Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 • Spółka Brother narzucała sklepom internetowym minimalne ceny sprzedaży drukarek.
 • W konsekwencji konsumenci pozbawieni byli możliwości tańszego zakupu tych produktów.
 • W toku postępowania przedsiębiorca aktywnie współpracował z UOKiK i dobrowolnie poddał się karze w wysokości ponad 1,4 mln zł.

Wypowiedź prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego (3,53 MBmp3, 2020.02.07)


W latach 2010-2017 producent akcesoriów biurowych Brother ograniczał swobodę sklepów w ustalaniu cen sprzedaży drukarek przez internet. Spółka wymagała, aby nie były one tańsze od ustalonego przez nią poziomu. Jednocześnie monitorowała ceny i interweniowała, jeśli sprzedawca oferował drukarki po niższych cenach. Sprzedawcom groziły wówczas sankcje – gorsze warunki handlowe lub ograniczenie dostaw. Monitoring prowadzony był także przez same sklepy, które wzajemnie obserwowały swoje ceny i informowały Brother, jeżeli któryś z nich nie stosował się do ustaleń.

Zgodnie z prawem konkurencji każdy przedsiębiorca powinien samodzielnie określać ceny swoich towarów lub usług. Zabronione zatem jest ich ustalanie wspólnie z konkurentami czy, tak jak w tym przypadku, z partnerami handlowymi.

- Zakupy przez internet są coraz popularniejsze. Ważne jest, aby konsumenci mieli możliwość wyszukiwania najlepszych ofert, zaś konkurowanie pomiędzy podmiotami przebiegało uczciwie. Działania Brother ograniczały efektywność konkurencji cenowej pomiędzy sklepami i powodowały, że ceny drukarek były na bardzo zbliżonym poziomie u różnych sprzedawców. W ten sposób konsumenci pozbawieni byli możliwości wyboru i musieli kupować produkty po ustalonych z góry stawkach – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. - Jako prezes UOKiK zamierzam intensywnie przeciwdziałać tego typu praktykom, zwłaszcza w sektorze e-commerce - dodaje.

Utrzymywanie cen detalicznych na ustalonym poziomie było korzystne dla Brother, gdyż dzięki temu sklepy internetowe mogły osiągać wyższą marżę, przez co chętniej zaopatrywały się w drukarki tej firmy.

Na spółkę Brother nałożono karę w wysokości ponad 1,4 mln zł. Sankcja była o 40 proc. niższa niż przewidziana pierwotnie, ponieważ przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency i dobrowolnie poddał się karze. Na taki przywilej mogą jednak liczyć tylko ci, którzy ujawnią proceder oraz gotowi są do pełnej współpracy w toku postępowania – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Program leniency daje przedsiębiorcy, będącemu uczestnikiem nielegalnego porozumienia, możliwość łagodniejszego potraktowania przez UOKiK, a w niektórych przypadkach nawet całkowitego uniknięcia sankcji pieniężnej. Zwolnienie z kary finansowej może uzyskać podmiot, który m.in. jako pierwszy złożył wniosek, nie nakłaniał do udziału w zmowie innych przedsiębiorców oraz przedstawił dowody niezbędne do wszczęcia postępowania lub wydania decyzji. Brother, jako lider porozumienia, nie mógł liczyć na całkowite zwolnienie z kary. Uzyskał natomiast obniżkę kary o 30 proc., ponieważ współpracował z UOKiK i jednoznacznie potwierdził nielegalne działania, przedstawiając dowody stanowiące istotną wartość dodaną. 

Brother uzyskał także dodatkowe obniżenie kary o 10 proc., ponieważ dobrowolnie poddał się karze. Taka możliwość istnieje w polskich przepisach od kilku lat i została zastosowana po raz pierwszy w tego typu sprawie. Korzyścią takiego rozwiązania dla przedsiębiorcy jest obniżenie sankcji, a UOKiK umożliwia szybsze zakończenie sprawy.

Decyzja nie jest prawomocna i przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Decyzja nr RKR 10/2019 (625,04 KBpdf, 2020.02.07)


REKLAMA

NOWA MARKA NA RYNKU

 

CRICCO to europejska marka wysokiej jakości kredek ołówkowych i artykułów plastycznych dla młodych artystów. Produkty powstają na bazie wieloletnich doświadczeń z zakresu edukacji szkolno – plastycznej. Tworzone dla dzieci z wiedzą o ich potrzebach i upodobaniach. Wyprodukowane z dbałością o najmniejsze szczegóły dotyczące wszystkich wyrobów. Aby sprostać oczekiwaniom młodych odbiorców, firma traktuje ich potrzeby bardzo poważnie, przywiązując ogromną wagę do bezpieczeństwa użytkowania dostępnych w jej ofercie produktów. Surowce użyte do produkcji CRICCO objęte są laboratoryjną kontrolą jakości. Są nietoksyczne i posiadają europejski certyfikat bezpieczeństwa CE.

Walory jakościowe widoczne są już na półce sklepowej dzięki specjalnej konstrukcji naszych opakowań, które poprzez unikalne okienka pozwalają ocenić produkt – zobaczyć go z bliska, a nawet dotknąć.

Grupy produktowe: 

 • kredki ołówkowe
 • ołówki
 • farby i pędzelki
 • pisaki
 • pastele
 • masy piankowe
 • kreda
 • kleje
 • wymazywacze
 • Zrób to sam:  wyszywanki, zdrapywanki, termobreloczki, termozawieszki, bibułkowe wyklejanki, zoorigami

 

http://www.cricco.pl
www.facebook.com/cricco.polska

Wybrane ogłoszenia

Kreatywna zabawa dla każdego.
NOŻYCZKI SZKOLNE 13,5 CM DISPLAY 30 SZT.
EDYCJA CHILDREN OF THE WORLD.
Kubek dla TatyKubek dla Taty
Sprzedam29,99 zł - sugerowana cena detaliczna PLN
Kubek dla każdego faceta.
Kolejna nowość w ofercie firmy SADPEX.
Nowa linia torebek inspirowana latem
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Oryginalne kubki z dedykowanymi uchwytami.
Przyłbica CRESCOPrzyłbica CRESCO
Sprzedam6,50 PLN (brutto)
Produkt wyprodukowany w Polsce.
OBROTOWA GUMKA SZKOLNA ZENOA MAPED
Ręcznie malowane torebki.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Paperworld 2019: świat nowych możliwości

  18 października w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca zbliżające się targi Paperworld. Na zaproszenie przedstawicieli targów frankfurdzkich w Polsce, na spotkanie przyjechali Michael Reichhold oraz Eva Olbrich, którzy zaprezentowali najważniejsze fakty związane ze zbliżającą się imprezą. 

  Więcej…  
 • A tak robi się to w ABRO!

  Jesteśmy tuż po świętach. Wchodzimy w Nowy Rok, zamykamy to, co stare. Warto więc na przełomie 2019 i 2020 roku powrócić do najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy.

  Więcej…