Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

KAS czyli Krajowa Administracja Skarbowa miała być lekiem na obecne wyłudzenia i przestępstwa skarbowe. Niestety - urzędnicy, którzy dostali dużo szersze uprawnienia kontrolne wchodzą do mieszkań, posługują się podsłuchami, idą na kontrolę bez zapowiedzi. Tak przynajmniej od 1 marca br mogą czynić. Czy to kolejna dobra zmiana?

Wydawać by się mogło, że nowo powołany organ, który ma być połączeniem służb skarbowych, celnych i podatkowych ma służyć dobru kraju i walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami czy wręcz przestępcami. Mieli oni drżeć już na samo wypowiedzenie nazwy KAS. Niestety na chwilę obecną KAS jest jak duży drapieżnik ze spiłowanymi zębami i pazurami.

Niestety władzę, jaką zyskały nowe służby, mogą najzwyczajniej w świecie nadużywać. Co będą mogły? Lista nie jest dość długa acz dająca duże możliwości:

 1. KAS może rozpocząć kontrolę w dowolnej firmie bez jej uprzedniego zawiadomienia (chociaż fiskus uspokaja, że takie przypadki będą mieć miejsce jedynie przy podejrzeniu przestępstw podatkowych; pozostali podatnicy w dalszym ciągu będą mieć 7 dni na przygotowanie się do kontroli).
 2. Może sięgać po podsłuchy czy nawet psy tropiące. 
 3. Może także wejść i przeszukać prywatne mieszkanie właściciela firmy bez jego zgody jak i zgody prokuratora. Dopiero po tej czynności stwierdzą, czy była ona zasadna. Gdyby okazało się, że kontrola taka nie była konieczna, zebrany w jej trakcie materiał dowodowy nie będzie mógł zostać użyty w trakcie postępowania - i tyle.

Co za tym idzie, w każdej chwili w drzwiach przedsiębiorcy mogą pojawić się przedstawiciele KAS i - po okazaniu legitymacji - rozpocząć kontrolę z bardzo szerokimi uprawnieniami (opisane wyżej plus m.in. poruszanie się bez nadzoru po terenie firmy, żądanie dostępu do dowolnych akt i dokumentów, nawet tych, pochodzących z okresu, którego kontrola nie obejmuje, przeszukiwanie wszystkich pomieszczeń, legitymowanie pracowników itp.)


Czy to dobra zmiana? Już dziś wiemy, że nie. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Wybrane ogłoszenia

Kredki woskowe do różnych powierzchni
Kreatywna zabawa dla każdego.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Ceramiczna skarbonka w kształcie świnki.
Osłona ochronna antywirusowa MemoBe do biura i skl ...
Nowa linia torebek inspirowana latem
NOŻYCZKI SZKOLNE 13,5 CM DISPLAY 30 SZT.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Opakowanie, które naprawdę się opłaca

  Z każdym rokiem półki sklepowe coraz bardziej uginają się od dużej liczby produktów z tej samej kategorii. Paradoksalnie, jak wynika z badań Nielsena, właśnie z tego powodu przeciętny konsument zauważa średnio tylko 4 na 10 artykułów. Co marki mogą zrobić, aby się wyróżnić? Jakie czynniki sprawiają, że częściej kupujemy jedne produkty, a ignorujemy inne?

  Więcej…  
 • Gdy Twoja dziewczyna kocha perfumy...

  O tym, że kobiety kochają perfumy wiedzą chyba wszyscy Panowie. O tym, że lubią przede wszystkim drogie i markowe - przekonali się nieliczni. A o tym, że można kobietę jeszcze w inny sposób zaskoczyć wie firma ROZETTE.

  Więcej…