Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

31 października budzimy się później. To oznacza, że spać będziemy teraz o godzinę dłużej każdego ranka. Zmiana czasu, która nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 ponownie zmusi nas do zmiany przyzwyczajeń. Pytanie czy to dobra tradycja.

Osobiście uważamy, że zmiana czasu to totalnie zbędna czynność. Zaburza przyzwyczajenia. nie pomaga, a jedynie wprowadza niepotrzebne zmiany. Czas letni, czyli taki, gdy teoretycznie musimy obudzić się wcześniej to dla nas najlepsza opcja. Dzień wydaje się dłuższy. nastroje są lepsze. Po co komu ta zmiana?

Otóż podobno stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód Słońca następuje godzinę później.

Czas zimowy, to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym.

Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku (powrót do czasu zimowego nastąpił 1 października 1916 r.). Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie bardzo cennego w czasie wojny. Wkrótce zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r.

W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej. Wieść niesie, że zegarki ostatni raz mamy przestawiać właśnie teraz w 2021 roku. 


Unilux Magnet Clock metal greyUnilux Magnet Clock metal grey (400094406) - zdjęcie 1Zegar ścienny w nowoczesnym wzornictwie z mechanizmem kwarcowym i średnicą 30,5 cm. Idealnie nadaje się do kuchni, łazienki, jadalni, salonu, biura lub sypialni. Zegar ścienny jest magnetyczny i trzyma się na każdej metalowej powierzchni Duży, czytelny biały cyferblat z cyframi arabskimi, wskazówkami godzinowymi, minutowymi i sekundowymi. Dobrze czytelny z odległości 35 metrów. Materiał: szkło i tworzywo sztuczne ABS

 


Co na to społeczeństwo?

W najnowszej ankiecie BCC, ponad 88 proc. przedsiębiorców wskazało, iż zmiana czasu jest nieuzasadniona. Taki sam procent przedsiębiorców pozytywnie ocenił zniesienie mechanizmu przestawiania zegarków w marcu i październiku każdego roku. 87 proc. przedsiębiorców wskazało też, że zmiana czasu nie przynosi firmom oszczędności w postaci zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Według ankietowanych zmiana czasu jest szczególnie uciążliwa dla branży logistycznej, transportowej, budowlanej, hotelarskiej, motoryzacyjnej, obróbki cieplnej, ale też wszędzie tam, gdzie działalność gospodarcza jest prowadzona całodobowo; powoduje też "istotne utrudnienia w działalności prowadzonej na skalę międzynarodową".

Negatywny wpływ na zdrowie

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.


Unilux Zegar Pop 285Cm Zielony

 

Unilux Zegar Pop 285Cm Zielony (136145a) - zdjęcie 1

 


Ciekawostki

Zmiany czasu mogą prowadzić do zaskakujących sytuacji. Przykładowo, możliwe jest, że w przypadku porodu bliźniaków, ten z pary który urodził się jako pierwszy może mieć oficjalnie zapisaną późniejszą godzinę narodzin, niż jego brat. Jest to możliwe jeżeli poród nastąpiłby w noc zmiany czasu z letniego na zimowy i pierwszy bliźniak urodziłby się o godz. 2:55 w nocy, a jego brat 10 minut później. W ten sposób na skutek cofnięcia zegara o godzinę, oficjalny czas narodzin tego drugiego byłby ustalony na 2:05, a nie na 3:05. Z drugiej strony, podczas zmiany z czasu zimowego na letni między godziną 2:00 a 3:00 w nocy nie ma żadnych narodzin.

Pomyłka związana ze stosowaniem zmian czasu w 1999 roku doprowadziła do udaremnienia zamachu w Izraelu. We wrześniu kiedy planowany był zamach na Zachodnim Brzegu Jordanu panował jeszcze czas letni, podczas gdy w Izraelu już czas standardowy (zimowy). Zamachowcy na Zachodnim Brzegu przygotowali ładunek wybuchowy dla swoich kompanów w Izraelu, ale ustawili zapalniki czasowe według swoich zegarków, co spowodowało, że ładunki eksplodowały godzinę za wcześnie według czasu izraelskiego -- zabijając przy tym terrorystów.


REKLAMA

ID 247 AM GIVING Banner 950x200px en

Wybrane ogłoszenia

Dla chłopca i dziewczynki.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Planery roczne, miesięczne, tygodniowe...
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Zestaw Kreatywny od ROZETTE
Tablice suchościeralne magnetyczne
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Dla chłopca i dziewczynki
Piórnik z kolekcji Coca-Cola do zadań specjalnych ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Mały rozmiar i wysoka jakość skanowania w zasięgu ręki

    Epson przedstawia nowy, szybki i funkcjonalny skaner biurkowy do domu i biura.

    Więcej…  
  • Poznajcie przyjaciela każdej kobiety...

    Marilyn Monroe śpiewała, że najlepszym przyjacielem dziewczyny są diamenty. Hmm, trudno się nie zgodzić, że pomagają zrobić zabójcze wrażenie. Od święta?

    Więcej…