Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Niby taki mały przyrząd, niby niepotrzebny a jednak wyobraź sobie życie bez temperówki w szkole. Czy wiesz, że dzisiejsze ostrzałki, strugawki a nawet gdzieniegdzie zwane ostrzówki opatentowane zostały w 1828 roku. Dziś nie przypominają "urządzeń" z tamtych lat a czasem nawet ich design jest sztuką samą w sobie.

Korzystanie z ołówków i kredek wymaga odpowiedniego narzędzia, jakim jest temperówka. Zanim jednak pojawiła się ona na rynku ludzie korzystali ze specjalnych noży, które niestety nie zawsze ostrzyły dobrze i łamały ołówki. Na szczęście na pomoc przyszedł francuski matematyk Bernard La Simeng, który wymyślił i opatentował ręczną temperówkę w roku 1828. Oczywiście przez minione lata ich wygląd ewaluował, jednak ich zasada od lat niewiele się zmieniła. Temperówki ręczne mają niewielkie ostrze umieszczone w uchwycie ze stożkowym otworem. Włożenie ołówka do tego otworu i obracanie go w nim powoduje skrawanie cienkiego wióra z drewnianej oprawy ołówka z jednoczesnym kształtowaniem ? ostrzeniem ? jego grafitowego rdzenia. Ten element w zasadzie od tylu lat nie ulega zmianie a jedynie wszystko co dzieje się wokół niego jest udoskonalane. 

Obudowa, pojemnik na wiórki, wielkość otworu do ostrzenia, zabezpieczenia przed wysypaniem się resztek aż w końcu design, czyli to, jak prezentuje się temperówka na naszym biurku.


Czy wiesz, że:

Temperówka, w zależności od regionu Polski i środowiska, posiada różne nazwy potoczne, np. temperaczka, temperka, ostrzka, ostrzynka, ostrzałka, ostrzółka, ostrzatka, ostrzytko, ostrzówka, naostrzka, naostrzyk, podstrugiwaczka, strugawka, strugałka, strużynka, strugaczka, zacinaczka (małopolskie), zastrugaczka, zastrugiwaczka czy zastróżka.


Rynek oferuje naprawdę dużo produktów. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się jednak 2 produkty, które szczególnie przypadły nam do gustu.

Maped Temperówka Color'Peps dedykowana do temperowania kredek. Temperuje na obło, co wpływa na mniejszą łamliwość grafitów. Posiada duży pojemnik oraz zamykane otwory zabezpieczające przed wysypywaniem się pyłu i ścinek z temperówki. Color'Peps posiada 2 otwory - mniejszy i większy. Jej cechą najważniejszą jest jednak to aby łamiące się kredki i kruszące grafity nie zepsuły świetnej zabawy. Temperówka Color'Peps pomaga w tym najlepiej - ostrzy grafit na okragło. 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Maped Temperówka Croc Croc Innovation to z kolei prawdziwy towarzysz ze szkolnej ławy. Ruszające się ząbki podczas temperowania wprawią w dobry nastrój największych smutasów. Temperówka CROC CROC INNOVATION w kształcie króliczka to doskonały interaktywny towarzysz. Produkt oferowany jest w trzech wersjach kolorystycznych: niebiesko-granatowy, zielono-różowy i czerwono-granatowy. 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Producent/ dystrybutor: CX Dystrybucja

 

Kategoria: Warto Wiedzieć
Odsłony: 4781