Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Wiemy, że nasza branża nie narzeka na bezrobocie, a raczej na brak pracowników. Od kilku miesięcy usilnie, z większym lub mniejszym skutkiem, poszukiwani są handlowcy, osoby twórcze i ze świeżym spojrzeniem na biznes. Są też jednak tacy, którzy dzwonią do nas, że trafili na złe stanowisko. Że ich miejsce jest zupełnie gdzie indziej. Czemu ich tam nie zapraszają? Być może przyczyna tkwi w złym CV.
Napisanie dobrego CV nie jest łatwe, w szczególności dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, lub dla tych, którzy ostatnią rekrutację mieli kilkanaście lat wcześniej. O ile kiedyś CV było podstawowym narzędziem przesiewowym kandydatów, któremu poświęcano jakiś czas, o tyle dziś szacuje się, że rekruter poświęca do 60 sekund na wstępną analizę aplikacji.
Temat złych CV przewija się w mediach od lat. Podejście jednak do niego ulega zmianom. Jakie nieścisłości dziś mogą wykluczyć kandydata już na samym początku procesu rekrutacyjnego? Jak uniknąć najczęstszych błędów?
Błąd 1
Niekompatybilny format pliku

Przeglądając dziesiątki CV dziennie, rekruter nie ma czasu na aplikacje zapisane w niestandardowym formacie, których nie może otworzyć. Jeśli osoba, która otrzymała Twoją aplikację poprosi o ponowne wysłanie CV w PDF lub WORD, będzie to przypadek jeden na milion. Co więcej, nazwa pliku musi być formalna, prosta i ułatwiająca szybką identyfikację. Ważne - zalecamy unikanie nazw typu: cv, cv1, ang, pol, asia_ang12. Najlepszym rozwiązaniem jest imię + nazwisko + CV, np. Jan Kowalski CV.

Błąd 2
Brak danych kontaktowych

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w CV jest brak danych kontaktowych. Brak tych informacji, zwiąże ręce potencjalnemu pracodawcy, a zarazem Twoją szansę na spotkanie rekrutacyjne. Zadbaj o to, by w CV umieścić aktualny numer telefonu oraz adres e-mail. Sprawdź jednak wcześniej, czy adres e-mail nie ma końcówki np: buziaczek.pl. Twoja wizytówka musi być formalna i profesjonalna w każdym aspekcie, więc jeśli Twoja skrzynka pocztowa była założona jeszcze w liceum, a w nazwie zawiera pieszczotliwe ksywki z tamtych czasów, zachęcamy do założenia nowego adresu do profesjonalnej korespondencji. Adresy odbiegające od standardów mogą zostać potraktowane jako niepoważne. Najlepsze są proste rozwiązania: imię + nazwisko + domena, np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pamiętaj także, aby zawsze przy sobie mieć telefon. Pierwszy kontakt zazwyczaj odbywa się właśnie tą drogą, wiec zapewne nie chcesz, aby Cię coś ominęło przez fakt nie odebrania telefonu w odpowiednim momencie. Gdy jednak przytrafi się sytuacja, że nie będziesz miał możliwości odebrać, zawsze oddzwaniaj na wyświetlony numer. Sprawdź także co masz nagrane na automatycznej sekretarce. Małym, ale znaczącym detalem może być również miejscowość. Jeśli pochodzisz z małego miasteczka, a interesuje Cię praca w Gdańsku, warto ująć to w CV. Na pewno ułatwi to pracę osobie oceniającej Twoją aplikację.

Błąd 3
Chaos

Różne style i rozmiary czcionek, różne kolory, niewyraźny szablon, odstępy w tekście lub nieuporządkowana treść – z takimi błędami rekruterzy mają do czynienia w codziennej pracy. Właśnie dlatego, zanim zaczniesz pisać CV, zadbaj o jego bazę. Ważna jest chronologia. Na początku zawsze powinny znaleźć się daty z ostatnim zatrudnieniem lub wykształceniem. Dobrze sprawdzi się tutaj nieprzesadzony minimalizm. Używaj pogrubień, wypunktowań oraz prostej czcionki. Zadbaj o to, by całość była przejrzysta oraz czytelna. 


Zadbaj o perfekcyjne CV

Pamiętaj: Jak Cię widzą, tak Ci płacą

(na zdjęciu produkty: Top-2000 - notatnik, Leviatan-Poligrafia - zszywacz, Tadeo-Trading - długopis z kryształkiem Svarowskiego)


Błąd 4
Małe lub większe kłamstwa

Wiemy, że każdy z nas chciałby mieć wymarzoną pracę, do której, według swojej oceny, nadaje się idealnie. Niestety nie zawsze nasze wykształcenie i umiejętności idealnie wpasowują się w daną ofertę. Niestety nie warto mijać się z prawdą, bo kłamstwo bardzo szybko wyjdzie. Jeśli na stanowisku, na które aplikujesz jest wymagany język obcy, Twoje umiejętności zostaną zweryfikowane przy pierwszej możliwej okazji. W życiorysie często przekłamany bywa również zakres obowiązków lub daty. Nigdy nie kłam w CV. Pamiętaj że kłamstwo ma krótkie nogi, a jak tylko zostanie odkryte, może szybko wykluczyć Cię z kolejnych etapów rekrutacji. 

Błąd 5
Uniwersalne CV

Kiedy ostatnio zmieniałeś swoje CV? A może masz jeden formularz dla wszystkich? Niestety zawiedziemy Cię. Życiorys powinien być odpowiednio sprofilowany pod każde ogłoszenie, na jakie aplikujemy. Nie może to być jeden dokument do wszystkich stanowisk. Przyjrzyj się jak obecnie wygląda. Przed każdym wysłaniem do potencjalnego pracodawcy sprawdź czy kompetencje, doświadczenie oraz umiejętności przemówią na Twoją korzyść. Wyróżniając te najbardziej atrakcyjne, za pomocą słów kluczy, na pewno zwrócisz uwagę rekrutera. 

Błąd 6
Błędy


Błędy ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne każdemu mogą, acz nie powinny się przydarzać. Dlatego wysłaniem CV sprawdź je jeszcze kilkanaście razy, a najlepiej poproś kogoś o ponowną weryfikację – zwłaszcza, jeśli masz problem z ortografią. Świetnym rozwiązaniem jest również autokorekta, która na bieżąco sprawdza poprawność tekstu. 

Błąd 7
Zdjęcie z wakacji, ślubu lub selfie


Ten błąd to wbrew pozorom domena wielu osób, która wzbudza uśmiech u rekruterów, ale i automatyczne odrzucenie CV. Niewłaściwa fotografia ze ślubu, z imprezy, z wakacji, selfie to niestety codzienność. Zainwestuj w fotografa. Zrób zdjęcie z uśmiechem, w eleganckim ubraniu. Nie rób na pewno skanu zdjęcia z widoczną pieczątką z legitymacji lub dyplomu. W prawdzie zdjęcie sprawia, że aplikacja wyróżnia się z tłumu, ale powinna być przede wszystkim profesjonalna oraz stonowana. 

Błąd 8
Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych

Niestety zmiany w ustawodastwie ochrony danych osobowych spowodowały, że jeżeli w CV nie umieścisz klauzuli pozwalającej na przetwarzanie danych osobowych treści:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

I hereby give consent for my personal data included in my application to be processed for the purposes of the recruitment process under the Personal Data Protection Act as of 29 August 1997, consolidated text: Journal of Laws 2016, item 922 as amended.

oznacza to brak zgody na kontakt. W sytuacji, gdy Twoje CV zwróciło uwagę potencjalnego pracodawcy, ale nie zawarłeś powyższej informacji w dokumentach aplikacyjnych, możesz nie otrzymać żadnej odpowiedzi na zgłoszenie.

Błąd 9
Brak opisu zakresu obowiązków

Już nie tylko daty i nazwy stanowisk są ważne w Twoim CV. Każde stanowisko to odmienny zakres obowiązków, tak więc, jeśli posiadasz już doświadczenie zawodowe, rozszerz swój życiorys o najbardziej kluczowe zadania. W CV najważniejsza jest treść – nawet kilka linijek dodatkowego tekstu, może mieć fundamentalne znaczenie podczas rekrutacji. 

Błąd 10
Zbędne informacje

Dawno temu CV zawierało naprawdę dużo informacji. Adres zamieszkania, stan cywilny, wiek, data urodzenia...

Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Nie tylko z tego względu, że na skrzynkę mailową rekrutera, codziennie ląduje tysiące aplikacji, ale przede wszystkim z powodu zmian jakie zaszły w Polsce, wrażliwe dane nie muszą być umieszczane w dokumencie rekrutacyjnym. Dlatego, jeśli w Twoim CV znajdują się poniższe informacje, możesz je skreślić. 

 • Dokładny adres - ulica, numer domu, mieszkania i kod pocztowy. Rekruter nie potrzebuje, aż tak szczegółowych danych. Zdecydowanie wystarczy nazwa miasta.
 • Stan cywilny
 • Informacje o rodzinie, imiona dzieci, a nawet zwierząt
 • Narodowość
 • Dane rodziców
 • Data urodzenia
 • Komentarze o poprzednim pracodawcy
 • Doświadczenie niezwiązane z oferta pracy
 • Informacje o szkole podstawowej


Pamiętaj też, że jeśli w ogłoszeniu nie było prośby o certyfikaty, dyplomy, inną dokumentację lub całość CV – w innym języku, to nie należy ich wysyłać. Co więcej, nigdy nie powinno się przesyłać skanów dowodu. 

Pomogliśmy? Na pewno odświeżyliśmy Wasze spojrzenie na swoje CV? My, mimo, że obecnie pracujemy dla jednej z lepszych redakcji i nie szukamy pracy widzimy w nich kilka błędów.

Wybrane ogłoszenia

Tierra Group poszukuje handlowca!
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Recenzja stworzona przez Olę z : https://www.faceb ...
Solidny zszywacz o doskonałej ergonomii
Maseczka ochronna 2 warstwowa z fizeliny
Teczka wolnostojąca z 13 przegródkami.
Ręcznie malowane torebki.
Kolor, zabawa i wysoka jakość
Wesołe, miłosne o wersja "zrobione".
Kredki woskowe do różnych powierzchni
Idealna dla dzieci i dorosłych.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Jovi walczy z nudą w wakacje!

  I w ten sposób wakacje się rozpoczęły! My, razem z marką JOVI nadal chcemy Was namawiać do aktywności. Masz dość nudy? Mamy dla Ciebie i Twojego dziecka zestawy ciastoliny z foremkami i wyciskarkami w kuferku. Aby go otrzymać należy naprawdę się postarać :) Jednak gra będzie warta wygranej.

  Więcej…  
 • Substancje chemiczne w wyrobach i obowiązek producentów wobec klientów – REACH w branży dziecięcej i zabawkarskiej

  Wystartowała kampania Pytaj o chemię, skierowana do producentów, sprzedawców sieci detalicznych oraz konsumentów. Celem jej jest wzrost świadomości na temat obecności w wyrobach substancji wzbudzających szczególnie duże obawy – SVHC (Substances of Very High Concern).

  Więcej…