Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Kolejna nowość w ofercie firmy SADPEX.

Polecamy

Kredki Cricco to absolutny niezbędnik każdego dziecka.

SubskrypcjaOcena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Grom planszowym używanym w różnych częściach świata setki a czasem nawet tysiące lat temu poświęcona jest wystawa przygotowana w sopockim Grodzisku. Na ekspozycji można będzie poznać same gry i ich historię, a także role, jakie pełniły w danej kulturze. 

Według Krzysztofa Godona kuratora wystawy noszącej tytuł „Gry planszowe – świadectwo cywilizacji”, sopocka ekspozycja jest jedną z pierwszych w historii polskiego wystawiennictwa, prezentującą tak szeroko dawne gry planszowe. Jego zdaniem na ekspozycji znajdują się takie gry, które nigdy wcześniej nie były w polskich muzeach pokazywane.

Jedną z gier planszowych, o których opowie wystawa, będzie uznawana za najstarszą ze znanych gier tego typu – mankala. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Godon, najdawniejsze znane plansze do mankali odkryto na Bliskim Wschodzie i pochodzą one z VII tysiąclecia p.n.e., a sama gra – w bardzo różnych wariantach, jest do dziś bardzo popularna w Afryce i Azji.

Wystawa przygotowywana przez Grodzisko w Sopocie przedstawia historię gier planszowych zarówno tych znanych kilka tysięcy lat temu jak i tych popularnych w średniowieczu.

Otwarcie 14 maja 2016 (sobota), o godz. 13:00

Dzięki wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywają archeolodzy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy i czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu.

Wystawa jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszyły człowiekowi, a jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki? Zaprezentowane zostaną zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Narodowego w Kielcach, a także kopie dawnych gier, które udostępnione zostaną zwiedzającym do samodzielnej rozrywki. Są to gry indiańskie, najstarsza gra świata – mankala, gra hnefatafl, czyli szachy wikingów, gra królewska z Ur z Mezopotamii czy też senet – gra faraonów.

Wystawie towarzyszą comiesięczne warsztaty gier planszowych oraz turniej szachowy, a na co dzień możliwość wypróbowania sił w grach, do których instrukcje i plansze są wyłożone na sali wystaw. Dostępny jest także katalog, którego każdy rozdział to swoista kapsuła czasu przenosząca w świat gier starożytnych. Sopockie „Grodzisko” to urokliwie położony skansen archeologiczny ze zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodziskiem, to miejsce niemal realnego spotkania z historią.

Wystawa o grach, przez swą otwartą formę i możliwość praktycznego poznania prezentowanych gier, jest doskonałą propozycją dla grup przyjaciół i całych rodzin na wspólną zabawę przy najstarszych i najważniejszych planszówkach naszych pradziadków.

Otwarcie wystawy i pierwsze warsztaty gier planszowych (15 maja) są elementem obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Warsztaty gier planszowych:

- 15 maja (niedziela), godz. 12:00-15:00

- 10 lipca (niedziela), godz. 12:00-15:00

- 06 sierpnia (sobota), godz. 12:00-15:00

- 10 września (sobota), godz. 12:00-15:00 

Źródło: www.kurier.pap.pl

Wybrane ogłoszenia

Kredki woskowe do różnych powierzchni
Kredki Colorpeps Monster trójkątne 24 kol MAPED
Elegancka kolekcja do biura i szkoły.
EDYCJA CHILDREN OF THE WORLD.
Pastelowa plastelina od JOVI.
Ręcznie malowane torebki okolicznościowe.
Upominek dla wyjątkowej osoby.
Poszukujemy osoby chętnej dołączyć do naszego zesp ...
OBROTOWA GUMKA SZKOLNA ZENOA MAPED
najwyższej jakości dziurkacz biurowy do użytku pro ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Targi Trends 4 Kids po raz trzeci w Gliwicach!

    Zapraszamy przyszłych rodziców, rodziców z dziećmi w wieku od 0-9 lat oraz wszystkich tych, którzy cenią produkty hand made, nowoczesny design, wysoką jakość, oryginalne oraz pomysłowe propozycje od polskich twórców.

    Więcej…  
  • Firmowy piknik w wersji deluxe

    Miesiące wiosenno-letnie sprzyjają organizowaniu imprez plenerowych. Dotyczy to nie tylko prywatnego grillowania z przyjaciółmi, ale także firmowych spotkań integracyjnych. Zwłaszcza, że słoneczna pogoda oraz walory estetyczne polskiej przyrody zachęcają do spędzania jak najwięcej czasu na łonie natury. 

    Więcej…