Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O bezrobociu na co dzień nikt nie myśli, jednak jako portal branżowy czujemy się w obowiązku, aby przekazywać Wam informacje, które mogą kiedyś, czego nie życzymy, się przydać. Tym razem tekst dotyczy tego ile wynosi podstawowa kwota zasiłku dla bezrobotnych i kto może go otrzymać?

Sprawdź zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w 2018 roku!

Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest przepracowanie 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

- Nie ma znaczenia rodzaj umowy ? o pracę czy zlecenie, jak też wymiar etatu. Istotna jest wysokość wynagrodzenia oraz odprowadzane składki ? tłumaczy Joanna Kuzub, specjalistka z Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia.

Wysokość zasiłku

Ile wynosi kwota zasiłku dla bezrobotnych? ? to jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie słyszą konsultanci Zielonej Linii. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista.

? Wszystko zależy od stażu pracy ? tłumaczy Joanna Kuzub ? jeśli ów staż wynosi ponad 5 lat, zasiłek jest przyznawany w kwocie 831,10 zł brutto przez pierwsze 3 miesiące, w kolejnych ta kwota ulega obniżeniu. Osoby, które mają ponad 20 lat stażu pracy już na starcie otrzymają wyższą kwotę zasiłku, czyli 997,40 zł brutto ? dodaje specjalistka.

Szczegółowe informacje nt. kwot zasiłku są podane w serwisie Zielonej Linii.

Nie tylko okres pracy upoważnia do zasiłku

Do 365 dni, od których zależy nabycie prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych, wliczają się też inne okresy:

? prowadzenia działalności gospodarczej i odprowadzania składek naliczanych od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;

? zasiłek chorobowy pobierany po ustaniu zatrudnienia, naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;

? zasiłek macierzyński pobierany po ustaniu zatrudnienia, naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;

? renta z tytułu niezdolności do pracy;

? urlop wychowawczy;

? służba wojskowa.

Tak więc pracownik, który zachorował w czasie trwania stosunku pracy lub też kobieta, która urodziła dziecko i przebywała na urlopie wychowawczym ? również mają szansę uzyskać zasiłek dla osób bezrobotnych. Jedną z istotniejszych kwestii jest to, czy zasiłek zostanie przyznany od razu, czy też po okresie karencji.

? W tym wypadku wszystko zależy od sposobu rozwiązania umowy. Warto dodać, że urząd bierze pod uwagę 6 ostatnich miesięcy, a nie tylko sposób rozwiązania ostatniej umowy ? tłumaczy Joanna Kuzub, specjalistka Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia.

W razie wątpliwości i dodatkowych pytań związanych z prawem do zasiłku dla osób bezrobotnych warto skonsultować się z pracownikami Zielonej Linii, którzy pod numerem 19524 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 odpowiadają na pytania klientów. Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Czytaj także:

W ciągu godziny produkujemy blisko 100 000 szt. popularnych ?koszulek?

Wybrane ogłoszenia

Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Nowy wymiar biurowej elegancji!
Dla dzieci 4+ z 20 aktywnościami.
Fabryka biżuteriiFabryka biżuterii
Sprzedam105 PLN (najniższa cena rynkowa)
Zestaw do tworzenia bransoletek.
Fluo marki Main Paper
Dla chłopca i dziewczynki.
Połączenie elegancji z trendami
Piórnik z najmodniejszej ostatnio kolekcji BESTIES ...
Super miękki notes/pamiętnik Squishy - Jednorożec ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • 5 wskazówek dla użytkowników tablic suchościeralnych magnetycznych

    Tablice tego typu to jedno z najpopularniejszych narzędzi do klasycznej wizualizacji informacji. Szeroko wykorzystywane w przestrzeniach biurowych, edukacyjnych, a także domowych, zdają się nie mieć przed użytkownikami tajemnic. Warto jednak sprawdzić, czy znamy wszystkie wskazówki właściwego obchodzenia się z tym produktem - a informacji na ten temat dostarcza nam specjalista, czyli marka MemoBe

    Więcej…  
  • Powody, dlaczego należy niszczyć dokumenty drukowane

    Niszczenie papieru i niszczenie dokumentów jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Istnieją poważne niebezpieczeństwa związane z nieprawidłową utylizacją dokumentów w bezpieczny sposób. Poniżej znajduje się lista powodów, dla których warto zniszczyć poufne dokumenty właśnie w niszczarce.

    Więcej…