Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pandemia, która na szczęście powoli dobiega końca, zapewne wielu z nas nauczyła większej dbałości o higienę. Niestety nadal toalety są najbardziej narażonym miejscem na złapanie niechcianego wirusa. 

Pamiętajmy, że dziś poza standardową procedurą czyszczenia toalet jednym z niepokojących obszarów w nich jest powietrze. Nie da się ukryć, że niezależnie od staranności w czyszczeniu publicznej toalety, jest ona nadal siedliskiem zarazków. W 1 g kału może znajdować się bowiem nawet trylion mikrobów. Wiele osób zapomina jednak o pewnych zasadach korzystania z publicznej toalety jak chociażby zamykanie klapy od WC. Dlatego jeśli mamy wybór nie korzystać z publicznych toalet - nie róbmy tego - nie warto ryzykować, ponieważ mogą się tam znajdować takie drobnoustroje, jak:

  1. streptokoki;
  2. bakterie E.coli (odpowiedzialna za zapalenie układu moczowego, zatrucie pokarmowe, zapalenie otrzewnej, sepsę);
  3. stafilokoki;
  4. wirusy żółtaczki typu A;
  5. pałeczki Shigella (odpowiedzialne za czerwonkę bakteryjną);
  6. wirusy grypy;
  7. patogeny wywołujące infekcje skórne.

Wbrew obawom w publicznej toalecie nie zarazimy się wirusem HIV, wirusem brodawczaka ludzkiego czy żółtaczką typu C.

Jeśli jednak do niej już trafiłeś, to pamiętaj, że w publicznej toalecie najważniejsza jest higiena dłoni, którymi możemy dotykać twarzy nawet 25 razy w ciągu godziny. Dlatego istotny jest wybór osuszania dłoni papierem zamiast suszarką. Informacje dotyczące dokładnego mycia dłoni znajdują się na poniższej grafice:

Ręczniki papierowe dużo lepiej sprawdzą się jako osuszacze rąk. To one lub czyste ściereczki to najskuteczniejszy sposób usuwania zarazków bez przenoszenia ich na inne powierzchnie.



Jak więc najlepiej korzystać z publicznej łazienki?

Podstawowe kroki to: Załóż maskę przed wejściem. Umyj ręce natychmiast po. Możesz także nosić okulary, aby chronić oczy. Istnieje wiele powierzchni wrażliwych na dotyk, na których może istnieć wirus wraz z bakteriami. 

Co trzeci Polak nie myje rąk po wyjściu z toalety

W 2015 roku stowarzyszenie WIN/Gallup International w 63 krajach przeprowadziło badanie dotyczące nawyku mycia rąk. Uczestnikom badania zadano pytanie, czy po wyjściu z toalety myją ręce wodą z mydłem.

Według tego badania 68 proc. Polaków myje ręce wodą z mydłem po skorzystaniu z toalety. Oznacza to, że co trzecia osoba, z którą się witamy, zaniechała tej czynności. Z badania wynika, że w Polsce tylko 37 proc. mężczyzn i 67 proc. kobiet myje ręce po wyjściu z toalety. Dane nie napawają optymizmem.

Mycie rąk jest ważne nie tylko w kontekście koronawirusa SARS-CoV-2. Przestrzeganie higieny chroni nas przed wieloma zakażeniami, np. wirusem grypy, który w Polsce co roku zabija kilkadziesiąt osób.

O obowiązku częstego mycia rąk przypomina nie tylko WHO, ale również Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Główny Inspektorat Sanitarny. Na brudnych rękach przenosimy patogeny, które zwiększają ryzyko zachorowania na biegunkę, grypę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje oddechowe, gronkowca, salmonellę, bąblowicę, rotawirusy czy owsicę.

Dla dobra naszego i osób, z którymi się witamy i przebywamy ? myjmy ręce tak często, jak tylko to możliwe.


 


REKLAMA

210806 Prism Baner Scanner 982x208px

Odsłony: 1205