Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Katalog firm

News

Dodaj firmę za darmo

Znajdź nowych klientów i dostawców

Wejdź

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ryczałtowa wartość przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnego korzystania przez niego z firmowego samochodu dla celów prywatnych zawiera również koszty paliwa. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 11.09.2020 r. nr DD3.8201.1.2020 kończąc jednocześnie wieloletni spór w tej materii pomiędzy fiskusem a podatnikami.

Obecnie istnieje zapis, który mówi, że za udostępniony pracownikowi samochód, wykorzystywany do celów prywatnych, pracodawca musi wykazać i opodatkować w ryczałcie. W nim mieszczą się wszelkie koszty eksploatacji pojazdu, które musi ponosić pracodawca, aby auto było zdatne do użytku/jazdy. Dotychczas właśnie w tej kwestii toczył się spór między fiskusem a podatnikiem. Kością niezgody było tutaj paliwo spalane podczas jazd prywatnych. Fiskus bowiem konsekwentnie twierdził, że gdy wydatki na jego zakup ponosi pracodawca, to należy dla tego konkretnego wydatku eksploatacyjnego określić odrębny przychód pracownika – obok ustawowo określonego już ryczałtu kwotowego.

Co innego twierdziły sądy administracyjne. Te nie mogły zrozumieć, na jakiej podstawie organy podatkowe z kosztów eksploatacyjnych mieszczących się w kwotowym ryczałcie przychodu z tytułu prywatnego wykorzystywania firmowego samochodu przez pracownika, wyłączają jedną opłatę eksploatacyjną w postaci paliwa, resztę takich opłat w nim pozostawiając – co przecież nie wynika w żaden sposób z przepisów. 

Ostatecznie urzędnicy pod naporem wyroków sądowych musieli zmienić zdanie, czego przykładem jest chociażby zmieniona bo batalii sądowej interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30.07.2019 r. nr IBPB-2-2/4511-62/16-1/MZ, o której pisaliśmy w artykule Fiskus potwierdza: koszty paliwa w zryczałtowanym przychodzie.


Zgodnie z tym przepisem wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
1. 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
2. 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.


Obecnie spór został zażegnany i interpretacja jasno mówi, że:

"... prawidłowa wykładania art. 12 ust. 2a ustawy PIT prowadzi do wniosku, że koszty paliwa finansowane przez pracodawcę, udostępniającego pracownikowi samochód służbowy do wykorzystywania do celów prywatnych, mieszczą się w zryczałtowanym przychodzie, o którym mowa w art. 12 ust. 2a ustawy PIT."


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Idealne dla najmłodszych
SPRĘŻONE POWIETRZE CLEVERTON 600ml
Szeroka oferta breloczków
Upominek dla wyjątkowej osoby.
5 kolorów zabawy.
Nowa oferta marki JOVI
Kubek dla TatyKubek dla Taty
Sprzedam29,99 zł - sugerowana cena detaliczna PLN
Kubek dla każdego faceta.
Produkt wielokrotnego użytku.
Przepiękna seria artykułów szkolnych.
NOŻYCZKI SZKOLNE 13,5 CM DISPLAY 30 SZT.
EDYCJA CHILDREN OF THE WORLD.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Farbki i kredki do twarzy - to takie przyjemne

    Przed nami sezon piknikowy. Szykuje się długa lista urodzin, komunii, wesel i zabaw na dworze. Nasze wieloletnie obserwacje, szczególnie podczas różnego typu eventów dla dzieci pokazują, że niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się malowanie twarzy najmłodszych.

    Więcej…  
  • CX Dystrybucja i kleje INSTANT – „mission possible”!

    Marka Instant jest znana na rynku polskim od kilku lat, jednak do tej pory głównie kojarzyła się z linią farb w sztyfcie PlayColor - teraz nadszedł czas na nową grupę asortymentową - kleje i inne produkty do klejenia. O nowej ofercie i strategii działalności CX Dystrybucja rozmawiamy z Katarzyną Kurkiewicz Członek Zarządu CX Dystrybucja Sp. z o.o.

    Więcej…