Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 • Sprawdziliśmy 30 modeli zabawek: cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.
 • W 9 przypadkach w laboratorium wykryliśmy: za małe elementy, zadziory i przekroczony wskaźnik strumienia magnetycznego.
 • W 7 przypadkach – brak: ostrzeżeń, instrukcji użytkowania, deklaracji zgodności, danych producenta i importera.

5 wojewódzkich inspektoratów IH w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie od kwietnia do lipca 2023 r. sprawdziło oznakowanie 30 modeli zabawek magnetycznych. Wszystkie produkty zweryfikowaliśmy również w laboratorium – eksperci sprawdzili ich bezpieczeństwo w zakresie konstrukcji i siły wzajemnego przyciągania magnesów. Zbadaliśmy cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.

Sprawdziliśmy producentów, sprzedawców hurtowych, sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Badane zabawki pochodziły z Chin – 25 modeli, Ukrainy – 2 modele, Polski – 3 modele.

Przedsiębiorców wytypowaliśmy na podstawie wyników wcześniejszych kontroli, sygnałów medialnych, informacji od konsumentów i przedsiębiorców

Inspektorzy zweryfikowali, czy:

 • zabawki posiadają: prawidłową dokumentację, w tym deklarację zgodności,
 • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
 • informacje identyfikujące zabawkę,
 • znak CE,
 • poprawną instrukcję w języku polskim.

Na 30 modeli zabawek magnetycznych 7 miało nieprawidłowości.

W 2 przypadkach:

 • brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania.

Efekt: Konsument nie ma informacji o ryzyku związanym z użytkowaniem zabawki i może robić to w nieodpowiedni sposób.

W 2 przypadkach:

 • brak deklaracji zgodności.

Efekt: Brak dowodu na to, że zabawka spełnia obowiązujące wymagania.

W 4 przypadkach:

 • brak danych producenta i importera.

Efekt: Utrudnia to działania organom kontroli oraz dochodzenie praw konsumentowi.

 

Ponadto sprawdziliśmy:

 • dostępność zbyt małych elementów,
 • obecność zadziorów, które mogą powodować otarcia lub rany,
 • siłę przyciągania się magnesów, czyli wskaźnik strumienia magnetycznego. Dlaczego wskaźnik strumienia magnetycznego jest ważny? Połknięcie elementów magnetycznych może wywołać u dziecka stan zapalny, a nawet perforację jelit, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na 30 modeli zabawek 9 miało nieprawidłowości.

Jakie?

 • zbyt małe elementy,
 • zadziory,
 • zbyt silny strumień magnetyczny.

W 1 przypadku klocków magnetycznych dopuszczalny wskaźnik strumienia magnetycznego został przekroczony ponad 2-krotnie – wyniósł 1,25 T2mm2 przy normie 0,5 T2mm2 .

Efekty kontroli

9 wniosków o wszczęcie postępowania administracyjnego

 ich efektem może być nałożenie kar.

W 1 przypadku niezgodności formalnych działania naprawcze zostały zakończone, natomiast w 4 – przedsiębiorcy są w trakcie ich przeprowadzania. W pozostałych 2 przypadkach oprócz niezgodności formalnych stwierdzono również zbyt silny strumień magnetyczny, zatem podjęcie działań naprawczych nie jest możliwe.

 Produlty, które zostały poddane kontroli załączamy w poniższej liście. Wśród nich są takie marki jak: Toys4all, Roter Käferfactory, Euro‐Trade, Zakład Produkcyjny „ALEXANDER”, ANEK i wiele innych z naszej branży. 

WAŻNE!

Konsumencie, nie kupuj nieoznakowanych zabawek! Jeśli kupiłeś zakwestionowaną zabawkę, o której wspominamy w raporcie – poinformuj o tym producenta lub importera (dystrybutora) oraz Inspekcję Handlową z Twojego województwa.


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Piórnik z kolekcji Coca-Cola do zadań specjalnych ...
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Z naklejkami Kredki dwustronnne
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Pudełka tekturowe na prezenty od zajączka :) albo ...
Dostępny w 7 kolorach.
Fluo marki Main Paper
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Idealne dla domowych artystów.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • GTD (Getting Things Done), w dosłownym tłumaczeniu ?doprowadzanie pracy do końca? ? prosty i bardzo efektywny sposób poprawy własnej produktywności

  Międzynarodowy bestseller autorstwa Davida Allena, opublikowany kilka lat temu (w 2001 roku w USA i w 2008 roku we Francji) mimo upływu lat, nadal pozostał trafny i inspirujący ze względu na fakt, że metoda jest prosta, wszechstronna i pragmatyczna. Cyfrowe narzędzia SCRIBZEE? mogą z łatwością dopełnić metodę GTD?.

  Więcej…  
 • Torby jako nośnik reklamy

  W dobie ogromnej konkurencji i powiedzenia ?wszystko już było?, skuteczna promocja firmy nie jest prosta. Aby sprostać wyzwaniu, wykorzystywane są coraz lepsze i nowsze sposoby, które trafiają w oczekiwania klienta i zaskakują go. Od lat jedną z najchętniej wybieranych form reklamy są różnorodne gadżety, zawierające logo i adres strony www. Skutecznym nośnikiem treści okazują się przede wszystkim torby: zarówno typu ?eko?, jak i te zrobione z papieru. Przekonaj się, jak wykorzystać tę metodę w Twojej firmie.  

  Więcej…  

Newsflash

Sezon targowy w branży ruszył z kopyta!

Hurtownia ABRO hucznie rozpoczęła sezon targowy, zapraszając do hotelu Trylogia największych dostawców, w tym firmę Main Paper, która szturmem podbiła polski rynek.

Więcej…

eshop.mainpaper.pl - rewolucja w zakupach dla sklepów i hurtowni!

Ruszyła nowa platforma zakupowa www.eshop.mainpaper.pl, która oferuje szeroki asortyment produktów z różnych kategorii, takich jak artykuły do szkoły, do biura, dla artystów, dla graczy, dla dzieci i dorosłych oraz wiele innych. Platforma jest dostępna w Polsce i oferuje wygodny proces zakupowy, szybką dostawę oraz metody płatności dopasowane do potrzeb klientów.

Więcej…

Kolejny rok sukcesów w firmie Rafcom!

Gazele Biznesu, wyróżnienia, nowy aortyment, wzrosty obrotów - mimo wielu przeszkód udało się! Rok 2023 w historii firmy RAFCOM okazał się najlepszy!

Więcej…