Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Prawdopodobnie każdy współczesny dorosły bawił się kiedyś kredą. W dobie elektronicznych gadżetów wielu z nas zapomina podsunąć do zabawy tę wspaniałą rzecz swoim pociechom – to ogromny błąd! Zabawy z kredą nie tylko zachęcają dzieci do aktywności na świeżym powietrzu, ale także rozwijają w nich kreatywność, spostrzegawczość, a nawet – kondycję fizyczną! W co warto bawić się na podwórku, mając do dyspozycji kredę? Sprawdźmy!

Nieśmiertelny „chłopek”

Gry w klasy, nazywanej też „chłopkiem”, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zabawa polega na narysowaniu ludzika, podzielonego na pola z cyframi. Dzieci rzucają kamyk na dany numer pola, przeskakują kolejne pola chłopka (na dwóch, lub jednej nodze), a wracając na start, zabierają kamyk.

Po prostu rysowanie

Kolorowe kredy umożliwiają tworzenie prawdziwych dzieł sztuki na chodnikach i boiskach. Maluchy same, lub przy pomocy rodziców, mogą udekorować podwórko kolorowymi jednorożcami, kwiatami, motylami, tęczami i czym tylko zapragną. Kredę chodnikową zmywa pierwszy deszcz, dekoracje można więc na bieżąco uzupełniać!

Ścieżka z zadaniami

Już samo jej narysowanie może być świetnym sposobem na zabawę. Opakowanie kolorowej kredy i odrobina kreatywności –  a jakie zadania ukryć w ścieżce? Zainspiruj się:

 • Skok na jednej nodze.
 • Skok na dwóch nogach.
 • Obrót.
 • Zaklaskanie.
 • Zaśpiewanie piosenki.
 • Wydanie dźwięku jak… (ktoś/coś).
 • Zaklaskanie pod kolanem.
 • Złapanie się za nos.
 • Zatańczenie „kaczuszek“.

Miejskie podchody

Każdy, kto był w harcerstwie, wie, jak wygląda zabawa w podchody. Zazwyczaj jednak bawi się w nią w lesie, rysując strzałki i inne znaki patykiem w miękkiej ziemi. Kreda umożliwia zabawę z miejskiej dżungli. Podpowiedzi wystarczy narysować nią na chodniku!

Odrobina matematyki

Przykłady według stopnia trudności, które właśnie przerabiają dzieci w szkole, możesz z nimi ćwiczyć na pomalowanej ścieżce (a na jej końcu schować nagrodę). Pamiętasz grę planszową, która polegała na tym, że przechodziłaś z jednego kwadratu do kolejnego „skrótu” po drabinie? Namaluj matematyczną ścieżkę! Wejściem na drabinę może być wynik trudniejszego przykładu.

Odrysowywanie cienia

Zabawa z kredą może polegać również na odrysowywaniu cienia stojącej obok osoby. Jest ona tym śmieszniejsza, im ciekawszą pozycję przybierze osoba stojąca. Po zakończonej zabawie na chodniku powstaje cała galeria „dziwnych” stworów, którym można dodatkowo dorysować oczy, ubrania, skrzydła, czy rogi.

Warcaby

Gra planszowa na świeżym powietrzu to doskonała zabawa również dla dorosłych. Za pomocą kredy możesz stworzyć improwizowaną planszę. Kamienie lub szyszki możesz wykorzystać do stworzenia pionków. Możesz też każdemu zespołowi przydzielić inny kolor kamieni lub pomalować je kredą.

Reguły gry w warcaby

 • Każdy gracz ma 12 kamieni i rozkłada je w trzech rządkach, zawsze na czarnym (pokolorowanym) polu. Zaczyna zawsze gracz z białymi pionkami.
 • Pionkami porusza się po skosie, zawsze o jedno pole do przodu. To oznacza, że gra przebiega tylko w czarnych polach.
 • Jeżeli pionek gracza „stoi na drodze“ pionka przeciwnika, a za nim jest puste pole, gracz musi pionek przeskoczyć. Tym ruchem „zbije“ pionek przeciwnika i zdejmie go z planszy.
 • Celem gry jest dotarcie na stronę przeciwną i umieszczenie na niej dwóch pionków, które w ten sposób zmieniają się w damę. W normalnych warunkach wystarczy obrócić pionki, natomiast grając na dworze wystarczy je oznaczyć – do tego przyda się kreda. :-)
 • Zwykły pionek może poruszać się tylko do przodu, dama z kolei może się poruszać także do tyłu. Dodatkowo ma ona prawo skakać na dowolną odległość po planszy, podczas gdy zwykły pionek porusza się tylko o jedno pole do przodu.
 • Wygrywa ten gracz, który „zbije” wszystkie pionki przeciwnika.
 • Gra może skończyć się też w momencie, gdy gracz nie ma żadnej możliwości ruchu, a tym samym przegrywa.

Znajdź drogę z labiryntu

W małym labiryncie mogą bawić się lalki, w dużym – dzieci, a Ty razem z nimi. Wymyślić własny labirynt trwa co najmniej 12 minut, czasami nawet godzinę – jeśli jednak nie chce Ci się tworzyć własnych konstrukcji, pobierz gotowy plan z Internetu i zacznij go rysować! Jeśli masz starsze dzieci, możesz je poprosić o przygotowanie labiryntu dla nich lub ich znajomych.


Kreda szkolna kolorowa JOVI 10 sztuk

 

Kreda szkolna kolorowa JOVI 10 sztuk

Opakowanie zawiera 10 lasek niepylącej kredy Jovi, w różnych kolorach.

Używanie tej kredy to czysta przyjemność. jest zwarta i przyjemna w dotyku, nie pyli się i pozostawia miękkie, intensywne linie.

Doskonale pokrywa porowate powierzchnie.
Przeznaczona do użytku domowego oraz zajęć szkolnych.


 

Kreatywne zdjęcia

Na koniec jeszcze jedna możliwość, która może się spodobać dzieciom: obrazki, które same sobą uzupełnią! Pozwól im namalować na przykład skrzydła motyla, łąkę pełną kwiatów, lecący po niebie balon, piracką łódź na wzburzonym morzu…a następnie „wejść do obrazka” i uwiecznić to na zdjęciu.

Do tego z pewnością potrzeba starego ubrania, a po zabawie, przed pójściem na lody, koniecznie należy umyć ręce. Jeśli jednak nie chcesz, żeby ktokolwiek turlał się po ziemi, podobne zdjęcia można zrobić z pieskiem lub lalką. :-)

Zwykłe rzutki

Kredą na chodniku można też narysować coś w rodzaju strzeleckiej tarczy. Potem wystarczy w pewnej odległości od niej narysować graniczną kreskę, zza której uczestnicy zabawy będą rzucać do tarczy kamykiem. Kreda przyda się też do stworzenia tablicy, na której każdy będzie mógł wpisywać zdobyte przez siebie punkty.

Jak daleko skoczysz?

Jeśli jeszcze Ci mało kredowych malunków, możesz stworzyć ścieżkę, na której wspólnie możecie mierzyć długość skoku. Można to robić w metrach lub na przykład co trzy kroki nowa tura skoków, itd. Właściwie, wystarczy zaznaczyć ścieżkę liniami, ale kiedy to wygrasz, zaczynasz skakać na kolorowe pola.

Gra Twister

To znana gra, przy której wykorzystuje się planszę. My, dzięki kredzie możemy ją sobie wymalować. Za wskaźnik która ręka lub noga i na który kolor mogą posłużyć nam losowane kamienie z oznaczeniami :) 

Chodź tylko po… niebieskim!

Garść kolorowych kred potrafi zamienić szary chodnik w prawdziwy plac zabaw. Im dłuższy kawałek pomalujesz, tym trudniejsza staje się zabawa. O co w tym chodzi? To proste, a z malowaniem poradzi sobie każde dziecko:

 • Narysuj na chodniku różne wzory (kwadraty, koła, trójkąty…).
 • Kształty powinny mień różne kolory.
 • Część z nich pokoloruj, inne pozostaw bez wypełnienia.

Na koniec wystarczy ustalić, po których wzorach i w jakim kolorze można skakać. Kto dotrze na koniec jako pierwszy? Dodatkowym urozmaiceniem może być ustalenie każdego kroku z osobna.

Zabawa z literami

Zadanie jest proste? skocz na literkę i wymień rzeczy, które się nią zaczynają! Gra jest tak trudna, jak to wymyślisz, a powtarzać ją możesz na wiele sposobów, za każdym razem z wykorzystaniem innego zadania. Nie wiesz, jak to przygotować? Mamy dla Ciebie kilka przykładów:

 • Miasta (przynajmniej 3).
 • Imiona (przynajmniej 10 lub 15).
 • Sporty (przynajmniej 1).
 • Przymiotniki (przynajmniej 3).
 • Rzeczy z otaczającego nas świata (przynajmniej 5).

Kreda chodnikowa JOVI 20 sztuk

 

Kreda chodnikowa JOVI 20 sztuk

Opakowanie zawiera 20 grubych lasek niepylącej kredy Jovi, w różnych kolorach.

Używanie tej kredy to czysta przyjemność. jest zwarta i przyjemna w dotyku, nie pyli się i pozostawia miękkie, intensywne linie.

Doskonale pokrywa porowate powierzchnie. Idealnie nada się do malowania wzorów na ulicy lub chodniku.
Przeznaczona do użytku domowego oraz zajęć szkolnych.


Jak widzicie kreda to doskonały pomocnik, dzięki któremu popołudniowa, a nawet całodniowa zabawa sprawi radość każdemu – nie tylko dzieciom, ale i całej rodzinie. Zabawy można dostosowywać na podstawie wieku dzieci i sprawiać, że będą trudniejsze lub wręcz przeciwnie.

A Ty jak jeszcze wykorzystasz naszą kredę? masz jakieś pomysły?

Wybrane ogłoszenia

Nowość marki RAPESCO.
Nowa oferta marki JOVI.
Wysoka jakość wykonania. Idealny na prezent.
Najszersza na rynku oferta torebek jednokolorowych ...
Recenzja stworzona przez Olę z : https://www.faceb ...
Płyny do czyszczenia sprzętu elektronicznego.
Poszukiwany pracownik!

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • W co się bawić, w co się bawić…?

  Zabawki wpływają na rozwój umysłowy, ruchowy oraz społeczny dzieci. Aby jednak dobrze spełniały swoją rolę powinny być bezpieczne oraz dostosowane do wieku i umiejętności dzieci. Wybierając zabawki dla najmłodszych dzieci przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby były one bezpieczne, miały prostą konstrukcję bez ostrych krawędzi i drobnych elementów oraz były łatwe do utrzymania w czystości. Dzieci w tym wieku chętnie poznają świat, dobrze sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne, takie jak domina czy układanki. 

  Więcej…  
 • Kobiece wnętrza.

  Każda kobieta jest inna – ma inne zainteresowana, pasje i potrzeby. Inaczej się ubiera, wybiera różny makijaż, ma inne przyzwyczajenia i nawyki. Każdej z nas podoba się coś innego, mamy swój unikatowy styl i gust. Najlepiej widać to po urządzonym mieszkaniu – minimalizm połączony z wygodą dla jednych będzie ideałem, dla drugich zaś pustym kątem, któremu należy nadać wyraz. I choć o gustach się nie dyskutuje, tak patrząc na kobiecie wnętrza można dostrzec kilka powtarzających się elementów, których próżno szukać w typowo męskim mieszkaniu.

  Więcej…