Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Są gry planszowe nudne, są gry planszowe trudne, są gry strategiczne... Ta gra jednak jest zupełnie inna. Ta gra rozkręci każdą imprezę, każde spotkanie towarzyskie. 

Specjalistą w dystrybucji fajnych gier planszowych w Polsce jest firma Tactic. Czemu to piszę? Bo to do nich skierowałam zapytanie, którą grę polecą mi na imprezę i to oni trafili w dziesiątkę. Naprawdę dawno tak dobrze nie bawiłam się z Przyjaciółmi podczas spotkań. I nie ważne w jakim wieku są uczestnicy zabawy. Salwy śmiechu, nad wyraz zaogniona gra i ta walka płci :)

Gra Alias, która trafiła do naszej redakcji przed Świętami na początku trafiła do młodych. Stwierdziliśmy, że skoro ro gra planszowa to my starzy (40+) zajmiemy się czym innym. Jednak śmiech, krzyki, radość dochodząca z pokoju młodzieży nas zaintrygowała i postanowiliśmy sprawdzić o co chodzi.

Otóż gra Alias (nie bardzo wiemy skąd ta nazwa) to gra mężczyzn przeciw kobietom i odwrotnie. To gra wiedzy o nas wzajemnie. 

Alias Kobiety vs Mężczyźni”, jest zabawną grą, która pozwala nam wczuć się w role nie nam przypisane. Podtytuł pasuje tu idealnie: „Wytłumacz ich świat po swojemu!” Gra typowo imprezowa, dla minimum 4 graczy, w wieku od 15 lat (z nami grali o 13-latkowie). Udowadnia nam, że forma łącząca elementy quizu i kalambury ma się bardzo dobrze, a umiejętnie skonstruowana gra może rozkręcić każdą imprezę.

Na zawartość opakowania składają się: 400 kart zawierających ogółem 2 400 haseł, plansza, klepsydra, 2 pionki. Czarny charakter to oczywiście kobieta, a biały anioł – mężczyzna. 

Gracze dzielą się na dwie drużyny, kobiety kontra mężczyźni – genialnym pomysłem jest tu dobór haseł, które będziemy wyjaśniali – każda z drużyn otrzymuje tematykę typowo kojarzoną z płcią przeciwną, przykładowo: pani musi opisać koleżankom z drużyny suwmiarkę lub chłodnicę, a pan kompanom fiszbinę czy peeling! Czujecie wyzwanie, ale i śmieszność całej sytuacji? Wesołe dialogi, pokręcony monolog, chaos myśli – wszystko naraz! A to wszystko na czas :), bo miniaturowa klepsydra nieubłagalnie odmierza 60 sekund.

Numer pola, na którym stoi pionek to oznaczenie pytania na karcie. Za każdym razem, kiedy hasło zostanie odgadnięte, rozpoczyna się tłumaczenie słowa o tym samym numerze z kolejnej karty. Przesuwamy swój pionek o ilość pól równą liczbie odgadniętych przez naszą drużynę haseł. Za każdy błąd cofamy pionek o jedno pole. My tego w grze nie robiliśmy, bo chyba nigdy byśmy jej nie skończyli :)

Gdy część szukanego zwrotu zostanie wypowiedziana przez odgadujących, osoba objaśniająca hasło może jej użyć przy wyjaśnianiu drugiego członu. Można posługiwać się przeciwieństwami. Jeśli gracze nie zadecydują inaczej, nie powinniśmy korzystać z bezpośrednich tłumaczeń językowych. Kiedy uznamy, że nie jesteśmy w stanie objaśnić wybranego hasła, możemy od razu odłożyć kartę i sięgnąć po kolejną, spowoduje to cofnięcie pionka, ale będziemy mieli jeszcze czas na kolejne odpowiedzi.

Plansza i karty są czarno-białe z wyjątkiem pól specjalnych. Po przejściu przez pola z żółtymi cyframi, w swojej następnej kolejce drużyna rozgrywa rundę „Kradną nasze słowa!”. Polega ona na tym, że bierzemy pięć kart z hasłami dedykowanymi dla naszej płci i obie drużyny odgadują pięć z nich.

Generalnie gra daje tak dużo pozytywnych emocji, tak fajną integrację, że może być najlepszym prezentem na każda okazję. 

Absolutnie gra ucieszy i młodzież nastoletnią i dojrzalszą, a starsze osoby na pewno odczują przypływ endorfin i powiew świeżości w swoim życiu :) 

Cena rynkowa to około 65 zł.

 

 

Wybrane ogłoszenia

Alpino Experience Dual Artist 12 kolorów
Idealne do tworzenia zestawów prezentowych.
Kredki Alpino przetestowane - są świetne!
Idealne do malowania także pisanek.
Farby plakatowe Jovi na bazie wody.
Nowość w ofercie Rafcom.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Kwiecień z kolejnymi nowościami w Rafcom

    Papier Communicator Basic A4 80 g - już dostępny!

    Więcej…  
  • Prawdziwy zestaw Hipstera

    Jesteś przedstawicielem współczesnej subkultury? A może Twoimi klientami są młodzi, wyróżniający się ludzie w wieku 15-30 lat? Jeśli tak to pamiętaj, że główną cechą hipsterstwa czyli nurtu deklarującego niezależność jest przesadne eksponowanie swojej oryginalności i indywidualności.

    Więcej…