Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Grom planszowym używanym w różnych częściach świata setki a czasem nawet tysiące lat temu poświęcona jest wystawa przygotowana w sopockim Grodzisku. Na ekspozycji można będzie poznać same gry i ich historię, a także role, jakie pełniły w danej kulturze. 

Według Krzysztofa Godona kuratora wystawy noszącej tytuł ?Gry planszowe ? świadectwo cywilizacji?, sopocka ekspozycja jest jedną z pierwszych w historii polskiego wystawiennictwa, prezentującą tak szeroko dawne gry planszowe. Jego zdaniem na ekspozycji znajdują się takie gry, które nigdy wcześniej nie były w polskich muzeach pokazywane.

Jedną z gier planszowych, o których opowie wystawa, będzie uznawana za najstarszą ze znanych gier tego typu ? mankala. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Godon, najdawniejsze znane plansze do mankali odkryto na Bliskim Wschodzie i pochodzą one z VII tysiąclecia p.n.e., a sama gra ? w bardzo różnych wariantach, jest do dziś bardzo popularna w Afryce i Azji.

Wystawa przygotowywana przez Grodzisko w Sopocie przedstawia historię gier planszowych zarówno tych znanych kilka tysięcy lat temu jak i tych popularnych w średniowieczu.

Otwarcie 14 maja 2016 (sobota), o godz. 13:00

Dzięki wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywają archeolodzy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy i czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu.

Wystawa jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszyły człowiekowi, a jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki? Zaprezentowane zostaną zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Narodowego w Kielcach, a także kopie dawnych gier, które udostępnione zostaną zwiedzającym do samodzielnej rozrywki. Są to gry indiańskie, najstarsza gra świata ? mankala, gra hnefatafl, czyli szachy wikingów, gra królewska z Ur z Mezopotamii czy też senet ? gra faraonów.

Wystawie towarzyszą comiesięczne warsztaty gier planszowych oraz turniej szachowy, a na co dzień możliwość wypróbowania sił w grach, do których instrukcje i plansze są wyłożone na sali wystaw. Dostępny jest także katalog, którego każdy rozdział to swoista kapsuła czasu przenosząca w świat gier starożytnych. Sopockie ?Grodzisko? to urokliwie położony skansen archeologiczny ze zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodziskiem, to miejsce niemal realnego spotkania z historią.

Wystawa o grach, przez swą otwartą formę i możliwość praktycznego poznania prezentowanych gier, jest doskonałą propozycją dla grup przyjaciół i całych rodzin na wspólną zabawę przy najstarszych i najważniejszych planszówkach naszych pradziadków.

Otwarcie wystawy i pierwsze warsztaty gier planszowych (15 maja) są elementem obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Warsztaty gier planszowych:

- 15 maja (niedziela), godz. 12:00-15:00

- 10 lipca (niedziela), godz. 12:00-15:00

- 06 sierpnia (sobota), godz. 12:00-15:00

- 10 września (sobota), godz. 12:00-15:00 

Źródło: www.kurier.pap.pl

Wybrane ogłoszenia

Piórnik z najmodniejszej ostatnio kolekcji BESTIES ...
Dla projektantek Big Dream Girl
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Nowy wymiar biurowej elegancji!
Dostępny w 7 kolorach.
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Fluo marki Main Paper

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Chroń swój sprzęt mądrze

    Wiesz, że za powierzony przez szefa telefon, laptop czy aparat fotograficzny bierzemy odpowiedzialność finansową. Ale jeśli uszkodzenia nie będą z naszej winy, nie zapłacimy za nie z własnej kieszeni. Gdy jednak nie zadbamy o bezpieczeństwo powierzonego mienia - będziemy musieli ponieść koszt.

    Więcej…  
  • Popularny producent gier i zabawek w ofercie Action

    Z początkiem 2015 r. portfolio Action S.A. rozszerzyło się w segmencie zabawek. Spółka podpisała umowę dystrybucyjną z Hasbro, która obejmuje całą ofertę jednego z największych producentów gier i zabawek dla dzieci na świecie. Dla spółki Action jest to kolejny krok w kierunku wzmocnienia swojej pozycji w branży artykułów dziecięcych.

    Więcej…