Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Praca wielokrotnie to jak nasz drugi dom. Czy to dobrze? Oczywiście, pod warunkiem, że nie przenosimy do niej swoich domowych nawyków. Biuro to miejsce, w którym statystycznie spędzamy najwięcej swojego czasu (chyba, że zaliczasz się do szczęściarzy pracujących w domu), tak więc atmosfera w nim jest istotnym czynnikiem tego kim jesteśmy, jak się czujemy, tudzież jakie osiągamy efekty.

O tym, jak ważna jest atmosfera w pracy nie trzeba nikogo przekonywać. Jak pokazały wyniki ankiet przeprowadzone przez szybkopraca.pl, 65% Polaków jest w stanie zrezygnować z pracy z powodu atmosfery w firmie, mimo że nie ma innej oferty zatrudnienia. Większość ankietowanych nie jest zadowolona ze stosunków panujących w miejscu pracy. Zła atmosfera w firmie powoduje frustrację i spadek zaangażowania pracowników. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest zachowanie współpracowników i szefa.

Największy wpływ na atmosferę w firmie mają oczywiście osoby, z którymi pracujemy. Potwierdzają to wyniki badań - aż 74% ankietowanych wskazało współpracowników jako przyczynę dobrego samopoczucia w miejscu pracy. Ważne są w związku z tym stosunki panujące w poszczególnych zespołach, grupach lub pomiędzy osobami dzielącymi osobne pomieszczenie w pracy.

To, czy w danej firmie miło się pracuje zależy przede wszystkim od ludzi. To oni, tak samo jak mogą Cię zmotywować, tak samo mogą "zniszczyć". Jeśli więc Twój każdy dzień to przynajmniej 8 h spędzonych w biurze, zanim skrytykujesz kogokolwiek, zastanów się czy nie popełniasz błędów, które powodują, że praca z Tobą staje się nieznośna.

Poniżej przedstawiamy listę zachowań, które negatywnie wpływają na atmosferę wśród współpracowników i obniżają komfort pracy całego zespołu.

1. Plotkowanie

Jeśli plotki zawierają nieprawdziwe, krzywdzące i raniące treści o kimś, to do konsekwencji należy zaliczyć konflikty, podejrzliwość wobec współpracowników, napięcie, pilnowanie się, by nie stać się kolejnym celem plotkarza. To osłabia efektywność pracy i oczywiście demotywuje.

2. Nieobecność w pracy

Zgodnie z raportem ZUS w 2015 r. w Rejestrze zaświadczeń lekarskich KSI ZUS zarejestrowano 20 127,9 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 266 200,7 tys. dni absencji chorobowej. W porównaniu z 2014 r. nastąpił wzrost zarówno liczby zaświadczeń lekarskich (o 6,8%), jak i liczby dni absencji chorobowej (o 5,3%). Warto wiedzieć, że koszty absencji chorobowej to nie tylko wydatki ponoszone z tytułu ubezpieczeń społecznych, ale również koszty związane z nadgodzinami oraz zastępstwem. Pracownicy, którzy są oddelegowani do pracy za osobę wiecznie nieobecną, czują się sfrustrowani faktem, iż wykonują czyjąś pracę. 

3. Przerwy na papierosa

Jeśli kiedykolwiek dane Ci było pracować z osobami palącymi, a w szczególności, gdy razem z nimi robił to Twój szef, to dokładnie wiesz o co chodzi. Cogodzinne wyjścia na 10 minut na "papieroska" nie tylko utrudniają kontakt z takim delikwentem, ale i zrzucają odpowiedzialność za odbierane telefony przez osoby niepalące. Warto też policzyć sumaryczny czas spędzony na takiej przerwie - dodatkowe nieraz nawet 1,5 h dziennie może poirytować współpracowników. Oczywiście można się spotkać z argumentacją: "Ale przecież ja podczas palenia myślę o pracy" . Nie dajmy się jednak zwieść takiej linii obrony. Wychodzenie na "papieroska" to brak szacunku do tych, którzy dalej pracują.

4. Wakacje na L4

Niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia chorobowego to jedno, a chwalenie się na portalu społecznościowym tropikalnymi wakacjami, których okres nieprzypadkowo pokrywa się z tym zapisanym na druku L-4, to brak kultury osobistej, który będzie długo komentowana przez współpracowników. 

5. Hot News z życia prywatnego

Pokłóciłam się z mężem, biegunka dziecka, wredna teściowa. Sądzisz, że takie rzeczy interesują Twoich współpracowników. O ile nie jest to sprawdzona, wieloletnia przyjaciółka takie obnażanie się  z życia prywatnego pozostaw sobie poza miejscem pracy. Uwierz, że nie tylko nie jest to istotne dla Twoich kolegów ale także zabiera zbędny czas jak i daje pożywkę do plotek. Pamiętaj biuro to miejsce spotkań biznesowych a nie gabinet psychoterapeuty. 

6. Wiem najlepiej

W każdej organizacji można spotkać osobę, która lubi się wymądrzać. Niezależnie od faktycznych umiejętności oraz doświadczenia warto znaleźć w sobie odrobinę pokory, która pozwoli wyhamować chęć przechwalania się. Uwaga, zbytnia skromność ? szczególnie fałszywa, również nie jest powodem do dumy. 

7. Hałas

Niestety, stety co raz częściej pracujemy na open-space'ach. Z jednej strony to znacznie ułatwia komunikację, z drugiej może uprzykrzyć  życie osobom ceniącym spokój i ciszę w pracy. Na pewno na swojej drodze spotkaliście wielokrotnie osoby, których rozmowy telefoniczne to jak przekrzykiwanie się z rozmówcą. I trudno tu szukać winnych. Są osoby z większym temperamentem, donośniejszym głosem, którym czasami trudno mówić cicho. Niestety ich głośny ton nie sprzyja atmosferze w pracy, a już szczególnie gdy jest on wykorzystywany do celów niebiznesowych.

8. Bałaganiarstwo

"Artystyczny nieład" może i jest wytłumaczeniem stanu Twojego biurka, jednak brudne na nim kubki już nie. Oczywiście są osoby, szczególnie artyści, dla których 3 rzeczy na biurku (monitor, klawiatura, myszka) to rzecz totalnie abstrakcyjna. Szczególną empatię czujemy do redaktorów, którzy korzystają z wielu źródeł swojej wiedzy i każda rzecz "może się kiedyś przydać". Pamiętajmy jednak, że bałagan nie jest pozytywną wizytówką firmy i o ile nie jesteśmy jej właścicielem zadbajmy o nią z innymi współpracownikami.

9. Uprzejmie donoszę

Utrzymanie koleżeńskiej atmosfery może być trudne w momencie, gdy jeden ze współpracowników zdecyduje grzecznie poinformować szefa, że ?koleżanka znowu się spóźniła? lub ?kolega znowu nie daje sobie rady?. Ta sytuacja stawia w niekomfortowej sytuacji samego szefa i zdecydowanie wpływa na gwałtowne pogorszenie się warunków panujących w zespole. Niestety czasem tak bywa, że to sam szef motywuje do takiego działania. Z takiej firmy lepiej więc jak najszybciej uciekać.

10. Pomożesz?

Każdy z nas kiedyś był początkującym pracownikiem. Każdy z nas na starcie potrzebował wsparcia. Są jednak osoby, które z pięknymi, maślanymi oczami po raz kolejny udają osoby, które bez nas sobie nie poradzą. Niestety samodzielność to podstawa wykonywania jakichkolwiek funkcji w firmie. Osoby ciągle proszące o pomoc zapewne ją uzyskają, jednak nie tworzą sprzyjającego klimatu w firmie, w której każdy ma swoje obowiązki.

11. Lenistwo

Uwielbiasz wykonywać swoją pracę rzetelnie? A może robisz wszystko aby jak za dawnych czasów "przesiedzieć 8h" i do domu? Z naszego punktu widzenia lenistwo nie może być tolerowane. Ba, osoby, które celowo spowalniają pracę zespołu lub robią to z powodu lenistwa, dawno powinny zmienić miejsce pracy. Ich bezczynność nie tylko nie cieszy się szacunkiem współpracowników, ale również działa na szkodę całej organizacji, gdyż siłę organizacji mierzy się poprzez jej najsłabsze ogniwo.  

12. Kac

Zabawa to nic złego. Wręcz naprawdę fajnie jest mieć w gronie współpracowników osobę, która rozluźni każdą napiętą sytuację. Jeśli jednak masz kolegę, który zawsze w poniedziałek wraca "wyperfumowany" mocną żytnią, lub liczba dni tzw "urlopu na żądanie" przez daną osobę jest zbyt szybko wykorzystana klimat w pracy na pewno staje się tak ciężki, jak noc, którą ledwo co przeżył rzeczony pracownik. Zanim więc spotkasz się z przyjaciółmi w tygodniu, pomyśl o skutkach ubocznych.

13. Higiena

...a właściwie jej brak może zakłócić pracę w najbardziej zgranej grupie. Niestety, mimo dostępności do najlepszych kosmetyków, nadal zdarzają się pracownicy, którzy zaniedbują tę sferę swojej codzienności. Pracując z taką osobą, inni odczuwają duży dyskomfort oraz zażenowanie. Taka sytuacja psuje atmosferę pracy zarówno dosłownie, jak i w przenośni. 

14. Polityka

To w ostatnim roku chyba najbardziej delikatny temat, pełen min. W tym temacie lepiej milczeć, chyba że nasi współpracownicy podzielają z nami poglądy. 

Te 14 punktów stworzyliśmy na podstawie wieloletnich obserwacji, rozmów oraz oczywiście własnych doświadczeń. Czy pominęliśmy jakiś aspekt życia w firmie? Jeśli tak uwzględnij je w komentarzu. 


Takich dni Wam nie życzymy!

Wybrane ogłoszenia

Książeczka idealna dla małych i dużych modniś. ...
Planery roczne, miesięczne, tygodniowe...
Super miękki notes/pamiętnik Squishy - Jednorożec ...
Nowość w ofercie Rafcom.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Z naklejkami Kredki dwustronnne
Pudełka tekturowe na prezenty od zajączka :) albo ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Pokolenie Z ? technologię ma we krwi

    Dorastają pod wpływem Facebooka, smartfonów i talent shows, a ich placem zabaw jest Internet. Wiedzę czerpią z Internetu i są nastawieni na szybkie wyszukiwanie informacji. Pokolenie Z, o którym mowa, to osoby urodzone po 1995 roku, dla których technologia to główne narzędzie do poszerzania wiedzy. Czy z tego powodu należy zmienić podejście do edukacji? Radzą eksperci ze Squla.pl ? interaktywnej platformy edukacyjnej. 

    Więcej…  
  • Grzechy główne przy wypełnianiu CV

    Wiemy, że nasza branża nie narzeka na bezrobocie, a raczej na brak pracowników. Od kilku miesięcy usilnie, z większym lub mniejszym skutkiem, poszukiwani są handlowcy, osoby twórcze i ze świeżym spojrzeniem na biznes. Są też jednak tacy, którzy dzwonią do nas, że trafili na złe stanowisko. Że ich miejsce jest zupełnie gdzie indziej. Czemu ich tam nie zapraszają? Być może przyczyna tkwi w złym CV.
    Więcej…