świecie ? tłumaczy Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. Każda ?pułapka? kończy się podsumowaniem: radami, co i jak należy sprawdzić przed skorzystaniem z oferty, a także informacją, gdzie udać się po pomoc.

Konsument.edu.pl to nowoczesne, bezpłatne narzędzie edukacyjne, które pokazuje mechanizmy wielu oszustw, począwszy od tych zakupowych, poprzez wyłudzanie tożsamości, kodu blik, fałszywe zbiórki charytatywne czy inwestowanie w alternatywne instrumenty finansowe. Jest to strona przypominająca portal społecznościowy, na którym pośród normalnych postów znajdują się ?pułapki?. Oprócz tego portal konsument.edu.pl został stworzony z myślą o edukatorach - zawiera specjalne menu wraz z 10 scenariuszami lekcji. Zajęcia, które można przeprowadzić z użyciem symulatora, wpisują się w podstawę programową szkół ponadpodstawowych, ale również starszych klas podstawówki. To innowacyjne narzędzie może realnie wspierać naukę młodzieży i nie tylko.

- Szczególnie dokładnie i drobiazgowo zostały przygotowane materiały dla nauczycieli. Myślę, że dzięki temu, że będziemy edukować naszą młodzież, będziemy także edukować ich rodziców i ludzi dorosłych, bo powiem szczerze, że na tej stronie sama znalazłam wiele przydatnych informacji. Bardzo polecam pracę na tej platformie ? mówi Jolanta Okuniewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie.


REKLAMA


Charakter portalu jest całkowicie niekomercyjny i dostępny dla wszystkich użytkowników sieci. - Zachęcam do nauki przez zabawę na konsument.edu.pl, a także do wykorzystywania tego narzędzia do edukacji młodzieży ? dodaje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kategoria: Wydarzenia - branża szkolna
Odsłony: 1074