Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wszystkie kluby poparły podczas środowej debaty rządowy projekt ustawy, który ma poprawić bezpieczeństwo różnych produktów i urządzeń, m.in. zabawek, maszyn i dźwigów. Zakłada on kary do 100 tys. zł m.in. dla producentów za wprowadzanie do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami.

Chodzi o projekt ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, przedłożony przez ministra rozwoju. Jego głównym zadaniem jest dostosowanie polskich przepisów do wymogów UE. W środę odbyła się w Sejmie debata nad sprawozdaniem komisji.

Zgodnie z nowym przepisami, zanim nowe produkty trafią na rynek, ich producenci oraz importerzy będą musieli zagwarantować, że spełniają one określone wymagania i nie stanowią zagrożenia dla konsumentów. Wyroby takie będzie można sprzedawać we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nowa ustawa jest konieczna, by zapewnić spójność polskich przepisów dot. systemów oceny zgodności z systemem europejskim, określonym w tzw. Nowych Ramach Prawnych (NLF ? New Legal Framework).

- Dotychczasowa ustawa z 2002 r. nie ma wielu fundamentalnych postanowień, które są w nowych dyrektywach - mówił sprawozdawca komisji Andrzej Gawron (PiS). Jak powiedział, stara ustawa nie zawiera wielu fundamentalnych postanowień zawartych w NLF, dotyczących m.in. obowiązków podmiotów gospodarczych, wymagań dla jednostek notyfikowanych i organów notyfikujących. Dodał, że "na jej podstawie nie można wprowadzać dyrektyw sektorowych", czyli takich, które określają wymagania dla poszczególnych kategorii produktów, np. maszyn, dźwigów lub zabawek, które są spójne z NLF.

Zaznaczył, że "zakres zmian jest na tyle duży, że potrzebna jest całkiem nowa ustawa".

Zgodnie z projektem ustawy, na wyrobie podlegającym obowiązkowi oceny zgodności umieszcza się oznakowanie CE (podstawowe oznaczenie systemu oceny zgodności). Podczas przeprowadzania oceny zgodności z wymaganiami wyrób ma być m.in. poddawany badaniom.

Nowa ustawa ma też wprowadzić zmiany dotyczące funkcjonowania Polskiego Centrum Akredytacji. Ma zapewnić też skuteczny, proporcjonalny i odstraszający system kar za łamanie przepisów. Jak przekonują projektodawcy, obecnie stosowane kary były mało skuteczne, dlatego aby wzmocnić ochronę konsumentów i środowiska, przewidziano wprowadzenie kar administracyjnych do 100 tys. zł.

Założono jednak możliwość odstąpienia od wymierzenia kary, "jeśli podmiot gospodarczy przedstawi dowody potwierdzające podjęcie przez siebie działań naprawczych".

W projekcie wskazano też nowe uprawnienie prezesa UOKiK, które umożliwi mu "bieżące reagowanie na sygnały płynące z rynku, a w rezultacie pozwoli wyeliminować z niego negatywne zjawiska mające wpływ na poziom ochrony konsumentów i konkurencji".

Zgodnie z projektem ustawy, prezes UOKiK ma prowadzić rejestr wyrobów niezgodnych z wymaganiami lub stwarzających zagrożenie. Będą w nim gromadzone i udostępnianie publicznie informacje o wyrobach, wobec których organy nadzoru podjęły określone działania.

Organy nadzoru rynku mają przeprowadzać ? z urzędu lub na wniosek prezesa UOKiK ? kontrole spełniania przez wyroby wymagań lub dotyczące stwarzania przez nie zagrożenia. Będą więc kontrolować także przedsiębiorców będących użytkownikami wyrobów.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Wybrane ogłoszenia

Poszukiwani pracownicy
Nowość w ofercie Rafcom.
Połączenie elegancji z trendami
Idealny dla każdego
Idealne dla domowych artystów.
Fluo marki Main Paper
Piórnik z najmodniejszej ostatnio kolekcji BESTIES ...
Najlepsza licencja tego roku!
Kredki ołówkowe ścieralne 12 kol.
Super miękki notes/pamiętnik Squishy - Jednorożec ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Idealna zabawa z JOVI

    Kreatywne spędzanie czasu to trend, który zauważalny już jest nie tylko podczas specjalnych kółek plastycznych czy też w czasie obowiązkowych zajęć w szkole. W dobie zawładniętego przez urządzenia mobilne świecie, co raz częściej docenia się ręczne prace. Na szczęście mimo rosnącego pokolenia Y, dla którego przede wszystkich tablet tudzież smartfon jest najlepszym przyjacielem widać ogromne zainteresowanie bardziej aktywnym spędzaniem czasu.

    Więcej…  
  • Darmowe webinary ESB

    Specjaliści European Sellers&Buyers gorąco zapraszają na wzięcie udziału w darmowych webinarach, podczas których zaprezentowany zostanie serwis ESB wraz z wszystkimi jego funkcjonalnościami.

    Więcej…