Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Z powierzchnią suchościeralno-magnetyczną

Polecamy

Kredki ołówkowe ścieralne 12 kol.

Subskrypcja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i korzystnych składników odżywczych wydaje się być całkiem zdrowa. Badania pokazują, że osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze ryzyko kilku poważnych chorób. Oto 13 najważniejszych korzyści zdrowotnych z jej spożywania.

1. Może poprawić poziom energii i sprawić, że będziesz mądrzejszy

Kawa może pomóc ludziom poczuć się mniej zmęczonym i zwiększyć poziom energii, a to dlatego, że zawiera stymulant zwany kofeiną ? najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie.

Po wypiciu kawy kofeina jest wchłaniana do krwiobiegu. Stamtąd trafia do twojego mózgu. W mózgu kofeina blokuje hamujący neuroprzekaźnik adenozyny. Kiedy tak się dzieje, zwiększa się ilość innych neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i dopamina, co prowadzi do zwiększonego pobudzenia neuronów. Wiele badań przeprowadzonych na ludziach pokazuje, że kawa poprawia różne aspekty funkcjonowania mózgu ? w tym pamięć, nastrój, czujność, poziom energii, czas reakcji i ogólne funkcje umysłowe.

WAŻNE!

Kofeina blokuje hamujący neuroprzekaźnik w mózgu, co powoduje efekt stymulujący. Poprawia to poziom energii, nastrój i różne aspekty funkcjonowania mózgu.

 

 

2. Może pomóc spalić tłuszcz

Kofeina znajduje się w prawie każdym komercyjnym suplemencie spalającym tłuszcz ? i nie bez powodu. Jest to jedna z niewielu naturalnych substancji o udowodnionym działaniu wspomagającym spalanie tkanki tłuszczowej. Kilka badań pokazuje, że kofeina może zwiększyć tempo metabolizmu o 3-11%. Inne badania wskazują, że kofeina może w szczególności zwiększyć spalanie tłuszczu nawet o 10% u osób otyłych i 29% u osób szczupłych. Jednak możliwe jest, że efekty te słabną u osób długotrwale pijących kawę.

WAŻNE

Kilka badań pokazuje, że kofeina może zwiększyć spalanie tłuszczu i przyspieszyć metabolizm.

 


REKLAMA


3. Może radykalnie poprawić wydajność fizyczną

Kofeina stymuluje układ nerwowy, sygnalizując komórkom tłuszczowym rozkład tkanki tłuszczowej. Ale zwiększa również poziom adrenaliny we krwi. To hormon walki lub ucieczki, który przygotowuje organizm do intensywnego wysiłku fizycznego. Kofeina rozkłada tkankę tłuszczową, dzięki czemu wolne kwasy tłuszczowe są dostępne jako paliwo. Biorąc pod uwagę te efekty, nie jest zaskakujące, że kofeina może poprawić wydolność fizyczną średnio o 11?12%. Dlatego warto wypić mocną filiżankę kawy około pół godziny przed pójściem na siłownię.

PODSUMOWANIE

Kofeina może zwiększać poziom adrenaliny i uwalniać kwasy tłuszczowe z tkanki tłuszczowej. Prowadzi to również do znacznej poprawy wydajności fizyczn

 

 4. Zawiera niezbędne składniki odżywcze

Wiele składników odżywczych zawartych w ziarnach kawy trafia do gotowej parzonej kawy. Jedna filiżanka kawy zawiera:

 • Ryboflawina (witamina B2): 11% referencyjnego dziennego spożycia (RDI).
 • Kwas pantotenowy (witamina B5): 6% RDI.
 • Mangan i potas: 3% RDI.
 • Magnez i niacyna (witamina B3): 2% RDI.

Chociaż może to nie wydawać się wielkim problemem, większość ludzi cieszy się wypijanymi kilkoma filiżankami dziennie ? co pozwala na szybkie zsumowanie tych ilości.

WAŻNE

Kawa zawiera kilka ważnych składników odżywczych, w tym ryboflawinę, kwas pantotenowy, mangan, potas, magnez i niacynę.5. Może obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 jest poważnym problemem zdrowotnym, dotykającym obecnie miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi spowodowanym opornością na insulinę lub zmniejszoną zdolnością do wydzielania insuliny. Z jakiegoś powodu osoby pijące kawę mają znacznie zmniejszone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Badania pokazują, że ludzie, którzy piją najwięcej kawy, mają o 23-50% mniejsze ryzyko zachorowania na tę chorobę. Jedno badanie wykazało redukcję aż o 67%.

Zgodnie z obszernym przeglądem 18 badań na łącznie 457 922 osobach, każda dzienna filiżanka kawy wiązała się z 7% zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

PODSUMOWANIE

Osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, poważną chorobę, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.

6. Może chronić Cię przed chorobą Alzheimera i demencją

Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną i główną przyczyną demencji na całym świecie. Ten stan zwykle dotyka osoby powyżej 65 roku życia i niestety do dziś nie wynaleziono na nie lekarstwa.

Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przede wszystkim zapobiec wystąpieniu choroby: zdrowe odżywianie i ćwiczenia, ale picie kawy może być również niezwykle skuteczne.

Kilka badań pokazuje, że osoby pijące kawę mają do 65% mniejsze ryzyko choroby Alzheimera.

WAŻNE

Osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, która jest główną przyczyną demencji na całym świecie.

7. Może obniżyć ryzyko choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest drugim najczęstszym schorzeniem neurodegeneracyjnym, zaraz po chorobie Alzheimera. Jest to spowodowane śmiercią neuronów wytwarzających dopaminę w mózgu. Podobnie jak w przypadku choroby Alzheimera, nie ma póki co lekarstwa, dlatego ??o wiele ważniejsze jest skoncentrowanie się na zapobieganiu niż leczeniu. Badania pokazują, że osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, przy redukcji ryzyka w zakresie 32-60%.

W tym przypadku sama kofeina wydaje się być korzystna, ponieważ osoby pijące bezkofeinową kawę nie mają mniejszego ryzyka choroby Parkinsona.

STRESZCZENIE

Osoby pijące kawę mają do 60% mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, drugą najczęstszą chorobę neurodegeneracyjną.

 
8. Może chronić twoją wątrobę

Twoja wątroba to niesamowity narząd, który spełnia setki ważnych funkcji. Kilka powszechnych chorób dotyka przede wszystkim wątrobę, w tym zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby i wiele innych. Wiele z tych stanów może prowadzić do marskości, w której wątroba jest w dużej mierze zastąpiona tkanką bliznowatą. Co ciekawe, kawa może chronić przed marskością wątroby ? osoby pijące 4 lub więcej filiżanek dziennie mają do 80% mniejsze ryzyko zachorowania na tę przypadłość.

STRESZCZENIE

Osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze ryzyko marskości, co może być spowodowane kilkoma chorobami wątroby.

9. Może zwalczyć depresję i sprawić, że będziesz szczęśliwszy

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które powoduje znacznie obniżoną jakość życia. W badaniu przeprowadzonym na Harvardzie w 2011 roku kobiety, które wypijały 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie, miały o 20% mniejsze ryzyko wystąpienia depresji. Inne badanie z udziałem 208 424 osób wykazało, że osoby, które piły 4 lub więcej filiżanek dziennie, były o 53% mniej narażone na śmierć przez samobójstwo.

STRESZCZENIE

Kawa wydaje się obniżać ryzyko rozwoju depresji i może radykalnie zmniejszyć ryzyko samobójstwa.

 
10. Może obniżyć ryzyko niektórych rodzajów raka

Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek w twoim ciele. Kawa wydaje się chronić przed dwoma rodzajami raka: rakiem wątroby i jelita grubego. Rak wątroby jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka na świecie, podczas gdy rak jelita grubego zajmuje czwarte miejsce. Badania pokazują, że osoby pijące kawę mają do 40% niższe ryzyko raka wątroby. Podobnie, jedno badanie z udziałem 489 706 osób wykazało, że ci, którzy pili 4-5 filiżanek kawy dziennie, mieli o 15% niższe ryzyko raka jelita grubego.

STRESZCZENIE

Rak wątroby i jelita grubego to trzecia i czwarta najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka na świecie. Osoby pijące kawę mają mniejsze ryzyko obu.

11. Nie powoduje chorób serca i może obniżyć ryzyko udaru mózgu

Często twierdzi się, że kofeina może podnieść ciśnienie krwi. To prawda, ale przy wzroście o zaledwie 3?4 mm/Hg efekt jest niewielki i zwykle zanika, jeśli regularnie pijesz kawę. Jednak u niektórych osób może się utrzymywać, więc pamiętaj o tym, jeśli masz podwyższone ciśnienie krwi. Biorąc to pod uwagę, badania nie potwierdzają poglądu, że kawa zwiększa ryzyko chorób serca. Wręcz przeciwnie, istnieją pewne dowody na to, że kobiety pijące kawę mają zmniejszone ryzyko. Niektóre badania pokazują również, że osoby pijące kawę mają o 20% mniejsze ryzyko udaru mózgu.

STRESZCZENIE

Kawa może powodować łagodny wzrost ciśnienia krwi, które zwykle zmniejsza się z czasem. Osoby pijące kawę nie mają zwiększonego ryzyka chorób serca i mają nieco mniejsze ryzyko udaru mózgu.

12. Może pomóc ci żyć dłużej

Biorąc pod uwagę, że osoby pijące kawę rzadziej zapadają na wiele chorób, sensowne jest, aby kawa mogła pomóc ci żyć dłużej. Kilka badań obserwacyjnych wskazuje, że osoby pijące kawę mają mniejsze ryzyko śmierci. W dwóch bardzo dużych badaniach picie kawy wiązało się z 20% zmniejszeniem ryzyka zgonu u mężczyzn i 26% zmniejszeniem ryzyka zgonu u kobiet w wieku 18-24 lat. Efekt ten pojawia się szczególnie silnie u osób z cukrzycą typu 2. W jednym 20-letnim badaniu osoby z cukrzycą, które piły kawę, miały o 30% mniejsze ryzyko śmierci.

WARTO WIEDZIEĆ

Osoby pijące kawę żyją dłużej i mają mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci.

13. Największe źródło antyoksydantów w zachodniej diecie

Dla osób stosujących standardową dietę zachodnią kawa może być jednym z najzdrowszych aspektów ich diety. To dlatego, że kawa jest dość bogata w przeciwutleniacze. Badania pokazują, że wiele osób otrzymuje więcej przeciwutleniaczy z kawy niż z owoców i warzyw razem wziętych. W rzeczywistości kawa może być jednym z najzdrowszych napojów na świecie.

STRESZCZENIE

Kawa jest bogata w silne przeciwutleniacze, a wiele osób otrzymuje więcej przeciwutleniaczy z kawy niż z owoców i warzyw razem wziętych.

 

Dobra kawa nie jest zła :)

Kawa jest bardzo popularnym napojem na całym świecie, który szczyci się szeregiem imponujących korzyści zdrowotnych. Codzienna filiżanka może nie tylko pomóc Ci poczuć się bardziej pobudzonym, spalić tłuszcz i poprawić sprawność fizyczną, ale może również obniżyć ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, rak oraz choroba Alzheimera i Parkinsona.

W rzeczywistości kawa może nawet zwiększyć długowieczność. Jeśli lubisz jej smak i tolerujesz zawartość kofeiny, nie wahaj się nalać sobie kolejnej filiżanki w ciągu dnia.


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Dostępny w 7 kolorach.
Super miękki notes/pamiętnik Squishy - Jednorożec ...
Zestaw Kreatywny od ROZETTE
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Fluo marki Main Paper
Z naklejkami Kredki dwustronnne
Genialna książka dla dziewczynek.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Piórnik z kolekcji Coca-Cola do zadań specjalnych ...
Idealne dla domowych artystów.
Nowy wymiar biurowej elegancji!

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Edyta Lisowska nowym Prezesem PIAP

  Podczas Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych, które odbyło się dnia 19 maja 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie, w związku z kończącą się kadencją władz PIAP, zebrani członkowie dokonali wyboru nowego składu Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

  Więcej…  
 • Sanepid zważy tornistry dzieci.

  Na polecenie Głównego Inspektora Sanitarnego w marcu i kwietniu bieżącego roku przeprowadzona jest ocena obciążenia uczniów tornistrami i plecakami.

  Więcej…