Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Z powierzchnią suchościeralno-magnetyczną

Polecamy

Dla projektantek Big Dream Girl

Subskrypcja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Przestrzenie kolorystyczne to jeden z tych elementów, które wydają się najbardziej skomplikowane początkującym fotografom. Jeżeli jednak chcemy drukować swoje zdjęcia, zrozumienie różnic między RGB i CMYK znacznie ułatwi nam zadanie. 

RGB to skrót od trzech podstawowych kolorów: czerwonego (ang. Red), zielonego (ang. Green) i niebieskiego (ang. Blue). To właśnie w tej przestrzeni barwnej działają monitory komputerów oraz smartfonów i telewizorów. Jeżeli w równych proporcjach połączylibyśmy trzy składowe RGB, otrzymalibyśmy kolor biały.

Z kolei CMYK to skrót od czterech kolorów, używanych w sprzęcie służącym do drukowania: Cyan (ang. Cyjan, zielono-niebieski), Magenta (różowo-fiolotowy), Yellow (ang. żółty) oraz Key, czyli czarny. W teorii zmniejszanie trzech pierwszych barw powinno dać kolor czarny. W rzeczywistości by osiągnąć lepszy efekt i oszczędzić farbę, stosuje się dodatkowy, czarny barwnik.

Problem w tym, że przestrzenie RGB i CMYK nie są jednakowe. Niektóre kolory, które bez problemu wyświetla monitor, w druku będą wyglądały inaczej. Najbardziej widoczne jest to przy soczystych, mocno nasyconych barwach podstawowych. W CMYK ich uzyskanie jest po prostu niemożliwe.

Skoro monitor działa w przestrzeni RGB to w jaki sposób można ocenić, jak będzie wyglądała odbitka? Programy do edycji grafiki potrafią symulować wygląd przestrzeni CMYK, choć tak naprawdę wyświetlają go RGB. Po prostu aplikacja modyfikuje kolorystykę zdjęcia w taki sposób, by maksymalnie przypominało ono fotografię "widzianą" przez drukarki. Sam proces nazywany jest konwersją. Niestety, wymaga to skalibrowania monitora, czyli ustawienia go w taki sposób, by wyświetlane kolory odpowiadały rzeczywistym barwom. Jest to proces dość skomplikowany i kosztowny, dlatego kalibracji poddawane są głównie profesjonalne monitory, służące zawodowym fotografom lub grafikom.

W praktyce jeżeli nie mamy zamiaru drukować zdjęć, wystarczy stosowanie przestrzeni RGB. Jeśli jednak chcemy wydrukować fotografie, lepiej zmienić im przestrzeń barwną na CMYK. Co prawda kolorystyka zdjęcia i tak zależy od wielu innych czynników (oświetlenie, rodzaj papieru itp.), jednak konwersja do CMYK pozwoli lepiej ocenić, jak będzie wyglądała fotografia na odbitce.


DOŁĄCZ DO KAMPANII

Wybrane ogłoszenia

Nowy wymiar biurowej elegancji!
Poszukiwani pracownicy
Kredki ołówkowe ścieralne 12 kol.
Piórnik z kolekcji Coca-Cola do zadań specjalnych ...
Idealne dla domowych artystów.
Dla projektantek Big Dream Girl
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Dostępny w 7 kolorach.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Relacja ze Spotkania Regionalnego PIAP w Warszawie

    28 października br. w Warszawie odbyło się drugie tegoroczne Spotkanie Regionalne PIAP. Na spotkanie PIAP oprócz Członków Izby i firm z branży artykułów promocyjnych zostali zaproszeni specjaliści ds.prawa patentowego i autorskiego, reprezentanci jednej z wiodących warszawskich kancelarii patentowych.

    Więcej…  
  • Wygoń nudę z domu ? lampki Activejet z kolorową podstawą RGB

    Moda na styl skandynawski i towarzyszące mu stonowane barwy trwa od kilku lat. W tym roku mamy jednak szansę na prawdziwą rewolucję w kolorystyce wnętrz i dodatków. Na kolor roku 2018 Instytut Pantone wybrał przecież wyrazisty i żywy Ultra Violet (18-3838)! Lato to idealny moment, by ten kolor wyeksponować. A zacząć można niebanalnie ? od oświetlenia.

    Więcej…