Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O zespołach, pracy zespołowej, team buildingu, team bondingu pisze się dużo. Ostatnio jednak często słyszę od Klientów, że ich wyzwaniem są zespoły niejednorodne. Osoby należące do zespołu różnią się pod względem charakteru, wieku, doświadczenia i aspiracji, a jednemu menedżerowi trudno jest nimi zarządzić. Czy jest to nowy problem? Zapewne nie. W dzisiejszych czasach dochodzą jednak nowe czynniki różnicujące (jak chociażby różnice kulturowe między pokoleniami). 

Dzisiejszy manager powinien być wyposażony w narzędzia, dzięki którym będzie mógł „mapować” swój zespół. 

Jungian Type Index™ i Team Compass™

Jungian Type Index™ (JTI) jest kwestionariuszem badającym preferencje psychologiczne (na podstawie teorii Junga). Kwestionariusz bada preferencje danej osoby do: źródła czerpania energii i motywacji, sposobu obserwowania i odbierania świata, sposobu podejmowania decyzji oraz prowadzenia danego stylu życia.

JTI może wskazywać preferencje danego pracownika do wykonywania określonych zadań. Pokazuje: czy dana osoba ma preferencje do pracy grupowej, czy indywidualnej; czy dobrze odnajduje się w strukturze hierarchicznej; czy lepiej czuje się w zadaniach operacyjnych, czy wymagających kreowania długoterminowych strategii; na ile zwraca uwagę na czynnik ludzki w organizacji; czy do pewnych racji przekonują go obiektywne fakty, czy osobiste wartości, czy motywuje go realizacja celów, czy samo posiadanie tych celów (co jest ciekawsze – droga do celu, czy osiągnięcie celu?).

Wynikiem kwestionariusza JTI jest kombinacja 4 liter, która tworzy ogólny profil preferencji psychologicznych danej osoby (takich profili istnieje 16). Badanie pokazuje również, w której z ośmiu ról grupowych (w procesie projektowym) dana osoba czuje się najlepiej. I tak:

DORADCA

Doradcy poszukują, gromadzą oraz przekazują informację. Są elastyczni, otwarci oraz skłonni do współpracy i wykorzystują swoją szeroką wiedzę, oraz intuicję, aby tworzyć więci i łączyć ze sobą ludzi. Harmonizują oraz inspirują swoje środowisko. Otwarte nastawienie Doradców oraz ich skłonność do zbierania informacji może dać w rezultacie styl pracy, który koncentruje się na szukaniu coraz to nowych możliwości, powiązań i punktów widzenia. 

INICJATOR

Inicjatorów przede wszystkim zajmują wizje i innowacje. Nieustannie szukają nowych pomysłów, inspiracji oraz projektów, w których tkwi potencjał przyszłych możlwości. Często kwestionują konwencjonalną wiedzę, podważają istniejące standardy i procedury. Ich wszestronnośc, entuzjazm oraz wyobraźnia sprawiają, że Inicjatorzy nie dbają szczególnie o strukturę i organizację. Są to często ludzie dynamiczni, potrafiący angażować i inspirować innych w swoje wizje i pomysły.

PROMOTOR

Są to ludzie, którzy promują i angażują ludzi w projekt. Promotorzy to osoby, które nieustannie szukają nowych okazji, inspiracji oraz pomysłów, dążąc do ich uchwycenia i zbadania pod względem możliwości. Mają „szósty zmysł” w wyszukiwaniu nowych i ekscytujących rzeczy dziejących się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz zespołu. Są otwarci i towarzyscy, utrzymują szeroką sieć relacji i sprawnie zabezpieczają zasoby wspierające ich pomysły i projekty. Lubią trzymać „wiele srok za ogon”. 

WERYFIKATOR

Weryfiakatorzy dokonują pierwszego przesiewu powstałych pomysłow. Wyłapują nowe pomysły aby sprawdzić ich potencjalną przydatność. Jeśli pomysł przetrwa fazę krytycznej analizy, kolejnym krokiem jest logiczne i systematyczne jego uporządkowanie, aby móc szybko zastosować go w postaci nowego produktu, usługi, lub metody. Doskonale wyczuwają autentyczne potrzeby rynku. Są mocno osadzeni w logicznym myśleniu oraz analizie. Lubią szybko przechodzić od pomysłu do jego realizacji.

URUCHAMIAJĄCY

Uruchamiający pragną działać i miec wyniki. Robią, co konieczne, aby urzeczywistnić pomysły. Szybko rozważają plusy i minusy dostępnych opcji, w obiektywny, logiczny sposób oceniają alternatywne drogi działania oraz przekładają swoje myśli na konkretne plany działania . Potrafią szybko podejmować decyzje i mają skłonność do usuwania przeszkód uniemożliwiających podejmowanie efektywnych decyzji czy realizację planów, nawet kosztem utraty części własnej popularności.

REALIZATOR

Realizatorzy szczycą się doprowadzaniem zadań do końca w odpowiedni sposób, zgodnie z planem i na czas. Pracują systematyczni, są zazwyczaj dobrze zorganizowani i lubią odpowiadać za kontrolę realizacji i finalizowanie wyznaczonych zadań. Lubią stabilne środowiska, w których silnie określone ramy i wskazówki umożliwiają im skoncentrowanie się na szczegółach zadań, które mają być osiągnięte tu i teraz. 

RECENZENT

Recenzenci lubią pracę, która wiąże się z głęboką analizą faktów i szczegółów. Są niezawodni oraz sumienni i potrafią monitorować oraz przetwarzać duże ilości faktów oraz koncentrować uwagę na zadaniu przez długi czas. Są dobrze zorganizowani oraz lojalni, potrafią pracować samodzielnie oraz koncentrować uwagę na zadaniu przez dłuższy czas. Pieczołowitość z jaką podchodzą do precyzyjnego i dokładnego przedstawiania faktów oraz szczegółów, w połączeniu z silną lojalnością wobec ustalonych zasadi procedur mogą czasami sprawić, że umyka im z pola widzenia obraz całości. 

KOORDYNATOR

Koordynatorzy to osoby, które czują odpowiedzialność za podtrzymywanie i doskonalenie podstaw pracy zespołowej, tzn. Wartości, zasobów – materialnych, moralnych oraz ludzkich – które umożliwiają osiągnięcie celów i zamierzeń. Monitorują wyniki zespołu z punktu widzenia fundamentalnych wartości, wykazując wielką świadomość ludzkich oraz społecznych aspektów działania. Wykazują dużą dbnałość o dobro innych, czasem kosztem unikania własnego rozgłosu lub też tłumienia i zaniedbywania własnych potrzeb.


Opis Jungian Type Index był mi niezbędny, aby napisać o narzędziu menedżerskim którym jest Team Compass™. Team Compass™ tworzą zebrane wyniki JTI zespołu. Jest to swego rodzaju kompas dla menedżera. Poniżej prezentuje przykłady różnego rozkładu zespołów.

Rozważmy przykład zespołu, w którym jest taki rozkład:

Na tym etapie warto wspomnieć, że w wyniku badania JTI, zostaje zasugerowana jedna najbardziej preferowana rola, oraz dwie, w których dana osoba czuje się również bardzo dobrze. Daje nam to więc możliwość przesuwania pracowników pomiędzy zadaniami.

Zespół, który przedstawia ten Team Compass™, to zespół który będzie dobrze się sprawdzał w realizacji przekazanego mu projektu. W zespole tym mamy osoby, które zaangażują zespół do projektu,  które ocenią przydatność projektu dla organizacji i wprowadzą potrzebne zmiany, mamy osoby które zaplanują operację oraz osobę która będzie skrupulatnie realizowała postawione przed nią zadania. 

Zespół ten jednak nie będzie raczej samodzielnie generował pomysłów. Nie ma też w nim osoby, która będzie monitorować efekty jego pracy.

W wyniku przesunięć (przypisania jednemu z Promotorów, Weryfikatorów i Uruchamiających ról dodatkowych, zamiast głównych) moglibyśmy rozbudzić zespół kreatywnie, oraz postawić na większą kontrolę i monitoring wyników. W tym przypadku menedżer powinien jednak przyjąc rolę koordynatora.

 

Zespół o takim rozkładzie będzie sie doskonale sprawdzał w rozwijaniu Organizacji. Tworzą go bowiem osoby, które z łatwością znajdują obszary które można poprawić lub rozwinąć, oraz osoby generujące rozwiązania. W tym zespole znajdują się również osoby które będą monitorować efekty całego projektu.

Bardzo możliwe że zespół taki będzie generował dużo pomysłów, które nie będą dalej realizowane - co może być zagrożeniem.

Dzięki przesunięciom, możemy tu wyznaczyć osoby odpowiedzialne za weryfikację, realizację  i uruchamianie zadań. Wartoby jednak rozważyć czy takiego zespołu nie przeznaczyć do specyficznych działań (związanych z udoskonalaniem organizacji), lub czy nie zatrudnić do niego dodatkowych osób.

JTI i Team Compass™ jest jedną z metod mapowania swojego zespołu. Podsumowując, wypunktuje korzyści płynące ze stosowania przez managerów narzędzia Team Compass™:

• Lepsze wykorzystanie potencjału zespołu  - podniesienie zaangażowania, proaktywności, efektywności jego pracy

• Bardziej dostosowane zasady współpracy w zespołach, optymalne przypisanie zadań projektowych - podniesienie efektywności 

• Lepiej zintegrowany zespół, który pracuje w dobrej atmosferze i czuję się bardziej szanowany i odróżnialny od innych a tym samym ceniony i wyróżniany

• Lepsze rozeznanie, kto mógłby jeszcze bardziej wesprzeć zespół - większa trafność przyszłych decyzji personalnych

• Większe zadowolenie pracowników, lepsza efektywność, zatrzymanie cennych pracowników w firmie, niższe koszty rotacji.


IMPACTIVE™ organizuje comiesięczne Śniadania Biznesowe dla osób zawodowo związanych z rozwojem ludzi. Listopadowe będzie dotyczyło właśnie JTI i Team Compass. Na śniadaniu będą mogli Państwo zadać wszelkie pytania i dowiedzieć się więcej o tych narzędziach. Wydarzenie jest bezpłatne. 

Zapisy tutaj:

http://www.uczestnicy.pl/event/team-compass-czyli-analiza-twojego-zespolu-2


Autorem artykułu jest 

Matylda Walczyna

HCM Consultant w firmie Impactive

 

Wybrane ogłoszenia

To najtańsze urządzenie drukujące do zastosowań do ...
Zestaw pudełek ozdobnych
Firma Milan poszukuje handlowca!!
Jedyny taki zeszyt na rynku 3 w 1
Farby pakowane po 500 ml.
Polska marka artykułów czyszczących.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Mały rozmiar i wysoka jakość skanowania w zasięgu ręki

    Epson przedstawia nowy, szybki i funkcjonalny skaner biurkowy do domu i biura.

    Więcej…  
  • Jak najlepiej wykorzystać tablice do pisania?

    Choć tablice kojarzą się głównie z zastosowaniem w szkole, w rzeczywistości rewelacyjnie sprawdzają się także w gastronomii i innych usługach, w postaci informacyjnych potykaczy kredowych, ale także w domu. Tablice do pisania dla dzieci to oryginalny i niezwykle funkcjonalny sposób na urozmaicenie zarówno nauki, jak i zabawy dla najmłodszych.

    Więcej…