Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czym się kierować w wyborze projektora idealnego do salonu i czy może on zastąpić telewizor?

Ceny projektorów spadają, więc coraz częściej tego typu urządzenia lądują w naszych domach. Dla fanów filmów i seriali to nie lada gratka, ponieważ dają nam one stworzenia w salonie namiastki prawdziwego kina. Warto jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy ciągłego dostępu do klasycznej telewizji, wciąż trudno będzie obejść się bez telewizora. W tym przypadku projektor może być co najwyżej opcjonalnym dodatkiem do kompletnego zestawu kina domowego.

Coraz więcej projektorów wykorzystuje lampy LED, więc można na półkę odłożyć mit o ich krótkiej żywotności. Są one w stanie przepracować nawet 30 tys. godzin, co przekłada się na ok. 1250 dni ciągłego wyświetlania obrazu. Przy normalnym cyklu użytkowania, taki projektor może nam służyć w domu przez lata. 

Telewizory o przekątnych rzędu 80 cali i więcej, to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla porównania projektor o ultra-krótkiej ogniskowej (ang. ultra-short throw), kupimy już w cenie dobrej klasy 55-calowego telewizora. Nie jest to kwota mała, ale budżet rzędu 6000 zł powinien nam wystarczyć.

Decydując się na projektor warto zwrócić uwagę na współczynnik projekcji (ang. throw ratio), ponieważ czym jest on niższy, tym bliżej ekranu możemy zainstalować samo urządzenie. Aby obliczyć współczynnik projekcji, wystarczy podzielić odległość przez szerokość ekranu. Przykładowo, jeśli projektor umieszczony 60 cm od ekranu tworzy obraz o szerokości 120 cm, jego współczynnik projekcji wynosi 0,5:1. W praktyce najwięcej problemów w salonie sprawiają projektory edukacyjne. Aby uzyskać zadowalającą przekątną obrazu, należy je ustawić kilka metrów od ekranu projekcyjnego. Tymczasem urządzenia o krótkiej ogniskowej (ang. Short Throw) są w stanie wyświetlać obraz o przekątnej kilkudziesięciu cali z odległości około metra. W przypadku projektorów o ultra-krótkiej ogniskowej (ang. Ultra Short Throw), wystarczy kilkanaście centymetrów.

Największy komfort zagwarantuje nam urządzenie Ultra-Short Throw. Dzięki specjalnemu układowi luster taki projektor może wyświetlać obraz na ścianie pod którą został ustawiony. Daje nam to możliwość ukrycia urządzenia w meblu imitującym szafkę pod telewizor.

Zaletą projektorów Ultra-Short Throw jest ich uniwersalność. Możemy urządzenie zabrać ze sobą wyjeżdżając na urlop, lub do rodziny. Daje nam ono również spore możliwosci improwizacji. Przykładowo w przydomowym ogrodzie możemy zamiast ekranu projekcyjnego wykorzystać prześcieradło. Jakość obrazu nie będzie idealna, ale taka projekcja w klimacie letniego kina powinna wszystkim widzom sprawić dużo frajdy.

Projektory typu Short Throw i Ultra-Short Throw są wyborem zdecydowanie najlepszym jeśli chodzi o typowo domowe zastosowania. Musimy jedynie pamiętać o odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia w którym przeprowadzamy projekcję.


 Zobacz wyniki testu projektora PicoPix 


 

Wybrane ogłoszenia

Ręcznie malowane torebki okolicznościowe.
Przepiękne ręcznie malowane torebki okolicznościow ...
Zakładki indeksujące smart pet fresh 12x45mm 5x25s ...
Idealny prezent dla kolekcjonerów.
Papierowe zakładki samoprzylepne
Idealny dla kobiety.
NOŻYCZKI SZKOLNE 13,5 CM DISPLAY 30 SZT.
EDYCJA CHILDREN OF THE WORLD.
Niszczarka Automatyczna P-1 (paski 7.2 mm).
Nowe tonery do drukarek Canon.
Ołówek z Gumką Maped Black Peps Pastel HB

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Rozette świątecznie

    Podczas jesiennej edycji targów organizowanych przez warszawską hurtownię Abro, mieliśmy przyjemność odwiedzić nadzwyczaj kolorowe i świąteczne stoisko firmy ROZETTE, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia swojej działalności. O najnowszej ofercie, oraz kolejnych hitach rynkowych opowiada nam właścicielka firmy - Kinga Stefańska - Boszhard.

    Więcej…  
  • Czy jesteś przygotowany na utratę swojego telefonu?

    Dokładniejsze pytanie - czy znasz na pamięć numery telefonu do najważniejszych klientów? Nie? Czyżbyś popadł w cyfrową amnezję?

    Więcej…