Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Z początkiem stycznia 2018 roku Rząd przyjął projekt i ustawie VAT. Co on zakłada? Split Payment - bo taką nazwę nosi - to metoda podzielonej płatności polegająca na tym, że podatek VAT będzie przekazywany na odrębne konto przedsiębiorcy. 

Nowa ustawa zakłada, że wystawca faktury, w której płatność zostanie podzielona, będzie mógł swobodnie dysponować tylko kwotą netto. Innymi słowy płatność za nabyty towar lub usługę dokonywana będzie w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto będzie odprowadzana na rachunek bankowy dostawcy. Pozostała zapłata z kolei odpowiadająca kwocie podatku VAT trafiałaby na specjalne kontro dostawcy ? rachunek VAT. 

Takie rozwiązanie ma uniemożliwić dostawcy wyłudzenie podatku. Pośrednik nie otrzyma całej kwoty brutto i ma ograniczone możliwości dysponowania otrzymanymi środkami. Jak tłumaczy ustawodawca nie będzie on mógł szybko ?zniknąć?, zatrzymując kwotę podatku należną fiskusowi dla siebie.

Resort finansów nie ukrywa, że jest to kolejne narzędzie zabezpieczenia wpływów budżetowych z tytułu podatku od towarów i usług. Według MF zapewni to większe bezpieczeństwo podatkowe, pewność prowadzenia działalności gospodarczej oraz zachowanie równych zasad konkurencji.

Póki co Split Payment będzie dobrowolny. W praktyce płacący będzie jednak mógł decydować czy podzieli swoją płatność.

Co za tym idzie? 

Na pewno niektóre przedsiębiorstwa mogą stracić płynność finansową. Obecnie mogły one do czasu płatności VAT korzystać z zasobów finansowych brutto. Wprawdzie podatnik będzie mógł z tych pieniędzy korzystać nadal jednak w nieco zmienionej formule. Będzie on mógł wykorzystać te środki do zapłaty VAT swoim dostawcom, czyli będzie uprawniony do dokonania przelewu ze swojego rachunku VAT, na inny rachunek VAT. Będzie mógł też opłacić zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług względem fiskusa.

Ulgi dla podążających za zmianami

Przepisy, nad którymi debatował rząd, zawierają jednak system zachęt dla tych podatników, którzy podejmą decyzje o dobrowolnym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Podatnicy, którzy zdecydują się na taką metodę płatności nie będą musieli obawiać się konsekwencji za zaległości skarbowe kontrahenta czy dostawcy. Przepisy o odpowiedzialności solidarnej nie będą miały bowiem zastosowania. Ponadto, jeżeli podatnik zdecyduje się na zwrot nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego na rachunek VAT, wówczas taki zwrot będzie mu dokonany w przyspieszonym terminie (25 dni).

Split Payment w branży PBS - główny temat II Panelu Dyskusyjnego Biuro Plus

11 stycznia 2018 roku w Hotelu Holiday Park w Warszawie na temat Split Payment rozmawiali przedstawiciele największych firm dystrybucyjnych w naszej branży. Na zaproszenie Zarządu Biuro Plus ponad 60 osób uczestniczyło w zażyłej dyskusji na temat zmian, jakie mają zajść w tym roku w prawie. Komentarze na ten temat są skrajnie różne. Z jednej strony firmy obawiają się "blokady" aż 23% kwoty, która dotychczas była dostępna na koncie przedsiębiorcy. Z drugiej strony wiedzą, że taka decyzja rządu może przyczynić się do naturalnej selekcji mniejszych i słabszych firm. Do zmian w ustawie vatowskiej dość spokojnie podchodzi Mirosław Szydłowski, Prezes PBS Connect Polska. Według niego czasem boimy się zmian, które niewiele zmieniają.

- Gdy wprowadzano podatek VAT też zastanawialiśmy się o co w nim chodzi. Dlatego do obecnych zmian też podchodzę pozytywnie. Przyniosą one więcej korzyści niż ewentualnych zagrożeń. - mówił do zebranych gości.

W opinii wypowiadającego się, nowe warunki spowodują, że szemrane firmy będą eliminowane z rynku. Ponadto większego znaczenia nabiorą relacje między firmami. 

Wśród uczestników były także głosy negujące nowe ustawodawstwo. Według Marka Stachowicza, Prezesa Pentel Polska, problem pojawi się przy płatnościach kartą kredytową, płatniczą lub debetową. Jak te płatności będą rozliczane w firmie? To problem, który powinien być przez ustawodawcę szczegółowo przeanalizowany i opisany. 

Z ust innych uczestników nie zabrakło dość ostrych słów w kierunku rządzących. Według niektórych zmiana Vatowska jest zamachem na pieniądze przedsiębiorców. Dodatkowo uczestnicy zaznaczali problem z ilością prac księgowych, którzy każdą fakturę będą musieli rozksięgowywać na 2 niezależne konta. 


II Panel Dyskusyjny Biuro Plus


Jak zaznaczał Włodzimierz Leszczyński, Prezes Biuro Plus - Kraków, problem księgowy pojawi się przy pierwszej błędnej wpłacie klienta. Wierzy jednak, że zmiany zostaną albo odroczone w czasie, albo doprecyzowane tak by przedsiębiorcy na nich skorzystali a nie stracili.

Dość żartobliwie skonstatował dyskusję jeden z rozmówców: - Plusem zmian będzie fakt, że pracę będzie miało więcej osób zajmujących się księgowaniem wszystkich faktur dwukrotnie.

Jednogłośnie twierdzono, że płynność finansowa wielu podmiotów będzie zaburzona.

- Przez kolejne lata będzie to wyzwanie dla naszej branży. Jednak nie powinniśmy bać się tych zmian, gdyż uregulują one problem odpowiedzialności vatowskiej i obecnie toczących się spraw w UKS. - uspokajała Regina Telega, Dyrektor Handlowa w firmie Rafcom.

Pełna relacja z II Panelu Dyskusyjnego Biuro Plus dostępna będzie na naszym kanale na Youtube:

Znalezione obrazy dla zapytania logo youtube

Zapraszamy do jego subskrypcji.

Wybrane ogłoszenia

Książeczka idealna dla małych i dużych modniś. ...
Połączenie elegancji z trendami
Piórnik z najmodniejszej ostatnio kolekcji BESTIES ...
Idealne dla domowych artystów.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Dla dzieci 4+ z 20 aktywnościami.
Super miękki notes/pamiętnik Squishy - Jednorożec ...
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Dla projektantek Big Dream Girl
Fabryka biżuteriiFabryka biżuterii
Sprzedam105 PLN (najniższa cena rynkowa)
Zestaw do tworzenia bransoletek.
Najlepsza licencja tego roku!

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Taśma muzyczna LED ? nowość dla miłośników najlepszego brzmienia

    Oświetlenie LED już od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony klientów. Nie ma w tym niczego dziwnego ? w końcu jest to rozwiązanie energooszczędne, przyjazne dla środowiska, a do tego możliwości aranżacji wnętrza z wykorzystaniem tego produktu są niemal nieograniczone. Producenci dbają o to, aby klienci zainteresowani technologią LED mieli jak największy wybór. Właśnie tak zrodził się pomysł na muzyczną taśmę LED, całkowitą nowość od marki Activejet.

    Więcej…  
  • Wielka piłka na małej planszy

    Mundial w Brazylii zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wzrasta zainteresowanie najlepszą na rynku grą planszową o piłce nożnej - Goool!

    Więcej…