Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ryczałtowa wartość przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnego korzystania przez niego z firmowego samochodu dla celów prywatnych zawiera również koszty paliwa. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 11.09.2020 r. nr DD3.8201.1.2020 kończąc jednocześnie wieloletni spór w tej materii pomiędzy fiskusem a podatnikami.

Obecnie istnieje zapis, który mówi, że za udostępniony pracownikowi samochód, wykorzystywany do celów prywatnych, pracodawca musi wykazać i opodatkować w ryczałcie. W nim mieszczą się wszelkie koszty eksploatacji pojazdu, które musi ponosić pracodawca, aby auto było zdatne do użytku/jazdy. Dotychczas właśnie w tej kwestii toczył się spór między fiskusem a podatnikiem. Kością niezgody było tutaj paliwo spalane podczas jazd prywatnych. Fiskus bowiem konsekwentnie twierdził, że gdy wydatki na jego zakup ponosi pracodawca, to należy dla tego konkretnego wydatku eksploatacyjnego określić odrębny przychód pracownika ? obok ustawowo określonego już ryczałtu kwotowego.

Co innego twierdziły sądy administracyjne. Te nie mogły zrozumieć, na jakiej podstawie organy podatkowe z kosztów eksploatacyjnych mieszczących się w kwotowym ryczałcie przychodu z tytułu prywatnego wykorzystywania firmowego samochodu przez pracownika, wyłączają jedną opłatę eksploatacyjną w postaci paliwa, resztę takich opłat w nim pozostawiając ? co przecież nie wynika w żaden sposób z przepisów. 

Ostatecznie urzędnicy pod naporem wyroków sądowych musieli zmienić zdanie, czego przykładem jest chociażby zmieniona bo batalii sądowej interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30.07.2019 r. nr IBPB-2-2/4511-62/16-1/MZ, o której pisaliśmy w artykule Fiskus potwierdza: koszty paliwa w zryczałtowanym przychodzie.


Zgodnie z tym przepisem wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
1. 250 zł miesięcznie ? dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
2. 400 zł miesięcznie ? dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.


Obecnie spór został zażegnany i interpretacja jasno mówi, że:

"... prawidłowa wykładania art. 12 ust. 2a ustawy PIT prowadzi do wniosku, że koszty paliwa finansowane przez pracodawcę, udostępniającego pracownikowi samochód służbowy do wykorzystywania do celów prywatnych, mieszczą się w zryczałtowanym przychodzie, o którym mowa w art. 12 ust. 2a ustawy PIT."


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Dostępny w 7 kolorach.
Idealne dla domowych artystów.
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Z powierzchnią suchościeralno-magnetyczną
Genialna książka dla dziewczynek.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Dużo się zmieniło odkąd zaczynaliśmy...

    W okresie wakacyjnym na rynku pojawiła się nowa grafika. Jest to nowe logo firmy Rafcom. Zmiany nie są diametralne, ale zdecydowanie widoczne. Co skłoniło dystrybutora marki Prism do takich rewolucji? Nie omieszkaliśmy zapytać u źródła.

    Więcej…  
  • Kompetencje przyszłości ? jakie umiejętności rozwijać, by odnosić sukcesy na rynku pracy?

    Zaledwie 30% Polaków poszerza swoje umiejętności w zakresie wykonywanej pracy, a 20% uczęszcza na kursy i szkolenia podnoszące kompetencje pracownicze ? wynika z raportu ?Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy? zrealizowanego przez serwis z ogłoszeniami o pracę Gumtree.pl1. Analitycy rynku pracy już teraz zauważają lukę między umiejętnościami pracowników a wymaganiami pracodawców. Problemem może być brak myślenia rozwojowego wśród Polaków i zamykanie się w ramach wyuczonego zawodu.

    Więcej…