Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jak wynika z raportu badania Ergotest  firmy Fellowes, na sto stanowisk komputerowych polskich studentów tylko pięć w pełni spełnia wymogi ergonomii. Uzależnione od internetu i gadżetów technologicznych pokolenie Y coraz częściej zapada na choroby związane z nieprawidłowym i nadmiernym użytkowaniem komputera, laptopa czy smartfona.

Edukacyjna kampania ergonomiczna firmy Fellowes organizowana jest od 2006 roku. Głównym celem kampanii jest poprawa ergonomii miejsc pracy i zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy zdrowotne wynikające z pracy w nieodpowiednich warunkach. W tym roku firma postanowiła także skupić uwagę społeczeństwa na stan zdrowia pokolenia Y, zwanego również pokoleniem długich kciuków, od wczesnego dzieciństwa korzystającego z nowych technologii. W ramach tegorocznej kampanii firma Fellowes podjęła współpracę z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie, w ramach, której firma wyposażyła ok. 100 stanowisk komputerowych w Bibliotece. 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie jest prekursorem we wprowadzaniu innowacji w uniwersyteckie mury – komentuje Filip Łazicki z Oddziału Promocji BUW – Tak jest i tym razem, gdy dbając o wygodę i komfort naszych czytelników pragniemy poprawić aspekt ergonomiczny stanowisk pracy w bibliotece. – dodaje Łazicki.

Wyniki badania Ergotest

W badaniu Ergotest w latach 2006-2013 udział wzięło 621 studentów z całej Polski. Jak pokazują wyniki badania, tylko 5% stanowisk komputerowych studentów jest w pełni przystosowanych do wymogów ergonomii, natomiast blisko 40% z nich nie spełnia żadnych wymogów ergonomii. Co gorsza, z roku na rok procent stanowisk nie spełniających tych standardów wzrasta (2006 – 34%, 2013 – 70,8%). Wynika to z małej świadomości studentów w tym zakresie, którzy nie są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z komputera czy innych gadżetów technologicznych w nieodpowiednich warunkach. Tylko 44% badanych studentów ma prawidłowo ustawioną wysokość ekranu monitora – górna część ekranu na linii lub lekko poniżej linii wzroku. Pozostała cześć respondentów (54%) ma źle umieszczony monitor – centralnie powyżej linii wzroku albo pod kątem z prawej lub lewej strony, wymuszając „skręt” tułowia lub szyi. W przypadku krzesła, na którym studenci spędzają większość czasu pracy przy komputerze, zwłaszcza podczas sesji czy przygotowywania prac zaliczeniowych, tylko 64% z nich posiada krzesła z możliwością regulacji siedziska. Aż 36% badanych nie posiada możliwości regulowania wysokości siedziska, a 32% nie ma także możliwości regulacji oparcia krzesła. Dodatkowo, co czwarty student ma na biurku za mało miejsca na sprzęt i dokumenty, a aż 63% badanych ma umieszczone wpisywane do komputera dokumenty z boku na blacie biurka, co również wymusza skręt tułowia lub szyi.

Stan zdrowia pokolenia długich kciuków

Praca przy stanowisku komputerowym nie spełniającym wymogów ergonomii może powodować różne bóle i dolegliwości, a w konsekwencji prowadzić do poważnych chorób. Większość młodych Polaków ocenia swój stan zdrowia jako bardzo dobry lub dobry – takie deklaracje składa 91,1% osób w wieku 15 - 24 lata oraz 82,8% osób w wieku 25 - 34 lata. Jednak już spora część przedstawicieli pokolenia Y cierpi na dolegliwości związane z nadmiernym korzystaniem z komputera, tabletu czy smartfona w nieodpowiednich warunkach, w tym na zapalenie ścięgien (jak np. zapalenie ścięgien w palcach), bóle mięśni, bóle i deformacje kręgosłupa, problemy z koncentracją czy zaburzenia snu. Chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien (tzw. Repetitive Strain Injury, RSI) objawia się natomiast bólem ramion, a także prowadzi do schorzenia zwanego „smartfonowym kciukiem”. 


Praktyczny przewodnik po zdrowym miejscu pracy codzienne dostępny na naszym profilu na Facebook'u.

Wybrane ogłoszenia

Kredki Cricco to absolutny niezbędnik każdego dzie ...
Nowa linia torebek inspirowana latem
Kredki woskowe do różnych powierzchni
Praca w centrum Wrocławia
Nowa oferta marki JOVI.
Ręcznie malowane torebki okolicznościowe.
Ręcznie malowane torebki.
Przyłbica CRESCOPrzyłbica CRESCO
Sprzedam6,50 PLN (brutto)
Produkt wyprodukowany w Polsce.
Elegancka kolekcja do biura i szkoły.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • W obecny napięty świat chcemy wnieść trochę uśmiechu...

    Hitowe Emotikonki - bo tak nazwała je Kinga Stefańska-Boszhard, właścicielka firmy Rozette - to nie tylko poduchy do przytulania. To także synonim emocji, które możemy wyrazić także poza komunikatorami internetowymi czy też portalami społecznościowymi.

    Więcej…  
  • #OpenBox z firmą HAMELIN - wrzesień 2020

    Mybaq to marka firmy Hamelin, która trafiła na rynek w 2018 roku. Nazwa oraz logo zostały wybrane w ramach ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkół podstawowych i średnich i to właśnie to, między innymi, czyni ją wyjątkową. W ofercie MyBaq znaleźć można szeroki wachlarz plecaków i tornistrów z różnymi udogodnieniami dla uczniów w różnym wieku. My prezentujemy Wam paczkę przygotowaną dla chłopca.

    Więcej…