Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dzieci o wiele lepiej oceniają swoją znajomość Internetu i komputerów, niż dorośli. 2/3 z nich przyznaje, że zdarza im się pomagać rodzicom w obsłudze komputera lub urządzenia mobilnego. Aż 80% rodziców nie zainstalowało na urządzeniu mobilnym swojego dziecka oprogramowania chroniącego przed zagrożeniami. To znak, że większość rodziców może nie mieć wystarczającej świadomości o pułapkach w sieci. Jak chronić dzieci przed wirtualnymi zagrożeniami?

Czasem zbyt pochopnie kojarzymy Internet tylko i wyłącznie z zabawą. Jak się okazuje, aż 47% badanych dzieci przyznaje, że Internet służy im również jako pomoc w nauce. Dlatego też powstają internetowe platformy edukacyjne, stanowiące bezpieczną przestrzeń w sieci. Ich zaletą jest to, że są wolne od reklam, które często promują niewłaściwe treści. Niestety poza e-learningowymi portalami, istnieje szereg pułapek w sieci, na które dziecko łatwo się nabiera. Jakiego typu są to zagrożenia? 

W sieci zagrożeń 

Eksperci z platformy Squla.pl przytaczają model ?3C?, ukazujący źródła zagrożeń w sieci, na który warto zwrócić szczególną uwagę:

 1. Content, czyli niewłaściwe treści, które znajdują się w Internecie, np. niewłaściwe reklamy, strony promujące zachowania rasistowskie, agresywne lub autodestrukcyjne. 
 2. Contact, czyli niewłaściwe osoby, które za pośrednictwem Internetu usiłują się z nami skontaktować. 
 3. Conduct, czyli niebezpieczne działania, które dzieci same mogą podejmować ? świadomie, bądź nie, np. wysyłanie intymnych zdjęć za pośrednictwem Internetu, albo cyberprzemoc, objawiająca się agresją werbalną skierowaną na innych rówieśników. 

Dzięki temu, że dzieci są otoczone technologią od urodzenia, umieją instynktownie rozpoznać niebezpieczeństwa i pułapki czyhające na nie. Jednak kluczowe są tutaj kompetencje społeczne, które nabywane są z wiekiem i doświadczeniem życiowym. To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność w przekazywaniu tego typu umiejętności.

Jak uchronić swoje dziecko? 

- Choć rodzice mają świadomość internetowych zagrożeń, to jednak nie do końca wiedzą jak im zapobiegać. Programy antywirusowe i antyspamowe są koniecznością, jednak nie zawsze wystarczają, zwłaszcza, jeśli chodzi o zagrożenia z grupy Contact i Conduct. Rozmowa z dzieckiem na temat niebezpieczeństw w sieci, ale też aktywne uczestnictwo w jego wirtualnym świecie są w tym wypadku kluczowe ? komentuje Andreé Haardt, założyciel platformy edukacyjnej Squla.pl ? Rodzice zamiast zabraniać i ograniczać swojemu dziecku dostępu  do Internetu, powinni zaakceptować fakt, że współcześnie jest to dla nich naturalne środowisko, oraz starać się wykorzystywać jego zalety na co dzień. W sieci, oprócz niebezpiecznych treści, istnieje wiele wartościowych i bezpiecznych platform, takich jak Squla.pl, które rodzic powinien swojemu dziecku proponować ? dodaje Haardt. Dzięki platformom edukacyjnym, powoli udaje się przekonać rodziców do pożytecznych aspektów sieci, takich jak np. nauka i edukacja. 

Od najmłodszych lat rodzice wpajają dzieciom podstawowe zasady, takie jak np. konieczność rozglądania się na pasach, niewkładanie palca do kontaktu, czy nieotwieranie drzwi nieznajomym, zapominając jednak o tych dotyczących zagrożeń w Internecie. Aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczną przestrzeń w sieci, konieczne jest zatem aktywne towarzyszenie mu w jego odkrywaniu, tak by potrafić mu wskazać miejsca, w których internetowa zabawa i nauka są w pełni bezpieczne. 

 

Wybrane ogłoszenia

Nowy wymiar biurowej elegancji!
Dostępny w 7 kolorach.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Idealne dla domowych artystów.
Dla projektantek Big Dream Girl
Dla dzieci 4+ z 20 aktywnościami.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Listopadowe szaleństwo rabatowe, czyli co i jak kupujemy online?

  Listopadowe wyprzedaże pod hasłem Black Friday i Cyber Monday tuż tuż! Mimo, że akcje te organizowane są nad Wisłą zaledwie od kilku lat, to zapisały się na stałe w świadomości Polaków. Równocześnie postępująca cyfryzacja nawyków zakupowych sprawiła, że coraz częściej kupujemy przez internet. Raport SAP podpowiada właścicielom sklepów internetowych, kto, co i jak kupuje w sieci oraz jak rozwijać swój biznes e-commerce.

  Więcej…  
 • Od lipca 2018 roku papierowe zwolnienia lekarskie zastąpią elektroniczne.

  Za niecały rok elektroniczne zwolnienia lekarskie wyprą papierowe druki. Elektroniczne zwolnienia to wygodne rozwiązanie, które usprawnia pracę lekarzy i przedsiębiorców oraz ułatwia życie pracownikom ? podkreślają eksperci ZUS. Każdy pracodawca, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych, otrzymuje natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i dane dotyczące samego zwolnienia. Przez PUE pracodawca może też wysłać wniosek o kontrolę zwolnienia.

  Więcej…