Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wózki i nosidełka dziecięce - raport Inspekcji Handlowej 

Badanie odbyło się w 9 wojewódzkich inspektoratach IH w Białymstoku, Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Katowicach, Kielcach, Łodzi, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie w 2021 i 2022 r. To wtedy Inspekcja handlowa sprawdziła oznakowanie 13 wózków i 3 nosidełek miękkich. 11 wózków i 3 nosidełka eksperci zbadali także w laboratorium UOKiK w Lublinie pod kątem właściwości mechanicznych.

Sprawdziliśmy producentów, sprzedawców hurtowych, a także sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Większość produktów pochodziła z Polski.

 

wozki1

Tło badania

Prezes UOKiK wraz z Inspekcją Handlową dba o to, aby w ręce konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty. To szczególnie ważne, gdy dotyczy szczególnie najmłodszych konsumentów. Kontrole różnych produktów dla dzieci trwają cały rok i są z wyjątkową troską planowane przez Prezesa UOKiK. Przedsiębiorcy typujowani są na podstawie monitoringu własnego, wcześniejszych kontroli i sygnałów od konsumentów

Podstawa prawna:

Ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów, z uwzględnieniem wymagań norm: PN-EN 1888-1:2019-02 Artykuły dla dzieci. Wózki dziecięce. Część 1: Wózki spacerowe i wózki głębokie oraz PN-EN 13209-2:2016-04 Artykuły dla dzieci. Nosidełka dla dzieci. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań. Część 2: Nosidełko miękkie.

Inspektorzy weryfikowali, czy produkty posiadają:

 

Wyniki kontroli

Na 16 modeli produktów 4 zostały zakwestionowane. Główne nieprawidłowości, jakie inspektorzy znaleźli to:

Efekt: Konsument nie ma informacji, jak bezpiecznie używać wózka lub nosidełka.

 

Wózki

W 1 przypadku brak było ostrzeżenia na plastikowym opakowaniu.

W 1 przypadku - brak na produkcie informacji o maksymalnej wadze dziecka (piktogramu).

W 1 przypadku - braki w instrukcji użytkowania.

 

Nosidełka

W 1 przypadku - brak numeru i daty normy na produkcie.

W 1 przypadku - brak ostrzeżeń na opakowaniu.

 

Badania laboratoryjne

Onspekcja sprawdziła właściwości mechaniczne 11 wózków. Weryfikowano, m.in. czy:

Sprawdzono ponadto właściwości mechaniczne 3 nosidełek. Weryfikowano, m.in. czy:

Wynik kontroli

2 z 3 nosideł miały nieprawidłowości: zbyt duże otwory na nóżki dziecka, niedostatecznie wytrzymałe pasy zabezpieczające.

7 z 11 wózków miało nieprawidłowości: pasy przytrzymujące dziecko ulegały niekontrolowanemu rozpięciu lub uszkodzeniu, wózki przewracały się na pochyłej powierzchni, mechanizm blokujący nie działał skutecznie, nastąpiło trwałe uszkodzenie elementów konstrukcyjnych.

 

Liczba skontrolowanych i zakwestionowanych wózków i nosidełek miękkich. Wyniki kontroli: 10/16 produktów nie przeszło testów.

 

Efekty kontroli

7 postępowań administracyjnych – w tym na podstawie 3 decyzji nałożono na producentów kary pieniężne w łącznej kwocie 38 tys. zł.

Porady dla przedsiębiorców

 

Porady dla konsumentów

Przy zakupie nosidła miękkiego sprawdź, czy:

 

Zobacz, jakie produkty testowaliśmy!

 

 

Odsłony: 1280