Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gdy piszemy ten artykuł jest 29 stopni w Warszawie. Na szczęście wszyscy z naszej redakcji mogą swoją pracę wykonywać w domu, więc sami dbają o idealne warunki. Co jednak, gdy codziennie musisz jechać do biura? Co jeśli temat klimatyzacji w nim jest tematem drażliwym, zwłaszcza dla tych, którzy w firmie rządzą budżetem? Jakie są Twoje prawa jako pracownika? 

Bezpłatna woda, odpowiednia wentylacja czy przerwy w pracy - przepisy dość jasno precyzują, jak w sytuacji upałów powinien zachować się pracodawca. Tak naprawdę jednak wiele zależy od jego dobrej woli. Jeśli temperatury są wyjątkowo uciążliwe, pracodawca może zdecydować o skróceniu czasu pracy lub wprowadzeniu dodatkowych przerw. Jeżeli nie wypełnia swoich obowiązków, może mu grozić kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. 

Tyle z teorii. Jak jednak radzić sobie samemu, gdy nasz przełożony jest nieczuły na nasze żale spowodowane upałami? 

Dostosuj ubiór

Dress Code narzucany nam jest przez kulturę jaka panuje w danej firmie. Korporacje mają zupełnie inny regulamin ubioru niż np. niewielkie i rodzinne firmy. Coraz częściej jednak i w "mordorze" tradycją stały się dni, kiedy nawet Prezes przychodzi w krótkich szortach i japonkach. Osobiście zawsze byliśmy zwolennikami raczej luźnych zasad w kwestii ubioru, mimo to pewne standardy należy, bez względu na zajmowane stanowisko, zachować.

Aby przetrwać latem najważniejsze jest więc dobranie stroju biznesowego z naturalnych lekkich materiałów (np. lnu bądź bawełny), który nie łamie panujących zasad ubioru. Odpowiedni strój sprawia bowiem, że jesteśmy postrzegani jako profesjonaliści. A trzeba przecież pamiętać, że dobre wrażenie można w końcu zrobić tylko raz.


REKLAMA


Pij wodę

Zgodnie z prawem to pracodawca powinien zagwarantować Ci dostęp do pitnej wody. W przypadku stanowisk pracy wewnątrz budynku pracodawca musi dostarczyć napoje, gdy słupek rtęci w biurze przekracza 28 stopni Celsjusza. Zazwyczaj będzie to woda, bowiem nie ma obowiązku zapewnienia np. soków czy napojów gazowanych. W praktyce, gdy w Twoje firmie dostęp do takich luksusów jest ograniczony zadbaj o napoje sam/a. Zawsze na biurku trzymaj mineralną i popijaj co jakiś czas.

Odświeżaj się

Pielęgnacja cery latem to wymagające zadanie, bowiem skóra twarzy i ciała, podczas upałów szybko się poci oraz zaczyna się nieestetycznie świecić. Szczególnie ta pokryta makijażem. Ulgą dla niej będzie nawilżenie jej od czasu do czasu mgiełką zapachową.

Jest to też zdrowa alternatywa dla mycia twarzy, bowiem specjaliści radzą, by myć ją dwa razy dziennie, nie więcej. Jeśli odczuwasz potrzebę częstszego odświeżenia, sięgnij po np. po wodę morską w aerozolu - to jedna z zasad pielęgnacji twarzy, o której latem powinni pamiętać także mężczyźni.

 Ochładzaj się

Coraz częściej w firmach spotykamy się z wykorzystaniem podczas upałów z klimatyzacji, choć takiego obowiązku, aby ją zamontować pracodawcy nie mają. Mają za to obowiązek jej okresowej konserwacji, czyszczenia i odgrzybiania. Firma może też wybrać tańszą opcję i zainwestować w wentylatory podłogowe. Zawsze też możemy sami kupić mniejszy wentylator biurkowy.

Odpowiednie nasłonecznienie pomieszczenia

Podczas wysokich temperatur, nie warto chować się do zaciemnionych kątów i pomieszczeń. Promienie słoneczne działają lepiej niż energetyki! W pomieszczeniach o dobrym naturalnym oświetleniu mamy więcej motywacji i chęci do pracy. Jeżeli faktycznie temperatura w pomieszczeniu przez słońce staje się nieznośna, to warto zdecydować się na folie przeciwsłoneczne dostępne w kilku wersjach o różnorodnej przepustowości światła.

Dbaj o Siebie!

Jeżeli powyższe sposoby zawodzą, a Ty nadal czujesz się osłabiony, masz zawroty głowy lub problemy z oddychaniem, nie zwlekaj – udaj się na odpoczynek lub zgłoś po poradę do lekarza. Lato jest cudowne, ale wysokie temperatury w nadmiarze mogą nam zaszkodzić, zwłaszcza podczas nadgodzin spędzonych w biurze w centrum miasta. Pamiętajmy o tym.


REKLAMA

 

Wybrane ogłoszenia

najwyższej jakości dziurkacz biurowy do użytku pro ...
Maseczki z indywidualnymi nadrukami typu logo, zdj ...
Kredki woskowe do różnych powierzchni
Kredki Colorpeps Monster trójkątne 24 kol MAPED
Idealny dla kobiety.
Elegancka kolekcja do biura i szkoły.
Szeroka oferta breloczków
Poszukujemy osoby chętnej dołączyć do naszego zesp ...
Upominek dla wyjątkowej osoby.
Maseczka ochronna 2 warstwowa z fizeliny

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Klient końcowy vs upominki reklamowe - wyniki V edycji badania PIAP

    Upominki reklamowe dogoniły Internet, jakość jest silnym kryterium wyboru materiałów promocyjnych a aż 91,43% badanych wykorzystuje upominki do kształtowania pozytywnego wizerunku swoich marek – to najważniejsze wniosku z badania postrzegania artykułów reklamowych przez klienta końcowego, przeprowadzonego w tym roku po raz piąty przez Polską Izbę Artykułów Promocyjnych.

    Więcej…  
  • Toner ASARTO zwycięzcą testu zamienników do drukarek laserowych HP

    Redakcja PC World, w najnowszym teście (listopad 2017), przyjęła za cel znalezienie najlepszego zamiennika do drukarek laserowych. Zwycięzcą został toner marki Asarto o symbolu AS-LH226BN, który uzyskał 9,6 na 10 pkt. oraz zdobył tytuł "Najlepsza wydajność PC World".

    Więcej…