Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Z powierzchnią suchościeralno-magnetyczną

Polecamy

Kredki ołówkowe ścieralne 12 kol.

Subskrypcja

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W wyniku kontroli Inspekcji Handlowej w 2023 r. okazało się, że aż 90% zbadanych zabawek elektronicznych zawiera niebezpieczne substancje, takie jak ołów, rtęć, kadm, chrom i brom.

Inspekcja Handlowa skontrolowała 20 modeli zabawek elektronicznych. W 18 przypadkach zabawki zawierały niebezpieczne substancje, takie jak ołów i kadm. Substancje te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci i środowiska naturalnego.

Kontrola obejmowała zabawki, które były sprzedawane w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wśród nich były głównie pojazdy, pistolety, sygnalizator, mikser i żelazko.

W 7 przypadkach zabawki nie miały prawidłowego oznakowania. W 1 przypadku brakowało deklaracji zgodności, w 6 przypadkach była ona nieprawidłowa. W 1 przypadku brakowało numeru typu, partii lub serii albo innej informacji identyfikującej zabawkę.

W 18 przypadkach zabawki zawierały niebezpieczne substancje w ilościach przekraczających dopuszczalne normy. Najczęściej wykryto ołów i kadm.

Ołów jest metalem ciężkim, który może powodować uszkodzenia układu nerwowego, nerek, wątroby, a nawet raka. Kadm jest również metalem ciężkim, który może powodować uszkodzenia nerek, wątroby, kości i układu rozrodczego.

Substancje te mogą uwalniać się z zabawek i przenikać do środowiska naturalnego. Mogą powodować zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza.

W związku z wynikami kontroli Inspekcja Handlowa wszczęła postępowania administracyjne przeciwko przedsiębiorcom, którzy wprowadzili do obrotu niebezpieczne zabawki. Pełen wykaz produktów umieszczamy tu.

Inspekcja Handlowa apeluje do konsumentów o to, aby przed zakupem zabawki dokładnie ją sprawdzili. Należy zwrócić uwagę na oznakowanie zabawki, a w szczególności na:

 • obecność prawidłowej deklaracji zgodności,
 • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
 • informacje identyfikujące zabawkę,
 • prawidłowy znak CE,
 • poprawną instrukcję w jęz. polskim.

Jeśli rodzice mają wątpliwości co do bezpieczeństwa zabawki, powinni z niej zrezygnować.

Listę skontrolowanych produktów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - link wrzucamy poniżej..

Ważne jest, aby pamiętać, że zabawki dla dzieci powinny być bezpieczne i spełniać odpowiednie normy. Niebezpieczne zabawki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.

Zobacz raport i wykaz produktów.

 

mainpapergaming

Wybrane ogłoszenia

Nowy wymiar biurowej elegancji!
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Nowość w ofercie Rafcom.
Z naklejkami Kredki dwustronnne
Dostępny w 7 kolorach.
Dla chłopca i dziewczynki
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Genialna książka dla dziewczynek.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Jak używać sprężonego gazu? Kilka cennych porad

  Elektronika jest ważną częścią naszego codziennego życia, dlatego musi być utrzymywana i czyszczona, by używać jej jak najdłużej. Komputery, telefony, laptopy - bez nich chyba nikt sobie już nie wyobraża życia.

  Więcej…  
 • Jaka drukarka sprawdzi się w szkole?

  Już od wielu lat, drukarka stała się urządzeniem niezbędnym w biurach, domach, a także szkolne. Trudno nam sobie wyobrazić nauczycieli nie przynoszących na zajęcia skserowanych zadań lub wydrukowanych klasówek. Szkoła jest to miejsce, w którym różne materiały drukuje się każdego dnia, właściwie cały czas. Wybór odpowiedniego modelu drukarki do szkoły może wydawać się prosty jednak tę decyzję warto podjąć po dokładnym zastanowieniu się. Należy pamiętać, że źle dobrana maszyna może w przyszłości powodować większe koszty eksploatacyjne, a także nie spełniać oczekiwanych funkcji.

  Więcej…