Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podobnie jak reprezentanci wielu zawodów, swoje święto mają także drukarze. Dzień Drukarza przypada na 4 czerwca, i mimo że już jest za nami, jest doskonałą okazją, aby prześledzić historię druku. Jest to jedna z niewielu dziedzin, która może pochwalić się niezwykle szybkim tempem ewolucji. Obecnie w domach mamy dostęp do szybkich i efektywnych technologii druku, o których jeszcze niedawno mogliśmy tylko pomarzyć.  Druk przeszedł długą drogę, aby z hal przemysłowych wylądować na naszych biurkach.

Właściwy początek historii rozwoju technologii druku datuje się na XV wiek, kiedy to Jan Gutenberg opracował pierwszą przemysłową metodę druku. Wynalazek rzemieślnika z Moguncji zrewolucjonizował i znacząco usprawnił proces powstawania pism, książek i wpłynął na ogólne rozpowszechnienie słowa pisanego. Gutenberg dał podstawy technologii, którą współcześnie codziennie używamy w domu czy biurze.

Współczesny sprzęt znacząco różni się od pierwszych maszyn drukarskich. Proces druku zaczął błyskawicznie ewoluować dzięki zastosowaniu komputerów. Bez nich nie doszłoby do możliwości druku w warunkach domowych. Historia drukarek zbliżonych do dzisiejszych sięga 1937 roku. W USA odkryto metodę nanoszenia druku na papier przy użyciu ładunków elektrostatycznych. Rozwiązanie to jest do dziś stosowane w drukarkach laserowych i nazywamy je kserografią. Technologia ta została skomercjalizowana w latach 50 XX wieku, w efekcie czego powstały pierwsze kserokopiarki. Następne 20 lat to błyskawiczny rozwój urządzeń drukujących ? w latach 60 pojawiły się drukarki igłowe, a 10 lat później pierwsze drukarki atramentowe i laserowe już na skalę komercyjną.

Ze względu na wysokie koszty urządzeń, popularność w użytku domowym drukarki zyskały dopiero w latach 90. Wtedy też na rynek urządzeń drukujących wkroczył Samsung. Koreański producent oferował wtedy różne produkty biurowe, jak czarno-białą drukarkę laserową Finale 8000 o prędkości druku 8 stron na minutę oraz pierwszą w ofercie laserową drukarkę kolorową SLB-3108H. Koreański producent wkroczył w XXI wiek oferując drukarki do przeznaczenia domowego, oparte na autorskich technologiach ? takich jak No-Nois zapewniająca minimalny hałas w trakcie pracy czy bezpośredni druk z aparatów cyfrowych i telefonów za pomocą USB lub Bluetooth, który zastosowano w modelu SPP-2040 z 2005 roku. Kompaktowe drukarki laserowe Samsung wprowadzone w następnych latach zdobyły liczne nagrody za design, podkreślając wagę nie tylko efektywności urządzeń domowych, ale także ich wyglądu.

Innowacyjne rozwiązania technologiczne zostały także wprowadzone w modelach biurowych Samsung. Kopiarka MultiXpress C9301 była pierwszą, w której wszystkie funkcje zostały połączone na jednej płycie głównej, wyposażonej w procesor 1 GHz. Z kolei pierwsza kolorowa biurowa kopiarka Samsung MultiXpress C9350ND została uznana za najlepszy produkt 2010 roku przez Buyer?s Laboratory ? amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się profesjonalnym testowaniem sprzętu biurowego.

Technologia druku w zaledwie kilkadziesiąt lat przeszła błyskawiczną ewolucję. Widać to dobrze po funkcjach, które oferują teraz drukarki. Szczególnie silnie rozwijany jest trend, który zapoczątkowała firma Samsung w serii Xpress. Zintegrowane moduły NFC zastosowane w nich umożliwiają drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych po ich jednorazowym zetknięciu z drukarką. Funkcja ta jest intensywnie rozwijana i dobrze obrazuje, w jakim kierunku technologia będzie się rozwijać, ułatwiając  i przyspieszając drukowanie najważniejszych dokumentów czy zdjęć.

Wybrane ogłoszenia

Nowość w ofercie Rafcom.
Dostępny w 7 kolorach.
Zestaw Kreatywny od ROZETTE
Super miękki notes/pamiętnik Squishy - Jednorożec ...
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Połączenie elegancji z trendami

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • PIAP apeluje do Ministra Finansów

   

  Polska Izba Artykułów Promocyjnych, organizacja branżowa zrzeszająca przedsiębiorców z branży artykułów promocyjnych i szeroko pojętej reklamy zwróciła się do Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego z pismem, w którym postuluje o odrzucenia pomysłu wprowadzenia podwójnego opodatkowania spółek komandytowych. W ocenie organizacji planowane przepisy uderzą bardzo mocno w sektor małych i średnich przedsiębiorstw i mogą mieć negatywny wpływ na sytuację wielu przedsiębiorców.

  Więcej…  
 • Najjaśniejszy projektor 3LCD na świecie wyświetli video-art na ścianach kamienic Wrocławia.

  Już 25 września b.r. odbędzie się kolejna edycja projektu audiowizualnego - Kinomural. Po raz kolejny Epson, wspiera to przedsięwzięcie jako partner technologiczny, dostarczając projektory, które będą oświetlać kamienice wrocławskiego Nadodrza, służące za olbrzymie ekrany. Jednym z nich będzie Epson EB-L30000U, czyli najjaśniejszy projektor 3LCD o wyjątkowej mocy 30 tys. lumenów, który w Polsce zaświeci po raz pierwszy.

  Więcej…