Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Polskie nastolatki mają coraz gorsze samopoczucie psychiczne ? pokazują badania CBOS i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Młodzież 2021. I niepokojąco duży odsetek uczniów sięga po alkohol oraz inne substancje psychoaktywne. Lockdowny w tym nie przeszkodziły.

Mimo tego, że w 2021 r młodzi ludzie siedzieli zamknięci w domach z powodu nauki zdalnej, 66 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych piło w ciągu ostatniego miesiąca piwo, a 62 proc.  - wódkę. Rzadziej sięgali po marihuanę, haszysz i dopalacze.

Badanie CBOS i KCPU zrealizowano metodą audytoryjną, ankietową, od 1 października do 5 listopada. Objęte nim były ostatnie klasy szkół ponadpodstawowych (wylosowano 80 szkół; 1500 respondentów). 95 proc.  badanych było w wieku 17-19 lat.
Kiedy nastolatek sięga po używki

Eksperci podkreślają, że na to, czy młody człowiek sięgnie po substancje psychoaktywne, wpływa kontekst społeczny, ekonomiczny, komfort psychiczny, sukcesy szkolne. Młodzież częściej niż dorośli deklarowała poczucie bycia nieszczęśliwym, bycia w depresji. Ponad połowa uczniów przyznała się do wściekłości, chęci, żeby wszystko rozwalić. Jednak najbardziej niepokojące są myśli samobójcze, które przejawiało aż 18 proc. badanej młodzieży!

Zdaniem autorów badania szczególną uwagę powinno zwrócić się na dziewczyny, które czują się zdecydowanie gorzej niż chłopcy. Częściej doświadczają poczucia bezradności, nieszczęścia, depresji, wściekłości. Z tymi stanami psychicznymi zmagają się głównie dziewczęta niewierzące o światopoglądzie lewicowym. Na ich samopoczucie wpływa zarówno ocena warunków życia jak i lepsze rozpoznawanie niż chłopcy własnych stanów emocjonalnych. Zacierają się też różnice między płciami, jeśli chodzi o sięganie po alkohol.
Edukacja zdalna i jej skutki

W badaniu przyjrzano się wadom i zaletom edukacji zdalnej. Az 65 proc. badanych skarżyło się na problemy z łączem internetowym. Najwięcej kłopotów zgłaszali uczniowie z rodzin o złej sytuacji materialnej i mieszkający na wsi. Ci byli najczęściej narażeni na współdzielenie komputera z innymi domownikami.


10 kroków do wzmacniania pewności siebie u dzieci

10 kroków do wzmacniania pewności siebie u dzieci ? kurs online ? Kamila Rowińska, Anna Piaseczna

 

Dołącz do kursu


 

W miastach natomiast był problem ze znalezieniem przestrzeni do nauki. Aż 62 proc. rodziców źle oceniło jakość nauki zdalnej, podobnego zdania było 29 proc. uczniów.

Rodzice byli też bardziej krytyczni, jeśli chodzi o brak kontaktów towarzyskich dzieci (83 proc. vs 47 proc. uczniów). Nie podobał sim się także zbyt długi czas spędzany przez ich dzieci przed komputerem (82proc. vs 46 proc. uczniów) oraz brak aktywności fizycznej (75 proc. vs 30 proc. uczniów).

Niepokojąca w kontekście następstw nauki zdalnej jest rosnąca grupa dzieci i młodzieży spędzającej w internecie powyżej czterech godzin. Ogólnie nastąpiło wydłużenie średniego czasu spędzanego w sieci do 5 godzin w ciągu doby. To o 45 minut dłużej niż w 2018 r.

Bardzo wzrosło oglądanie w sieci filmów i seriali, granie w gry sieciowe. Do internetu przeniosły się także kontakty towarzyskie i słuchanie muzyki. Tuż po zakończeniu nauki zdalnej spadł odsetek młodych wykorzystujących internet do nauki.

Niepokoić może fakt, że wzrosła grupa młodych osób niedosypiających z powodu korzystania z Internetu oraz uznających życie bez tego narzędzia za nudne, puste, pozbawione wartości.

Ponad 2/3 badanych wykazywało niski poziom ryzyka uzależnienia od internetu, czyli użytkowało go poniżej 2 godzin; ? - poziom umiarkowany ? ta grupa w pandemii zwiększyła się. Co 20. badany wykazywał poważniejsze symptomy uzależnienia. Za podwyższony poziom ryzyka uzależnienia uznaje się spędzanie w internecie 6 godzin na dobę. Niestety, 9 proc. młodych przebywa w internecie 9 godz. na dobę, 22 - od 6 do 8 godzin, 39 proc. - 4-5 godzin. Są też tacy, którzy nie rozstają się z internetem, w każdej chwili odbierają wiadomości, zamiast robić to od czasu do czasu.

Źródło: PAP


Twoje dziecko ma problemy? Zapisz się na kurs: 

10 KROKÓW DO WZMACNIANIA PEWNOŚCI SIEBIE U DZIECI - >> zapisz się już dziś

Wybrane ogłoszenia

Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Poszukiwani pracownicy
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Dla projektantek Big Dream Girl
Zestaw Kreatywny od ROZETTE
Książeczka idealna dla małych i dużych modniś. ...
Dla chłopca i dziewczynki
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile
Najlepsza licencja tego roku!

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Ogólnopolska kampania pomocy dzieciom "Niewidzialna dłoń"

    Właśnie nasz dom opuściła kolejna rodzina ukraińska, która trafiła do nas od czasu wybuchu wojny. Po raz kolejny miałam przyjemność wyposażyć ją we wszystko, co potrzebne do szkoły i to dzięki Wam - naszej branży! Wojna jednak trwa, na dodatek kroczy tu "kryzys", który odbiera niektórych szansę na godne życie. Nie jestem zwolennikiem dawania pieniędzy, bo moje doświadczenie pokazuje, że nie zawsze idą one na to, co potrzebne. Dlatego w tym roku ponownie nasza redakcja obdaruje kilka rodzin produktami, które nie tylko ich ucieszą, ale przede wszystkim się przydadzą.

    Więcej…  
  • Fenomen Cry Babies.

    Cry Babies zostały stworzone w 2016 roku i na początku kolekcja liczyła 3 postaci: Coney, Lea i Lala, a do 2019 roku kolekcja urosła do ponad 20 wersji. Wśród nich znalazły się udane lalki Mickey i Minnie oraz nowe Fantasy Babies. Według danych Grupy NPD, sukces tych lalek nie zna granic, a ich sprzedaż sięga ponad 1 350 000 sztuk we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Teraz także dostępne w Polsce.

    Więcej…