Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

5 wojewódzkich inspektoratów IH w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie od kwietnia do lipca 2023 r. sprawdziło oznakowanie 30 modeli zabawek magnetycznych. Wszystkie produkty zweryfikowaliśmy również w laboratorium – eksperci sprawdzili ich bezpieczeństwo w zakresie konstrukcji i siły wzajemnego przyciągania magnesów. Zbadaliśmy cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.

Sprawdziliśmy producentów, sprzedawców hurtowych, sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Badane zabawki pochodziły z Chin – 25 modeli, Ukrainy – 2 modele, Polski – 3 modele.

Przedsiębiorców wytypowaliśmy na podstawie wyników wcześniejszych kontroli, sygnałów medialnych, informacji od konsumentów i przedsiębiorców

Inspektorzy zweryfikowali, czy:

Na 30 modeli zabawek magnetycznych 7 miało nieprawidłowości.

W 2 przypadkach:

Efekt: Konsument nie ma informacji o ryzyku związanym z użytkowaniem zabawki i może robić to w nieodpowiedni sposób.

W 2 przypadkach:

Efekt: Brak dowodu na to, że zabawka spełnia obowiązujące wymagania.

W 4 przypadkach:

Efekt: Utrudnia to działania organom kontroli oraz dochodzenie praw konsumentowi.

 

Ponadto sprawdziliśmy:

Na 30 modeli zabawek 9 miało nieprawidłowości.

Jakie?

W 1 przypadku klocków magnetycznych dopuszczalny wskaźnik strumienia magnetycznego został przekroczony ponad 2-krotnie – wyniósł 1,25 T2mm2 przy normie 0,5 T2mm2 .

Efekty kontroli

9 wniosków o wszczęcie postępowania administracyjnego

 ich efektem może być nałożenie kar.

W 1 przypadku niezgodności formalnych działania naprawcze zostały zakończone, natomiast w 4 – przedsiębiorcy są w trakcie ich przeprowadzania. W pozostałych 2 przypadkach oprócz niezgodności formalnych stwierdzono również zbyt silny strumień magnetyczny, zatem podjęcie działań naprawczych nie jest możliwe.

 Produlty, które zostały poddane kontroli załączamy w poniższej liście. Wśród nich są takie marki jak: Toys4all, Roter Käferfactory, Euro‐Trade, Zakład Produkcyjny „ALEXANDER”, ANEK i wiele innych z naszej branży. 

WAŻNE!

Konsumencie, nie kupuj nieoznakowanych zabawek! Jeśli kupiłeś zakwestionowaną zabawkę, o której wspominamy w raporcie – poinformuj o tym producenta lub importera (dystrybutora) oraz Inspekcję Handlową z Twojego województwa.


REKLAMA

Odsłony: 3468