Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nie będziemy używać skomplikowanych opisów. Chcemy, aby każdy z Was w jak najprostszy sposób wiedział, jak sobie poradzić w dzisiejszych okolicznościach. Nasz artykuł dzielimy na działy. W zależności czy jesteś pracownikiem, właścicielem firmy, rodzicem, nauczycielką - chcemy pomóc na miarę naszych możliwości.

Jak radzić sobie ze stresem?

Być może spodziewałeś się czytelniku, że zaczniemy od porad prawnych. Nie - najważniejsze dziś zajmij się swoją psychiką. Strach, który odczuwają dziś wszyscy, to naturalne uczucie podczas niebezpieczeństwa. Jak sobie w tym pomóc? Jak sobie z nim poradzić? 

 

Praca w trybie Home Office

Jeśli ta forma pracy nie jest dla Ciebie codziennością, właśnie odczujesz jej korzyści - musisz jednak spełnić pewne warunki, aby po pierwsze wykonać ją należycie, a po drugie dostosować do domowników. Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa zmusza firmy do wysyłania pracowników do pracy zdalnej. Wkrótce w niektórych przedsiębiorstwach tzw. home office może stać się podstawowym sposobem świadczenia usług. Podpowiadamy, jak przygotować się do nowej sytuacji: co powinien zrobić pracodawca, a o czym powinien pamiętać pracownik.

Home office w wielu przypadkach korzystnie wpływa na produktywność i samodzielność zespołów, co może w przyszłości ograniczyć liczbę managerów i zredukować koszty związane z utrzymaniem biura. Kluczem do efektywnej pracy z domu jest stała komunikacja z zespołem i odpowiedni podział zadań. Dla osób wykonujących pracę zdalną to również świadectwo kredytu zaufania od pracodawcy, z którego większość osób chce jak najlepiej się wywiązać. 

Jesteś pracownikiem?

Ten punkt jest bardzo ważny. Obecny czas jest ciężki dla wszystkich. Nikt nie może nic planować, bo nikt nie wie jak potoczy się sytuacja. Zrozum to. Ty i Twój pracodawca płyniecie na jednym statku. Tylko działanie w grupie może go uratować. Dziś nie jest czas na roszczenia! Zgódź się nawet na niższą pensję, wybierz bezpłatny urlop - od tego może zależeć, czy okręt nie zatonie. 

Pamiętaj, że długi firmy, zobowiązania, zusy i podatki pozostają obowiązkiem właściciela firmy. I uwierz, to on jest w ciężkiej sytuacji, bo odpowiada za życie wielu pracowników. 

O czym jeszcze pamiętaj? Teraz nie trwają koronowakacje - siedź w domu jeśli możesz, nie wychodź na spacery z rodziną, poruszaj się tylko samochodem i daleko od ludzi. Ci co mieszkają w domkach, mają łatwiej, ale blokersi muszą założyć, że COVID-19 czeka na nich na klatkach schodowych, a szczególnie w windach. Każde wyjście z bloku przy braku odpowiedniego zabezpieczenia i odruchów niedotykania niczego dłońmi i palcami jest realnym zagrożeniem. Po wyjściu z windy od razu odkaźcie dłonie, zanim czegokolwiek dotkniecie.

Jeśli już musicie wyjść, zaplanujcie całą drogę krok po kroku, jak saper na polu minowym. Stosujcie maseczki, okulary i rękawiczki. Pilnujcie dzieci, żeby niczego nie dotykały na klatkach i w windach. Odkażajcie im dłonie po wyjściu z windy. Na zewnątrz, na wolnym powietrzu jesteście bezpieczni, ale tylko z dala od ludzi. Noście maseczki, nawet jeśli jesteście bezobjawowi lub całkowicie zdrowi.

Przygotuj ciało do walki z chorobą.

REKLAMA

Biuro i firma - zobacz na Ceneo.pl 

 


Jesteś pracodawcą?

W Twojej firmie źle się dzieje? Nie panikuj. To ostatnia rzecz, którą możesz robić. Na pocieszenie Drogi Branżysto, możesz sobie wytłumaczyć - jak dobrze, że nie prowadzę restauracji, albo hotelu. Zajmujesz się handlem produktami, które nadal mogą się sprzedawać, a jeżeli nikt nie chce dziś kupić piórnika, zeszytu, segregatora - Ci sami klienci potrzebują maseczek, płynów dezynfekujących albo rękawiczek. Rozmawiaj z pracownikami - szukaj rozwiązań. Najgorszą decyzją jest nic nie robić. Poniżej radzimy czym możesz się zając w czasie kryzysu. Przejdź punkt po punkcie i odpowiedz tak lub nie. Nad punktami, w których odpowiedź brzmiała nie musisz właśnie teraz popracować, a w przyszłości przyniosą one efekt.

 1. Czy posiadasz swój fanpage na Facebook'u i w innych mediach społecznościowych? (możemy Ci pomóc, napisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
 2. Czy Twoja firma posiada zbędne numery telefonów, za które płaci co miesiąc?
 3. Czy posiadasz stronę internetową oraz sklep on-line?
 4. Czy znasz swoje wszystkie koszty? Przeanalizuj je.
 5. Czy posiadasz bazę mailingową do swoich klientów?
 6. Czy oferta, którą obecnie oferujesz może być wymieniona na produkty teraz zbywalne?
 7. Czy komunikujesz się z pracownikami każdego dnia?
 8. Czy masz sfotografowaną swoja całą ofertę? (możemy Ci w tym pomóc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 9. Czy Twoja oferta jest zaprezentowana światu w firmie video? (możemy Ci w tym pomóc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 10. Czy możesz dziś pomagać innym?
 11. Czy dobrze zarządzasz kosztami?
 12. Czy negocjowałeś warunki z kontrahentami?
 13. Czy dbasz o płynność finansową?
 14. Czy zatrudniasz optymalną liczbę osób?
 15. Czy zdywersyfikowałeś swoje działania geograficznie i produktowo?

To zaledwie kilka pytań, które przeanalizuj. To tak naprawdę rzeczy, od których zacznij. Tak wiem - możesz to dziś robić bez zysku - ale obiecuję - to się kiedyś zwróci!

Obecny kryzys może być katalizatorem zmian na lepsze w twoim przedsiębiorstwie. Może okazać się, że  procesy lub procedury, które są krytyczne z punktu widzenia ciągłości biznesu, nie przystają do okoliczności. Może są obszary, w których z pełną wiedzą nie dokonywano ulepszeń, licząc że „jakoś to będzie”, co w ostatecznym rachunku się zemściło. Staraj się zdiagnozować możliwie najwięcej „słabych punktów” swojego przedsiębiorstwa i zaplanuj działania sanacyjne, które pomogą przygotować biznes na kolejne zawirowania.


Płyn do dezynfekcji rąk


 

Jesteś przedsiębiorcą - zobacz co możesz otrzymać od Państwa!

Projekty ustaw, składające się na tzw. tarczę antykryzysową, zostały ostatecznie przyjęte przez sejm. 

Ochrona miejsc pracy i dofinansowanie do wynagrodzeń


Dla pracodawców, których obroty gospodarcze w następstwie wystąpienia COVID-19 spadły, przewidziane zostało świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy oraz wypłata z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników.

Za spadek obrotów gospodarczych uznaje się spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:

Przewidziane zostały w tym przypadku dwa świadczenia dla pracodawców.

Po pierwsze, w przypadku objęcia pracownika przestojem ekonomicznym z powodu spadku obrotu gospodarczego w następstwie wystąpienia COVID-19 pracodawca wypłaca wynagrodzenia obniżone: nie więcej niż o 50%, ale nie niższe niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Obniżone wynagrodzenie pracownika jest dofinansowywane ze środków FGŚP w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Dofinansowanie to nie przysługuje wobec pracowników, których wynagrodzenie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przez przedsiębiorcę było wyższe niż 300% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS.

Po drugie, pracodawca, który obniżył wymiar czasu pracy w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia koronawirusa, może obniżyć wymiar czasu pracy pracownika o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Przy tak obniżonym wymiarze czasu, FGŚP dofinansuje maksymalnie do 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Oba świadczenia przysługują przez łączny okres 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wypłatę świadczeń.

Skrócenie wymiaru wypoczynku dla pracowników


Dla pracodawców, którzy nie zalegają w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek na ubezpieczenia społeczne została przewidziana również możliwość skrócenia:


Pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników będzie mógł także wydłużyć dobowy wymiar czasu pracy do 12 godzin oraz okres rozliczeniowy do maksymalnie 12 miesięcy.

Dopłaty do składek ZUS


Pracodawcy, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, może zostać przyznane dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

Przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

Dofinansowanie, w przypadku spadku obrotów o:


Dofinansowanie to może być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu okresu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.


W jaki sposób można ubiegać się o wsparcie w ZUS?

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej, trzeba złożyć odpowiedni wniosek:


Zwolnienie ze składek dla mikrofirm

Dla mikrofirm zatrudniających do 9 osób przewidziane zostało zwolnione ze składek ZUS przez 3 miesiące tj. od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujących dla niego osób. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Przedsiębiorca oraz pracujący na jego rzecz pracownicy zachowują prawo od świadczeń zdrowotnych i ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

Odsłony: 557